آدامس بلعیده شده چه مدت در دستگاه گوارش باقی می ماند؟

به گزارش وبلاگ طفره، شاید شما نیز شنیده باشید که در صورت بلعیدن آدامس، این محصول برای سال ها در دستگاه گوارش شما باقی می ماند. اگر فرزند دارید، بهتر است آرامش خود را حفظ کنید زیرا این باوری اشتباه است، اما باید به این نکته اشاره داشت که آدامس پس از بلعیده شدن گوارش نمی گردد.

آدامس بلعیده شده چه مدت در دستگاه گوارش باقی می ماند؟

به گزارش وبلاگ طفره، بلعیدن یک آدامس به صورت تصادفی نباید موجب بروز مساله خاصی گردد اما بلعیدن مزمن آدامس می تواند مشکل ساز باشد.

لاستیک غیر قابل گوارش است

در ابتدا، آدامس از چیکل (Chicle)، یک شیره یا صمغ که از درخت ساپودیلا (Sapodilla) به دست می آید، تهیه می شد.

مواد دیگری مانند موم پارافین نیز وجود داشتند که می شد در تهیه آدامس از آنها استفاده کرد، اما چیکل بهترین گزینه بود.

چیکل اساسا چیزی مشابه لاستیک طبیعی است و حتی با جویدن زیاد نیز تجزیه نمی گردد.

مدتی پس از جنگ جهانی دوم، دانشمندان دریافتند که چگونه می توانند آدامس را بر پایه مواد مصنوعی فراوری نمایند.

این در اصل نوعی لاستیک مصنوعی است. همانند چیکل، این ماده نیز با جویدن تجزیه نمی گردد. همچنین، افزودن طعم و رنگ به مواد مصنوعی ساده تر است.

اگر نتوانید ماده ای را با جویدن خرد کنید، قطعا نمی توانید آن را با مقداری اسید گوارشی و به هم فشرده شدن در معده تجزیه کنید.

در صورت بلعیدن آدامس - چه از چیکل تهیه شده باشد یا ماده مصنوعی - این محصول از ابتدا تا خاتمهی سفر خود در دستگاه گوارش تغییر چندانی را تجربه نخواهد کرد.

در صورت بلعیدن اتفاقی یک آدامس مسئله ای برای شما پیش نخواهد آمد، اما داستان بلعیدن مقدار زیادی آدامس می تواند متفاوت باشد.

سفر آدامس در دستگاه گوارش

دستگاه گوارش از بخش های مختلفی تشکیل شده که از لب ها شروع شده و به مقعد منتهی می گردد. این سفری است که آدامس در صورت بلعیده شدن پشت سر می گذارد.

به طور معمول، غذا با ورود به دستگاه گوارش تجزیه می گردد و این دستگاه برای انجام این کار شکل گرفته است. مری چیزی را جذب نمی نماید و در واقع لوله ای است که انتقال آنچه بلعیده شده را به معده بر عهده دارد.

معده انجام بخشی از کارهای سخت دستگاه گوارش را بر عهده دارد. غذا در معده با اسیدها ترکیب شده و تحت فشار قرار می گیرد تا زمانی که غذا به ترکیبی نرم و آبکی تبدیل می گردد.

این ترکیب به یاری باکتری های روده فرایند تجزیه را دنبال می نماید. مواد مغذی مختلف به وسیله روده کوچک جذب می شوند، اما بیشتر محتوای آب غذای گوارش شده در آن باقی می ماند تا حرکت آن در دستگاه گوارش راحت تر صورت بگیرد.

در خاتمهی روده کوچک، آنچه باقی مانده است و در این نقطه به آن مدفوع می گوییم وارد روده عظیم می گردد که به نام کولون نیز شناخته می گردد.

آب به وسیله دیواره های روده عظیم جذب می گردد تا زمانی که مدفوع به قوام مناسب برای دفع برسد. در خاتمه نیز مدفوع از بدن دفع می گردد.

آدامس شرایطی مشابه با غذای گوارش شده را تجربه نمی نماید. آدامس تجزیه نمی گردد و آنچه وارد روده می گردد دقیقا از قوامی مشابه با آنچه از مری عبور نموده برخوردار است.

مقدار بیش از حد از یک چیز خوب

شواهد بسیاری وجود ندارند که نشان دهند بلعیدن چه میزان آدامس بیش از حد محسوب می گردد، اما مطالعات موردی نشان می دهند که بلعیدن مزمن آدامس می تواند به بروز مشکل منجر گردد.

در مقاله ای که در سال 1998 در نشریه Pediatrics منتشر شد، متخصصان بچه ها سه مورد از بچه های که آدامس بلعیده بوده و به انسدادهای روده مبتلا شده بودند را معرفی کردند. هر سه کودک به آدامس جویدن عادت داشتند.

کوچک ترین آنها دختری یک و نیم ساله بود. این کودک نه تنها آدامس می بلعید، بلکه آدامس مسئول به هم چسبیدن چهار سکه ای بود که وی بلعیده بود. این ترکیب مخرب در مری وی گرفتار شده و پایین تر نرفته بود.

دو کودک دیگر چهار و نیم سال سن داشتند و به طور منظم آدامس می بلعیدند. در هر دو مورد، آدامس ها به همدیگر چسبیده و موجب انسداد روده شده بودند. پزشکان یکی از این انسدادها را به عنوان ترکیبی چند رنگ توصیف نموده بودند.

آدامس بلعیده شده چه مدت در دستگاه گوارش باقی می ماند؟

بنابر بعضی باورهای عامه، آدامس بلعیده شده برای هفت سال در دستگاه گوارش فرد باقی می ماند اما این درست نیست.

هر فردی ممکن است در زندگی خود بلعیدن آدامس را تجربه نموده باشد و اگر این محصول چنین قدرت بالایی در باقی ماندن در دستگاه گوارش را داشت، پزشکان باید در دستگاه گوارش بیشتر افراد آدامس پیدا می کردند.

آدامس بلعیده شده معمولا طی کمتر از یک هفته از بدن دفع می گردد. در شرایطی که عطر و طعم، رنگ و قند آدامس ممکن است از بین رفته باشد اما پایه آدامس دست نخورده خواهد بود.

آدامس جویدن می تواند آثار منفی دیگری نیز به همراه داشته باشد. همان گونه که عمل جویدن آدامس به فراوری بزاق بیشتر منجر می گردد، هوای بیشتری نیز می تواند وارد بدن گردد. این شرایط ممکن است بر فراوری گاز و نفخ در بدن تاثیرگذار باشد.

از سوی دیگر، آدامس جویدن ممکن است پس از عمل جراحی روده به تسریع فرایند بهبودی یاری کند. نتایج پژوهش ها در این زمینه مخلوط هستند، اما حتی مطالعاتی که فایده ای در این زمینه نیافته اند نیز به این نکته اشاره دارند که آدامس جویدن پس از عمل جراحی خطری ایجاد نمی نماید.

پس اگر به آدامس جویدن علاقه دارید، همچنان می توانید از این کار لذت ببرید، اما در خاتمه آدامس را قورت نداده و در سطل زباله بیندازید.

منبع: عصرایران

منبع: جام جم آنلاین

به "آدامس بلعیده شده چه مدت در دستگاه گوارش باقی می ماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آدامس بلعیده شده چه مدت در دستگاه گوارش باقی می ماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید