آتش سوزی بعضی مناطق طبیعی کردستان در ساعت 4 بامداد

به گزارش وبلاگ طفره، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان گفت: بیشترین فقره های حریق در امسال در بعد از ساعت اداری و در ایام تعطیلات به وقوع پیوسته و آتش سوزی در بعضی از مناطق در ساعت چهار بامداد اتفاق افتاده است.

آتش سوزی بعضی مناطق طبیعی کردستان در ساعت 4 بامداد

سعدی نقشبندی در گفت وگو با وبلاگ طفره اظهار کرد: همه ساله در این فصل با گرم شدن هوا شاهد افزایش آتش سوزی ها هستیم که بر این اساس تعداد حریق ها تا انتها تیرماه سال گذشته 39 فقره و بیشتر در سطح مراتع بوده است.

نقشبندی بیان نمود: به دلیل افزایش تراکم و حجم پوشش گیاهی، تعداد آتش سوزی ها در منابع طبیعی استان به 105 فقره رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 66 فقره ای داشته است.

وی اضافه نمود: سال جاری نیز با توجه به بارش های مناسب در ابتدای سال، پوشش گیاهی در سطح مراتع استان حتی در مراتع درجه سه و فقیر افزایش چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد: بخش عمده حریق ها مربوط به مراتع درجه 3 واقع در حریم شهرها بوده و در سطح جنگل های استان نیز حریق سطحی به وقوع پیوسته که در همان ساعات اولیه با همکاری مردم محلی و علاقمندان به طبیعت توسط همکاران و نیروهای اطفاء حریق مناب طبیعی کنترل و خاموش شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، اضافه نمود: وسعت استان کردستان 2.9 میلیون هکتار است و مساحت اراضی منابع طبیعی استان 1.8 میلیون هکتار (معادل 61 درصد کل مساحت استان) را تشکیل می دهد.

نقشبندی بیان نمود: علاوه بر گرم شدن هوا، علت اصلی و قوع آتش سوزی های استان، عامل انسانی برآورد شده که به صورت عمدی و یا سهوی شاهد تشدید آتش سوزی ها در بعضی مناطق هستیم.

به گفته وی، در مدت مذکور بیشترین حریق ها مربوط به شهرستان کامیاران با 175 هکتار و کمترین آن شهرستان دیواندره با پنج هکتار حریق بوده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان گفت: در بعضی موارد به دلایل ناکافی بودن تجهیزات لازم، کوهستانی و صعب العبور بودن، نبود راه دسترسی به مناطق، صرفاً با بهره گیری از تجهیزات انفرادی اطفای حریق و بهره برداران و جوامع محلی، اطفای حریق انجام می گردد.

وی ادامه داد: فاصله زمانی آغاز حریق تا زمان حضور در عرصه، سبب افزایش آتش سوزی شده و با بالا دریافت شدت وزش باد در بعد از ظهرها شرایط گسترش حریق ایجاد می گردد.

نقشبندی اضافه نمود: اطفای حریق در سطح جنگل ها و مراتع استان با بهره گیری از تجهیزات انفرادی توسط اکیپ های اطفای حریق منابع طبیعی با مساعدت و مشارکت مثال زدنی مردم و با همکاری بعضی دستگاه های مرتبط با موضوع انجام می گردد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان اظهار داشت: متاسفانه تاکنون در آتش سوزی های اجرا شده، دو نفر از همکاران منابع طبیعی دچار شکستگی پا و یک نفر دچار مسمومیت حاد با دود حاصل از حریق شده اند.

وی یادآور شد: به منظور مشارکت جوامع محلی و بهره برداران منابع طبیعی در پیشگیری، کنترل و مقابله با آتش سوزی، 86 گروه واکنش سریع با مدیریت دهیاران در مناطق مختلف این استان تشکیل شده است.

نقشبندی با اعلام اینکه تا امروز 30 هکتار از مساحت جنگل های استان دچار حریق سطحی شده است از دوستاران و همیاران طبیعت انجمن های مردم نهاد فعال منابع طبیعی و آحاد مردم استان خواست با توجه به احتمال افزایش دما در دهه سوم تیرماه ضمن مشارکت فعال در حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی با مشاهده هرگونه تخریب، تصرف، قطع درختان جنگلی، آتش سوزی در عرصه های مرتعی و جنگلی گزارشات خود را به سامانه تلفنی 1504 یگان حفاظت منابع طبیعی استان اطلاع دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آتش سوزی بعضی مناطق طبیعی کردستان در ساعت 4 بامداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی بعضی مناطق طبیعی کردستان در ساعت 4 بامداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید