افزایش ریسک مخاطرات جوی در استان یزد

به گزارش وبلاگ طفره، خبرنگاران/یزد مدیر کل هواشناسی استان یزد متذکر شد: با توجه به پدیده تغییراقلیم و گرمایش جهانی پیش بینی می گردد در سال ها و دهه های آینده بر شدت و فراوانی پدیده های مخاطره آمیز جوی در استان یزد افزوده گردد.

افزایش ریسک مخاطرات جوی در استان یزد

رضا برهانی گفت: براساس اطلاعات ثبت شده از ایستگاه های هواشناسی استان یزد، میانگین بارش سال زراعی 1400 -1399 استان 66.9 میلیمتر بوده که نسبت به میانگین بلند مدت 28 درصد و نسبت به سال زراعی قبل 37 درصد کاهش یافته و این در حالی است که میانگین بارش کشور در همین سال زراعی نسبت به بلندمدت نزدیک به 92 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: با توجه به آمار ارائه شده به وسیله سازمان هواشناسی کشور، کمترین کاهش بارش در بین 31 استان کشور مربوط به استان یزد است اما این اعداد و ارقام نمی تواند بیانگر شرایط بارشی استان به طور کامل باشد.

برهانی در ادامه با بیان این که میانگین بارش استان در فصل پاییز 1399 معادل 40 میلیمتر بوده که نسبت به میانگین بلندمدت بیش از 91 درصد رشد داشته و این در حالی است که میانگین بارش کشور تنها هشت درصد نسبت به بلند مدت افزایش یافته است، توضیح داد: البته این میزان بارندگی 43 درصد از بارش یک سال آبی کامل را در استان تامین نموده است اما متاسفانه به سبب ماهیت رگباری بارش ها عمده این بارندگی ها تنها در یک روز رخ داده است که نه تنها بارش موثری برای بخش کشاورزی نبود بلکه سبب خسارت در بعضی نقاط استان به ویژه شهرستان ابرکوه نیز شد.

وی اعلام کرد: با این حال در فصول زمستان و بهار شرایط کاملاً متفاوت بود به نحوی که میانگین بارش زمستان سال 1399 با 31 درصد کاهش به حدود 17 درصد میانگین بلندمدت بارش سالانه استان رسید و در فصل بهار نیز تنها 27 درصد از بارش یک سال زراعی کامل مشخص شده است که نسبت به میانگین بلند مدت 17 درصد کاهش یافته است.

مدیر کل هواشناسی استان با بیان این که توزیع مکانی بارش ها نیز بسیار نایکنواخت بوده است، گفت: این شرایط به گونه ای بود که در شهرستان هایی که قطب کشاورزی استان هستند، یعنی شهرستان های ابرکوه و خاتم، به ترتیب در حدود 3 و 5 درصد از سهم بارش سالانه محقق شد.

وی افزود: از طرف دیگر در فصل بهار باز هم شاهد بارش های رگباری و سیل آسا در استان بودیم، به گونه ای که در تاریخ 13 اردیبهشت در جاده اردکان- چوپانان، شاهد فوت چهار نفر از هم استانی های خود بودیم.

برهانی با اشاره به آمارهای سازمان هواشناسی کشور، گفت: یزد از جمله استان های است که در بهار 1400 ، از مجموع پنج رویداد حدی خطرآفرین در بخش کشاورزی شامل یخبندان و سرمازدگی، تگرگ، سیل، باد شدید و طوفان و بارش رگباری تحت تاثیر همگی آن ها نهاده شد و به سبب بروز این پدیده های حدی، متحمل خسارات فراوانی شد.

به گزارش وبلاگ طفره و به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان یزد، این مسئول در سرانجام متذکر شد: با توجه به پدیده تغییراقلیم و گرمایش جهانی پیش بینی می گردد در سال ها و دهه های آینده بر شدت و فراوانی پدیده های مخاطره آمیز اضافه نموده گردد بنابراین جا دارد مدیران و برنامه ریزان استانی به ویژه در بخش های مدیریت منابع آب، کشاورزی، زیست بوم های طبیعی و زیرساخت های شهری جهت روبرو با پدیده های فرین جوی مانند سیل و خشکسالی و امواج گرمایی و سرمایی تمهیدات و آینده نگریهای لازم را انجام دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "افزایش ریسک مخاطرات جوی در استان یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ریسک مخاطرات جوی در استان یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید