آثار هفت هزار ساله در محدوده بازار بیجار کشف شد

به گزارش وبلاگ طفره، در پی حفاری های مسکن و شهر سازی در محدوده بازار تاریخی بیجار آثار باستانی هفت هزار ساله در این محدوده کشف شد.

آثار هفت هزار ساله در محدوده بازار بیجار کشف شد

وبلاگ طفره: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه حفاری های محدوده بازار تاریخی این شهر برای اجرای طرح پیاده راه حفاری می شد گفت: اضافه کرد: در این حفاری ها در عمق سه متری خاک آثاری از وجود قنات معروف به میر چاه و آثاری از سفال های قدیمی حدوداً هفت هزار ساله کشف شده است.

محمد مرادی به ایرنا گفت: با اطلاع و ورود میراث فرهنگی به این موضوع، کار حفاری پروژه پیاده راه متوقف و ادامه کار زیر نظر کارشناسان آثار باستانی شروع شده که با توجه آثار مکشوفه به نظر می رسد عرصه و حریم منطقه معروف به قلعه بالای این شهرستان است.

وی اضافه کرد: فعالیت گروه های باستان شناسی در این منطقه به مدت سه روز در این خصوص ادامه دارد.

سر ناظر پروژه پیاده راه شهر بیجار نیز گفت: با توجه به آثار کشف شده و قنات معروف به میر چاه، در صورت تایید اداره میارث فرهنگی، برای احیای دوباره این محل که محتمل است راستا اجرای طرح تغییر کند.

سید صابر زمانی اضافه کرد: کشف این آثار در این محدود با توجه به مسافت موجود با قلعه بالا، احتمال رانش زمین یا زمین لرزه در این منطقه باعث شده است که این آثار در این محدوده کشف گردد.

شهرستان هشت هزار ساله بیجار با 89 هزار نفر جمعیت و در 142 کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان واقع است.

منبع: چمدان

به "آثار هفت هزار ساله در محدوده بازار بیجار کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار هفت هزار ساله در محدوده بازار بیجار کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید