حذف ارز ترجیحی، عامل کوچک تر شدن سفره مردم است

به گزارش وبلاگ طفره، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل طی نامه ای خطاب به نمایند حذف ارز ترجیحی را عامل کوچک تر شدن سفره مردم دانست.

حذف ارز ترجیحی، عامل کوچک تر شدن سفره مردم است

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ طفره، در این بیانیه آمده است:

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

در لایحه بودجه 1401، اشکالاتی وجود دارد که تاثیر مستقیم آن بر معیشت مردم غیر قابل انکار است. بودجه به عنوان یکی از ابزار های سیاست گذاری در سطح کلان، جهت گیری های اقتصادی یکسال پیش روی دولت را تعیین خواهد کرد. شرایط سخت اقتصادی حاکم بر جامعه، بیش از هر استدلالی تاییدکننده این مطلب است که دیگر فرصتی برای آزمون و خطا برای مسئولین وجود ندارد و چنانچه اشتباهات راهبردی در حوزه اقتصاد تکرار شود جبران هزینه های آن کار آسانی نخواهد بود.

از جمله این اشکالات و مهم ترین آنان، حذف ارز ترجیحی از کالا های اساسی در شرایط فعلی است. در لایحه بودجه 1401، ارز یارانه ای تخصیصی به کالا های اساسی حذف شده است. در دفاع از حذف ترجیحی گفته شده که این سیاست در کنترل قیمت ها بی تاثیر بوده و برخی کالا های مشمول ارز 4200 در مهر امسال، نسبت به سال قبل، 160% رشد قیمت داشته اند. در حالی که طبق اطلاعات قیمتی منتشره از سوی مرکز آمار ایران، هیچ کدام از کالا های مشمول ارز 4200 از مهر گذشته تا مهر امسال، آنگونه که رئیس سازمان برنامه و بودجه و چهره های اقتصادی این سازمان گفته اند، رشد قیمتی 160 درصدی را تجربه نکرده اند. حتی در صورت پذیرش این مطلب نیز باید توجه کرد که نرخ افزایش قیمت کالا هایی که شامل ارز یارانه ای نمی شدند، به طور میانگین 400 درصد افزایش یافته است که در مقایسه با کالا های مشمول، مقدار قابل توجهی است. به طور کلی باید پرسید که اگر ارز تخصیصی به کالای اساسی اثری نداشته است و کالا ها با قیمت آزاد رقم می خوردند، پس چرا نیاز به تخصیص یارانه در بودجه نیز دیده شده است؟

از دیگر سو اشتباه محاسباتی نویسندگان بودجه در محاسبه تورم ناشی از حذف ارز ترجیحی به صرفا 7 درصد، کاملا مشهود است و نشان می دهد که واقعیات جامعه، تورم انتظاری و تجربه های نه چندان دور کشور در این محاسبه در نظر گرفته نشده است.

پرداخت یارانه نقدی برای جبران شوک قیمتی ناشی از این تصمیم نیز پاسخ مناسبی نیست. چرا که به اذعان برآورد های اجرا شده، اگر دولت ارز نهاده را حذف کند، قیمت روغن 3 برابر، قیمت مرغ 2.5 برابر، قیمت تخم مرغ 2 برابر، قیمت گوشت قرمز 50 % و قیمت لبنیات 50 % افزایش خواهد یافت. در این حالت طبق محاسبات، هزینه های سرانه هر نفر در ماه، 300 هزار تومن افزوده خواهد شد که این مقدار در مقابل رقم اندک یارانه نقدی پیش بینی شده در بودجه و تورم فزاینده ناشی از آن پاسخگو نخواهد بود و معیشت خانواده ایرانی را سخت تر از گذشته خواهد کرد.

این استدلال که دولت با حذف ارز ترجیحی کسری بودجه خود را جبران خواهد کرد نیز در عمل استدلال درستی نیست. تورم به عنوان علت اصلی کسری بودجه، در نتیجه عملیاتی کردن این اقدام، افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه این تصمیم، کسری بودجه دولت به موازات تورم افزایش پیدا کرده و یک دور باطل در چرخه تورم و کسری بودجه ایجاد خواهد شد که نه بر حل مشکل کسری بودجه دولت و نه در معیشت مردم تاثیر مثبت نخواهد گذاشت.

تصمیم حذف ارز ترجیحی در شرایطی که با تورم بیش از 40 درصدی روبرو هستیم، تصمیم موفقی نخواهد بود، لایحه بودجه ارائه شده نیز تورم زدا نبوده و خود با افزایش تورم بر بی تاثیری اعمال این سیاست دامن خواهد زد. قبل از اخذ چنین تصمیمی باید مقدمات لازم برای آن را فراهم کرد که متاسفانه در تیم اقتصادی دولت عزمی برای ایجاد این مقدمات و اخذ این تصمیم در شرایط مناسب آن دیده نمی شود.

با توجه به نقش مجلس شورای اسلامی در اصلاح لایحه بودجه 1401، درخواست می شود تا ضمن حضور در جمع دانشجویان و پاسخگویی نسبت با ابهامات موجود در خصوص بودجه 1401، موارد فوق را در بررسی لایحه بودجه مد نظر داشته باشید و با برخورد دقیق با تصمیم مخرب حذف ارز ترجیحی در این لایحه، مانع از وقوع نتایج مذکور و در نهایت کوچک تر شدن سفره مردم شوید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "حذف ارز ترجیحی، عامل کوچک تر شدن سفره مردم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارز ترجیحی، عامل کوچک تر شدن سفره مردم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید