اعتراض کشاورزان فندق کار ترکیه ، ترکیه، بزرگترین تامین کننده فندق نوتلا

به گزارش وبلاگ طفره، شرکت نوتلا و دیگر خریداران فندق ترکیه، ابزار و کود کشاورزان ترکیه را تامین می نمایند و هزینه محصول برداشتی را پیش پیش می دهند.

اعتراض کشاورزان فندق کار ترکیه ، ترکیه، بزرگترین تامین کننده فندق نوتلا

کشاورزان ترکیه از طلوع خورشید تا غروب زانو زده و فندقِ شکلات های نوتلا را می چینند و جمع می نمایند. نوتلا برند تجاری ایتالیایی که شکلات های کرمی-فندقی آن معروف است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به شرایط سخت کشاورزان و کارگران فندق ترکیه پرداخته که بخش زیادی از فندق های نوتلا و جهان را تامین می نمایند.

این کشاورزان از استثمار و دستمزد کم خود شکایت دارند و گهگاه برای دریافت حق و حقوق کاری خود به چالش می خورند.

فندق دانه کوچک قلبی شکل که خوردن نوتلا را به شدت لذت بخش تر می نماید یک محصول بسیار محبوب در ترکیه است.

ترکیه 82 درصد فندق جهان را تامین و صادر می نماید.

اما فردی مانند مهمت سیرین جوان علاقه چندانی به فندق ترکیه ندارد.

سیرین جوانی 25 ساله از منطقه ها عمدتا کردنشین جنوب شرقی ترکیه است و در فصل برداشت فندق برای امرار معاش به دره های سرسبز شمالی که پر از درختان فندق است، سفر می نماید.

سیرین که شالی نازک و پارچه ای برای محافظت سرش در برابر نم سرد باران و محیط بر سر دارد، در این باره گفت: 12 ساعت در روز کار می کنیم. طاقت فرسا است.

کارگران و کشاورزان ترکیه فندق شکلات نوتلا را تامین می نمایند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

زمین منطقه برداشت نیز پر از برگ است. فندق ها پس از رسیدن می افتند و در زیر برگ ها پنهان می شوند.

او در شهر پر فندق آکیازی در نزدیکی دریای سیاه گفت: فندقی که ما می چینیم، به خارج صادر می شود و به شکل نوتلا بر می شود. آنها بسیار سود می نمایند و این استثمار و بهره کشی است.

یک کارگر ترکیه گونی فندق را با خود حمل می ککند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

کمپانی ایتالیایی فِرِرو که سازنده اصلی نوتلا در جهان است، بزرگترین خریدار فندق ترکیه محسوب می شود. از دیگر شکلات های محبوب این غول جهانی شکلات سازی می توان به شکلات های محبوب فررو روشه و شکلات های تخم مرغی کیندر اشاره نمود. این محصولات خط تولید و توزیع در کشورهای دیگر مانند آلمان هم دارند.

با این حال شرکت ایتالیایی نوتلا در حال ایجاد نارضایتی بیشتر و احساس ناخوشایند در بین کشاورزان ترکیه است.

آیدین سیمسک 43 ساله یک تولید نماینده محلی فندق ترکیه/ عکس: خبرگزاری فرانسه

کشاورزان ترکیه برای جمع کردن دانه های فندق از روی زمین، ریختن آنها در گونی و حمل آن بر پشت خود روزانه تنها 14 دلار (12 یورو) دستمزد می گیرند.

آیدین سیمسک 43 ساله یک تولید نماینده محلی فندق ترکیه که زیر چشمی ده ها کارگر در حال چیدن و جمع کردن فندق را می پاید، در این باره گفت: نوتلا انحصار دارد، آنها دستشان باز است.

فندق منطقه اکیازی ترکیه/ عکس: خبرگزاری فرانسه

آیدین سیمسک تولید نماینده محلی فندق ترکیه : نوتلا انحصار دارد، آنها دستشان برای تصمیمات باز است.

او با شرح اینکه قیمت پرداختی برای هر کیلو فندق در امسال به 22.5 لیر ترکیه (2.30 دلار) کاهش یافته، اضافه نمود: شما شرایط ما را می بینید که چه قدر سخت کار می کنیم.

وی گفت: امسال فندق را به شرکت فررو نمی فروشم.

بازار پویا

کمپانی سازنده فررو دارای 6 مرکز تولید و بیش از 1000 کارمند و کارگر در ترکیه است. این شرکت در 35 سال گذشته فندق خود را از منطقه ها سرسبز منطقه ها شمالی دریای سیاه در ترکیه تامین نموده است. ترکیه یکی از غنی ترین کشاورزی های جهان را دارد.

گروه اولتان ترکیه به عنوان یک گروه بزرگ محلی در سال 2014 آغاز به خرید فندق کرد. کار اصلی این گروه تهیه، تولید و فروش دانه های روغنی یا همان ترکیبات آجیل است.

زنی در حال شستن فندق در منطقه اکیازی ترکیه/ عکس: عکس: خبرگزاری فرانسه

سخنگوی شرکت فررو یا سازنده نوتلا به خبرگزاری فرانسه گفت که این شرکت ایتالیایی به صورت مستقیم مالکیت یا مدیریت مزارع در ترکیه را در اختیار ندارد و برای تامین فندق به صورت مستقیم با کشاورزان در ارتباط نیست.

این سخنگو اضافه نمود: شرکت فررو، فندق مورد احتیاج خود را با رعایت قوانین بازار آزاد و براساس پویایی بازار تامین می نماید.

این استدلال تا کنون کشاورزان ترکیه را تحت تاثیر قرار نداده است.

اومر دمیر رئیس اتاق کشاورزی ترکیه در شعبه استانبول در این باره گفت: آنها فندق را کیلویی 22 تا 23 لیر می خرند و محصول را 23 دلار می فروشند.

کشاورزان و کارگران برای 12 ساعت کار، جمع کردن فندق از درخت و زمین، ریختن در گونی و حمل آن بر شانه های خود روزانه 12 یورو (14 دلار) می گیرند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

وی با کنایه ای تلخ گفت: ترکیه حدود 300 هزارتن فندق به جهان صادر می نماید. چه قدر عجیب است که تنها شرکت های خارجی از این تجارت سود می برند.

دمیر گفت که شرکت فررو و سایر شرکت های جهانی که فندق ترکیه را می خرند، ابزار و کود کشاورزان ترکیه را تامین می نمایند و هزینه محصول برداشتی را پیش پیش می دهند.

وی اضافه نمود: آنها (شرکت های خارجی) نمایش خود را اجرا کردند. او از مقامات سازمان های رقابت در ترکیه خواست تا مداخله نمایند.

این مقام و کارشناس اتاق کشاورزی ترکیه گفت: اگر فرایند فعلی به همین منوال پیش رود، شرکت های خارجی همه چیز و همه جا را در کنترل خود می گیرند و به جایی می رسیم که دیگر نمی توانیم محصولات خود را به شرکت هایی جز آنها بفروشیم.

من پول نقد می خواستم

کابار ساکا که حس می کرد چاره ای جز فروش به شرکت های خارجی ندارد، از قبل تمام محصول خود را به تاجرانی فروخته که نماینده شرکت ایتالیایی هستند.

این کشاورز ترکیه گفت: به پول نقد احتیاج داشتم زیرا دخترم در حال ازدواج بود.

سنر بایراکتار مدیر اتاق کشاورزی منطقه اکیازی در این باره گفت: تولیدنمایندگان فندق از صحبت علیه فررو می ترسند.

وی اضافه نمود: آنها می ترسند اگر صحبت نمایند دیگر نتوانند محصول فندق خود را بفروشند.

فندق هایی که خوردن شکلات های نوتلا را بسیار لذت بخش می نماید، محصول محبوبی در ترکیه است/ عکس: خبرگزاری فرانسه

دولت ترکیه اعلام نموده که آماده یاری است و امید مردم محلی و کشاورزان منطقه را افزایش داده است.

سیمسک 43 ساله تولید نماینده محلی فندق در اکیازی ترکیه می گوید که در کوشش است تا هرچه سریعتر وابستگی خود به ایتالیایی ها را قطع کند.

او اضافه نمود: اگر شرکت نوتلا فندق ما را منصفانه می خرید، اگر به ما ظلم نمی کرد ما به کارمان افتخار می کردیم و خودمان هم از آن می خوردیم.

او گفت: اما با روشی که آنها با ما کار می نمایند، دیگر نمی توانیم خودمان نوتلا بخوریم.

منبع: عصر ایران

به "اعتراض کشاورزان فندق کار ترکیه ، ترکیه، بزرگترین تامین کننده فندق نوتلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض کشاورزان فندق کار ترکیه ، ترکیه، بزرگترین تامین کننده فندق نوتلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید