چگونه چرخه سرزنش را در رابطه خود بشکنید؟

به گزارش وبلاگ طفره، چرخه سرزنش در یک رابطه زمانی اتفاق می افتد که یک نفر هر اشتباهی را به گردن شریک زندگی اش می اندازد و آن را کانون شکایت یا درگیری خود قرار می دهد. این به نوبه خود می تواند باعث گردد که شریک او احساس کند در فاز دفاعی قرار گرفته و حمله را چاره کار ببیند. چرخه سرزنش تنها به افزایش تعارض و ناراحتی یاری می نماید و به هیچ وجه باعث یاری به حل مسائل در یک رابطه نمی گردد.

چگونه چرخه سرزنش را در رابطه خود بشکنید؟

ممکن است خود را در دو طرف بازی سرزنش پیدا نموده باشید و ممکن است مطمئن نباشید که چگونه از آن نقش خلاص شوید. برای یاری به شما در پیمایش راه های کاربردی تر برای برقراری ارتباط، به این می پردازیم که دقیقاً چه چیزی در چرخه سرزنش دخیل است، چرا چنین چیزی رخ می دهد و چگونه می توانید برای حرکت به سمت الگوی رابطه سالم گام بردارید.

درک چرخه سرزنش

برای داشتن روابط سالم، ابتدا باید بتوانیم ارتباط مثبتی با خود داشته باشیم. برای مثال، مطالعات نشان داده اند که شفقت به خود هم برای سلامت کلی ما و هم برای توانایی ما برای راهنمایی موفقیت آمیز تعارض کلیدی است. با این حال، گیر افتادن در یک الگوی رفتاری منفی که در آن نسبت به خودمان یا شریکمان همدلی و شفقت وجود ندارد، بسیار آسان است.

دکتر ادوارد راتوش (Dr. Edward Ratush)، یکی از بنیانگذاران SOHOMD و زوج درمانگر و روانپزشک شرح می دهد: بازی سرزنش اغلب با محرک هایی آغاز می گردد که خود انعکاسی هستند. به عبارت دیگر، ما در نهایت چیزهایی را که درباره آن ها ناامن هستیم به شریک زندگی خود فرافکنی می کنیم. چون ویژگی هایی که ما خودمان را به خاطر آن ها شکست خورده می دانیم بسیار ریشه دارند و سخت است که آن ها رها کنیم، به راحتی در یک چرخه مشابه آن با شرکایمان قرار می گیریم.

وقتی مسئله ای پیش می آید و غریزه ما سرزنش شریک زندگی مان است، این باعث می گردد که او نتواند به ما اعتماد کند. بعلاوه امکان گفت وگوی سازنده درباره یک موضوع را غیرممکن می نماید، زیرا ما در یک جایگاه صرفاً منطقی یا واقعی قرار نداریم. این موضوع ممکن است شریک زندگی شما را نسبت به مطرح کردن مسائل با شما مردد کند، زیرا او می داند که برای کارهای شما مقصر شناخته می گردد. به نوبه خود، این موضوع می تواند منجر به رنجش و در نهایت شکست یک رابطه گردد.

علل سرزنش در روابط

چرخه سرزنش در رابطه زمانی رخ می دهد که ما به درستی روی مسئولیت پذیری اعمال خود متمرکز نباشیم. هنگامی که مسائل به وجود می آیند، چرخه سرزنش ممکن است آن ها را غیرقابل حل نماید زیرا مقصر نقش خود را در تعارض نمی پذیرد.

به علاوه، بعید است که فردی که سرزنش می گردد رفتار و ارتباط خود را به شیوه ای که می خواهد انجام دهد، زیرا او پس از سرزنش شدن به خاطر اشتباهی که پیش آمده، از جایگاه دفاع از خود عمل می نمایند.

ممکن است شریک خود را به خاطر هر چیزی که احساس می کنید اشتباه نموده است سرزنش کنید: این مسئله ممکن است شامل اختلال در ارتباطات، سوء تفاهم، برآورده نشدن انتظاراتی که فکر می کردید به وضوح بیان شده است یا اختلاف نظر درباره مسئولیت های خانگی باشد. وقتی فردی مدام سرزنش یک اتفاق منفی را به گردن شخص دیگری می اندازد، هیچ محدودیتی برای اینکه چه موقعیت هایی ممکن است او را به این کار تحریک کند وجود ندارد.

عواقب بازی سرزنش کردن

قابل درک است که فرآیند سرزنش دیگران برای همه مسائل در یک رابطه می تواند منجر به نتایج بسیار منفی گردد. بیایید ببینیم آن ها چه هستند.

ارتباط ضعیف

وقتی فردی احساس می نماید که برای مسائلی که خارج از کنترل او یا از عهده او خارج است، سرزنش می گردد، طبیعتاً در وارد شدن به تعارض مردد خواهد بود. به نوبه خود، این می تواند کمبود ارتباطات را ایجاد کند. در یک رابطه عادی و سالم، فرد می تواند زمانی که احساس می نماید در حقش ظلم شده یا می خواهد تغییری ایجاد گردد، به دیگری بگوید.

اما اگر قرار است به خاطر خواستن تغییر سرزنش شوید، بعید است که این کار را انجام دهید. ارتباط باز مؤلفه کلیدی رابطه طولانی مدت سالم است و چرخه سرزنش می تواند از وقوع آن جلوگیری کند.

فاصله گذاری عاطفی

وقتی احساس می کنید نمی توانید با شریک زندگی خود صادقانه ارتباط برقرار کنید، نزدیک بودن به آن ها به چالشی تبدیل می گردد. به همین علت، یکی از شرکا ممکن است از نظر عاطفی از رابطه خود فاصله بگیرد. این ممکن است آگاهانه یا ناخودآگاه باشد و ممکن است ادامه داشته باشد یا فقط برای دوره های زمانی کوتاهی باشد.

هرچه چرخه سرزنش بیشتر ادامه یابد، ممکن است برای کسی که فاصله گرفته است، احساس نزدیکی دوباره به شریک زندگی خود دشوارتر گردد.

رنجش

جای تعجب نیست که در موقعیتی که شخصی احساس می نماید سرزنش شده است، آغاز به احساس رنجش می نماید. به خصوص اگر این عادت سرزنش او را از برقراری ارتباط باز دارد. رنجش می تواند به آرامی یا به سرعت ایجاد گردد و می تواند در طول زمان به رشد خود ادامه دهد. این یک احساس ناخوشایند است و ممکن است فرد از ناتوانی خود در برقراری ارتباط با شریک زندگی خود بسیار ناراحت گردد.

رنجش و خشم، حتی اگر بخواهید آن را در درون پنهان نگه دارید، می تواند به صورت هر چیزی از رفتار پرخاشگرانه منفعلانه یا پسیو اگرسیو گرفته تا رفتار ضعیفی که نشان دهنده شیوه رفتار شما نیست، ظاهر گردد.

جدایی

در نهایت، اگر به این موضوع توجه نکنید یا در پی برطرف آن نباشید چرخه سرزنش می تواند منجر به از بین رفتن رابطه گردد. ارتباط باز و صریح برای بقای رابطه طولانی مدت لازم است و چرخه سرزنش آن را به یک چالش تبدیل می نماید.

حتی اگر ارتباط به طور منظم ادامه یابد، یک شریک ممکن است تصمیم بگیرد که از سرزنش شدن برای همه مسائل در یک رابطه خسته شده است. اگر اقدامی برای توقف چرخه سرزنش انجام نگردد، جدایی می تواند به راحتی نتیجه نهایی باشد.

چگونه به طور سازنده سرزنش کنیم؟

به جای اینکه بدترین ها را فرض کنید و فکر کنید طرف مقابل کاری را انجام داده است که عامدانه مضر است، ممکن است فرض کنید که شریک زندگی شما تمام کوشش خود را می نماید و بازخوردی ارائه می دهد که به جای مضر و مخرب برای ارتباط مفید و سازنده باشد.

مواقعی وجود دارد که در آن شخصی مرتکب اشتباه می گردد و مقصر است. در این مواقع به جای سرزنش و ایجاد شرمساری، خوب است که به گفت وگوها از جایگاه برطرف کنجکاوی، ملاحظه، خودآگاهی و همکاری مشترک برای حل این مشکل نزدیک شوید.

یک راه چاره ساده برای بازی سرزنش وجود دارد: مسئولیت پذیری. همانطور که ما باید یاد بگیریم که خودمان را ببخشیم، باید مسئولیت درگیری های منفی را که در روابط خود ادامه می دهیم، بپذیریم.

برای آغاز فرآیند انتها دادن به چرخه سرزنش، باید با برقراری ارتباط با شریک زندگی خود آغاز کنید. می توانید روش ارتباطی متفاوتی را نسبت به قبل امتحان کنید، مانند یادگیری ارتباط بدون خشونت. بعلاوه می توانید سعی کنید از منظر حل مشکل سرزنش همراه با شریک زندگی خود عمل کنید.

راتوش می گوید که تغییر دیدگاه می تواند بسیار تاثیرگذار باشد و خاطرنشان می نماید که این کار هرگز آسان نیست و می تواند خردنماینده و حتی دردناک باشد. به ویژه زمانی که زخم های عاطفی هنوز تازه هستند. با این حال، یک تغییر ساده در دیدگاه می تواند این قدرت را داشته باشد که ارزش و معنای یک رابطه را تغییر دهد.

اگر به نظر می رسد که شکستن چرخه سرزنش به تنهایی غیرممکن است، شما و شریک زندگی تان می توانید مشاوره زوجین را امتحان کنید. این کار یک گزینه عالی برای یادگیری تکنیک های ارتباطی با هم است. علاوه بر این، فرد سرزنش نماینده ممکن است الگوهای فکری و رفتاری خود را به وسیله یک درمانگر به چالش بکشد و در ردیابی این الگوها و رسیدن به منبع اصلی خود برای درمان، حمایت دریافت کند.

با مشارکت فعال، تمرین و تمایل به انجام کار در فرآیند درمانی، مشاوره زوجین ممکن است به بهبود ارتباطات و درک الگوهای ثابت در یک رابطه یاری کند.

پرورش الگوهای رابطه سالم

نزدیک شدن به تعارض از جایگاه کنجکاوی، مراقبت و شفقت می تواند نقطه خوبی برای آغاز زمانی باشد که در پی تغییر رفتارها درباره سرزنش هستید. به گفته راتوش، آنچه را که به رابطه وارد کنید همان را هم دریافت می کنید. او می گوید: تعهد به این فرآیند، موفقیت یک زوج را معین می نماید.

سخن آخر

مراقبت، شفقت و همدلی برای خود و نزدیکانمان نتایج مثبت را بسیار ممکن می نماید. این همدلی و شفقت می تواند ما را به سمت بخشیدن خود و شریک زندگی مان به خاطر گام های نادرست و اشتباه سوق دهد و به ما این امکان را می دهد که به خاطر داشته باشیم که به طور کلی، همه ما برترین کار را انجام می دهیم. اینکه به خاطر داشته باشید که شریک زندگی تان شما را دوست دارد و سعی نمی نماید عمداً به شما صدمه بزند، می تواند به کاهش رفلکس سرزنش یاری کند.

تغییر ممکن است بلافاصله اتفاق نیفتد، اما به آرامی و با گذشت زمان، می توانید دینامیک رابطه خود را به چیزی تبدیل کنید که بر محور سرزنش نباشد. راتوش شرح می دهد: هر فردی که در رابطه تعهد خود را به مسئولیت پذیری نشان دهد، دیگری را وادار می نماید تا همین کار را انجام دهد. مومنتوم در کار روی رابطه، واقعی و قدرتمند است.

منبع: verywellmind

منبع: دیجیکالا مگ

به "چگونه چرخه سرزنش را در رابطه خود بشکنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه چرخه سرزنش را در رابطه خود بشکنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید