بامداد سه شنبه و چهارشنبه چشم از آسمان برندارید

به گزارش وبلاگ طفره، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: بامداد روزهای سه شنبه 29 و چهارشنبه 30 مهر با بارش شهابی جباری روبرو هستیم و آسمان شهاب باران خواهد شد؛ اوج این بارش بامداد چهارشنبه 30 مهرماه 1399 خواهد بود.

بامداد سه شنبه و چهارشنبه چشم از آسمان برندارید

مسعود عتیقی روز دوشنبه گفت: یکی از بارش های مشهور سالیانه، بارش شهابی جباری است که هر سال بین 11 مهر تا 17 آبان ذرات به جا مانده از دنباله دار مشهور هالی با جو زمین برخورد و این بارش شهابی را ایجاد می نماید. بیشترین تعداد شهاب ها قبل از طلوع مهر تابان و در تاریکی بامدادی آسمانی قابل مشاهده است. انتظار می رود اوج این بارش بامداد چهارشنبه 30 مهرماه جاری باشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه ماه در شرایط هلال افزاینده شامگاهی است و تا قبل از نیمه شب غروب می نماید و آسمان تاریک را برای مشاهده شهاب های حتی کم نور، پیش روی دیدگان علاقمندان قرار می دهد؛ عموما عنوان بارش شهابی این ذهنیت را ایجاد می نماید که شما با یک رگبار از شهاب ها همچون باران روبرو خواهید شد؛ در حالی که این گونه نیست و با توجه به نحوه برخورد شهاب ها و حرکت آنها در آسمان این اصطلاح برای این رویداد رایج شده است و در بعضی بارش های شهابی از جمله همین بارش، شهاب های اندکی مشاهده خواهد شد، چراکه هرچه از زمان عبور دنباله دار منشاء یک بارش از نزدیکی خورشید، دور شویم شهاب های کمتری در یک بارش مشاهده می گردد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: از آنجا که دنباله دار معروف هالی در سال 1365 شمسی به حضیض خورشیدی (یا کمترین فاصله با خورشید) رسیده است و حدود 35 سال از عبور آن و دیدار این دنباله دار مشهور با زمین و خورشید می گذرد و همچنین در هر سال ذرات زیادی از این دنباله دار با جو زمین برخورد نموده، ممکن است در زمان اوج بارش شهابی سال جاری 10 تا 20 شهاب در ساعت مشاهده گردد.

به گفته عتیقی، سرعت شهاب های بارش جباری 66 کیلومتر بر ثانیه است که با این سرعت سرسام آور با اتمسفر زمین برخورد می نماید؛ حدود نیمی از شهاب های قابل مشاهده این بارش گازهای راستا خود را در جو زمین یونیزه نموده و پس از عبور نیز تا چند ثانیه ردی از خود به جا می گذارد و حتی شاید بعضی از آنها فوق العاده روشن یا در جو به صورت تکه تکه دیده گردد.

عتیقی با اشاره به اینکه در بازه زمانی بارش شهابی جباری قرار داریم، گفت: چه بسا هر شب چند شهاب از این بارش را در آسمان طی شب های قبل و بعد از زمان اوج مشاهده کنیم. برای شناخت اینکه یک شهاب به آن بارش تعلق دارد، کافی است رد شهاب را در خلاف جهت حرکت آن امتداد دهیم؛ اگر به صورت فلکی که نام بارش به آن نام مشهور است، برسیم که در حقیقت کانون بارش در آنجا واقع شده است، آن شهاب به آن بارش شهابی تعلق خواهد داشت و در بارش شهابی جباری با امتداد رد شهاب ها به صورت فلکی شکارچی (جبار) می رسیم.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: دقت داشته باشید که حتما لازم نیست شهاب ها را در صورت فلکی که کانون بارش در آن واقع شده است، مشاهده کرد. شهاب ها می توانند در تمام آسمان قابل مشاهده باشند و عموما 30 درجه اطراف کانون بارش و حتی دورتر در تمام جهات آسمان دیده شوند.

عتیقی گفت: برای مشاهده شهاب ها بهتر است ترجیحا به صورت گروهی در یک منطقه مسطح و با افق های باز همراه با ثبت گزارش علمی از یک بارش اقدام گردد و هر فرد بخش خاصی از آسمان را زیر نظر بگیرد حتی می توان روی زیرانداز دراز کشید و با همراه داشتن لباس گرم و پوشش مناسب با توجه به فصل سرد پاییز با مشاهده هر شهاب و اعلام آن توسط اعضای گروه نویسنده گزارش عبور آن شهاب را ثبت کند.

وی ادامه داد: ترسیم با دست آزاد از شهاب ها، معین مقدار زوایه جابجایی آنها در آسمان، قدر هر شهاب، صورت یا صورت های فلکی محل عبور شهاب ها و تفکیک آنها از شهاب های پراکنده از جمله فعالیت هایی است که در کنار عکاسی نجومی در یک بارش شهابی انجام می گردد.

عتیقی در مورد عکاسی از این پدیده نجومی نیز گفت: برای عکاسی، داشتن لنز دید میدان باز و قابلیت نوردهی با زمان دلخواه، به شما یاری می نماید که با عبور اولین شهاب از جلوی میدان دید دوربین عکاسی به عکاسی خود پایان داد که در صورت انتخاب حساسیت یا ISO مناسب با توجه به درخشش هر شهاب حتما رد زیبایی از آن شهاب را می توانید در یک آسمان صاف و عاری از ابر و غبار ثبت کنید.

وی گفت: بامداد روزهای سه شنبه 29 مهر و پنجشنبه اول آبان نیز چه بسا شهاب های زیبایی از این براش را در آسمان شاهد باشید. شهاب ها که ذرات میلی متری و میکرومتری هستند، در یک فرایند خاص و در ارتفاع 100 تا 150 کیلومتری سطح زمین اتم های جو را بر اثر برخورد و اصطکاک برانگیخته و نور زیادی را فراوری می نمایند و نتیجه آن یک بارش شهابی زیبا خواهد بود که به دور از نور و آلودگی هوای شهرها برای رصدگران بسیار چشم نواز است. پس فرصت پیش رو را از دست ندهید و سحرخیر باشید تا از زیبایی بارش شهابی 99 لذت ببرید.

انجمن نجوم آماتوری ایران با توجه به موج سوم کرونا برنامه رصدی برای این بارش نخواهد داشت و صرفا با ارائه اطلاعات لازم به علاقمندان در خبرگزاری و رسانه های مرتبط به علاقمندان جهت رصد پیروز یاری می نماید. ،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "بامداد سه شنبه و چهارشنبه چشم از آسمان برندارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بامداد سه شنبه و چهارشنبه چشم از آسمان برندارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید