رامیان؛ بهشت کوچک گلستان، نوروزی فرح بخش در پایتخت ییلاقی اشکانیان

به گزارش وبلاگ طفره، خبرنگاران، گروه استان ها- اعظم محبی: رامیان، نگین سرسبز گلستان در شرق استان واقع شده و در شمال شهرستان گنبدکاووس قرار گرفته است، این شهرستان از جنوب به رشته کوه های البرز ختم می گردد و شهرستان های آزادشهر و علی آباد کتول دو همسایه شرقی و غربی آن هستند.

رامیان؛ بهشت کوچک گلستان، نوروزی فرح بخش در پایتخت ییلاقی اشکانیان

چشمه سارها، آبشارها و جویبارهای متعدد و جنگل های زیبا و چشم نواز، این سرزمین کهن را در برگرفته و مناظر بکری خلق نموده که چشم هر رهگذر را می نوازد. رامیان در اوایل دودمان اشکانی پایتخت ییلاقی و تفرجگاه شاهان آنان بوده و آثار کشف شده در جنگل ها و کوه های آن و همچنین، آثار تاریخی تأییدی بر این مدعا است.

برجسته ترین اثر دستی هنری رامیانی منسوجات ابریشمی است و چه بسا هنر ابریشم بافی در این شهر از معماری و موسیقی و اشعار و داستان های بومی هم بیشتر به شهرت رسیده است.

فراوری دستمال، رومیزی، سفره، حوله، عرقچین، جلیقه، پیراهن و البسه زنانه محلی از جنس ابریشم این شهر نه تنها در استان بلکه در کشور شهره است.

از مشاغل قدیمی در رامیان زنبورداری است که در دشت ها و جنگل های پایین دست و بالادست آن اجرا شده و عسل آن از دیرباز موردپسند بوده و بازار خوبی در منطقه دارد.

غذاهای محلی رامیان هم به دلیل غنای این شهر و به دلیل هم جواری با جنگل و رودخانه و جلگه های حاصلخیز و اشتغال مردم آن به پرورش دام و طیور و کشاورزی، منبعث از اقتضائات بومی نیاکان این شهر است.

چوز کبابی، قاوُرما، آش خمیری (نوعی آش رشته که با چاشنی رب انار ترش سرو می گردد)، رشته پلو و ماهی و پرنده شکم پر، ویژویژی (تف داده گوشت چرخ نموده، پیاز، سیب زمینی و رب و دیگر مخلفات)، سالماچخاردما، ماشلی آش تنها گوشه ای از غذاهای بومی مردم رامیان است.

اقامتگاه خانه ابریشم

ابریشم و جاده اش واقعیتی است که بارها شاید اسمش را شنیده باشید. این جاده اما زادگاهی دارد به نام رامیان در استان گلستان که در دل خود رازهایی سربه مهر نهان نموده است.

برای شنیدن داستان ابریشم و بازدید از سایر مکان های دیدنی استان گلستان را پیشنهاد می کنیم دو سه روزی را در اقامتگاه بوم گردی خانه ابریشم رامیان سپری کنید و از ناگفته ها بشنوید.

این اقامتگاه در بافت سنتی شهر زیبای رامیان واقع شده است که با مساحتی بالغ بر هزار و 500 مترمربع، ظرفیت اسکان 40 نفر را داراست.

چایی خانه سنتی خانه ابریشم هم در طول اقامت مهمانان با ارائه انواع دم نوش های طبیعی گیاهی که از جنگل ها و کوهستان های استان توسط فعالان بومی جمع آوری شده پذیرای گردشگران است.

قلعه میران

دست طبیعت در رامیان مناظر بدیع خلق نموده که می توان به قلعه موران یا قلعه میران اشاره نمود؛ قله ای به ارتفاع دو هزار و 430 متر، در جنوب غرب شهر رامیان. بعضی مدعی هستند که این قلعه پایتخت ییلاقی اشکانیان بوده است که تیرداد آن را ساخته و به دارا که همان داریون یونانیان بود، اعطا نموده است.

زمینی مسطح به مساحت سه کیلومترمربع در بالای این قله قرار گرفته است که در ادوار مختلف تاریخی، پایتخت بعضی حکمرانان بوده است.

بر فراز این قله و دامنه آن گیاهانی چون سرخدار، ممرز، راش، گردو، انجیلی، اورس، زرشک، رزماری، زعفران کوهی و سورنجان (حسرت) می روید و همچنین کنام گله اسبان وحشی، ببر، آهو و شوکا، خرس، گرگ، شغال، شاهین، عقاب و جغد است.

این قله با مساحتی بالغ بر 60 هکتار وسیع ترین قله کشور محسوب می گردد. با این حال، بیشتر جاذبه آن مدیون شکل منحصر به فرد و زیبای دیواره های صخره های گرداگرد آن است.

جنگل های اورس موجود در قلعه موران و اطراف آن، یعنی جنگل های اولنگ و تخته بادو و همچنین جنگل ابر نخستین سرزمین های حاصل از پسروی دریای تتیس و در نتیجه نی ای بزرگ جنگل های هیرکانی هستند.

گُل رامیان (نگین فیروزه ای گلستان)

بی شک یکی از زیباترین و کم نظیرترین جاذبه های کشور چشمه گُل رامیان است. چشمه گُل در پنج کیلومتری جنوب شهر رامیان و در 85 کیلومتری مرکز گلستان قرار گرفته است و از سه طرف به جنگل و کوه و از یک طرف به زمین های زراعی متصل است.

کلمه گُل در زبان ترکی به منطقه ای گودِ عمیق که آب در آن جمع می گردد، گفته شده و همچنین گُل، کلمه ای آرامی و به معنای چشمه جوشان هم است.

با توجه به این که گل رامیان از چشمه های آهکی است نمی توان برای آن عمق مشخص و مشخصی اعلام کرد، ولی مساحت تقریبی آن حدود پنج هزار و 658 مترمربع است. آب چشمه از کف زمین می جوشد و رنگ آن به دلیل عمق زیاد به صورت سبز تیره است.

این چشمه به صورت یک استخر طبیعی و بیضی شکل به طول 90 متر و به عرض 80 متر بوده و بر اساس کتب تاریخی عمق آن 44 متر و به روایتی 80 متر است که در ارتفاع 320 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

در گل رامیان انواع ماهی شامل ماهی سفید رودخانه ای، سیاه ماهی و ماهی آبر نوئیدز وجود دارد. پوشش گیاهی اطراف گُل را درختان پهن برگ، بلوط، درختچه های ولیک پوشانده و در نزدیکی این مجموعه دلپذیر و با اهمیت ذخیره گاه جنگلی زربین واقع شده است.

در شهرستان رامیان چشمه های زیبای دیگری هم چون گلبرگ، سیدکلاته و چشمه نیلبرگ قرار گرفته است.

روستای پاقلعه رامیان

روستای پاقلعه از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیان است و از شمال شرقی به پل آرام، از جنوب و غرب به ارتفاعات قلعه موران و از شمال غربی به منطقه تفریحی جامه شوران محدود می گردد.

ارتفاع روستای کوهستانی پاقلعه، از سطح دریا هزار و 200 متر است و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد.

میانگین بارندگی سالانه روستا 484 میلی متر گزارش شده و در فصول مختلف سال مقصد بسیاری از گردشگران است.

جنگل و چشمه زیبای نیلبرگ رامیان

یکی دیگر از تفریحگاه های رامیان جنگل و چشمه های نیلبرگ است که در چهار کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر رامیان قرار گرفته است. راه های رسیدن به آن پیمودن جاده های خاکی است که بیشتر مورد استفاده کشاورزان و وسایل نقلیه کشاورزی است.

جنگل درختان انجیلو که درختانی تاریخی از دوره هیرکانیا هستند مکان خوبی برای گذران اوقات فراغت ایجاد نموده است.

منطقه ای که جنگل و چشمه نیلبرگ در آن قرار گرفته است، چشمه ها و آبشارهای فراوانی دارد به حدی که اهالی رامیان آب آشامیدنی خود را از این چشمه ها تأمین می نمایند.

در جاهایی از جنگل نیلبرگ، انشعابات این چشمه ها به یکدیگر رسیده و در جایی دیگر با رسیدن به پستی و بلندی ها، آبشارهای کوچک و تماشایی خلق می نمایند.

نیلبرگ به تناسب گذر فصول، لباس مختلف به تن می نماید. در بهار و تابستان که فصل نوزایی و شکوفایی است، سبزی درختان و سفیدی چشمه ها در هم می آمیزند. با آمدن پاییز برگ ریزان، نیلبرگ جامه بلند طلایی اش را از صندوقچه طبیعت بیرون کشیده و برازندگی اش را به رخ می کشد. زمستان هم که فصل سپیدی و سپیدپوشی است و جنگل و درختان به رنگ چشمه ها درمی آیند.

جاده رامیان - شاهرود

یکی از بی نظیرترین اماکن تفریحی گلستان، جاده رامیان به شاهرود است. این جاده یکی از جاده های سبز کشور بوده و در جنوب شهرستان رامیان واقع شده است.

طول راستا آن 100 کیلومتر است و مناظر بسیار دیدنی چشم هر بیننده ای را خیره نموده و رانندگی در این راستا را فرح بخش می نماید.

در فواصل مختلف راه چشمه های زلال و تفرجگاه های مناسبی برای استراحت وجود دارد که به این جاده جذابیت خاصی بخشیده اند. تمامی طول راستا در محدوده رامیان آسفالت است.

منطقه گردشگری اولنگ

در 28 کیلومتری جنوب رامیان و در جاده رامیان- شاهرود استپ، جنگل و ارتفاعات برفگیر و سرد ارتفاعات اولنگ واقع شده است. این منطقه مرتعی حاصلخیز با بادهای همیشگی و خنک است که پذیرای گردشگران فراوانی است.

جنگل النگ در ارتفاعات دو هزار و 800 متری رامیان قرار گرفته است، این منطقه در نیمی از سال پوشیده از برف بوده و تابستان های فوق العاده خنکی دارد و یکی از مکان های پرمخاطب استان است.

اولنگ در زمستان ها شاهد برگزاری ورزش های زمستانی است. دشتی به نام تخته بادو در جوار اولنگ وجود دارد و همچنین قبل از این دشت فراخ و برف گیر جاده های پیچ درپیچ زیبا و جنگلی بادو واقع شده است.

در حوالی بادو روستاهای خوش آب وهوای ملچ آرام و جوزچال قرار دارند. مردمان این دو روستای خوش آب وهوای ییلاقی هنوز به سبک زندگی سنتی خویش وفادار مانده اند.

مجموعه آبشار سرخه کمر

در دل جنگل های انبوه شرق رامیان آبشارهای زیبایی قرار گرفته است که طبیعت بسیار زیبایی را خلق نموده است.

مجموعه آبشارهای سرخه کمر واقع در سه کیلومتری جنوب شرق شهر رامیان واقع شده و ارتفاع بلندترین آبشار آن 28 متر است. بیش از هشت آبشار در راستا سرخه کمر وجود دارد که ارتفاع اولین آبشار حدود 23 متر است و به فاصله کمتر از نیم ساعت سه آبشار دیگر هم تحسین همگان را برمی انگیزد.

از این مجموعه آبشار می توان به آبشار نعیم آباد با ارتفاع 28 متر اشاره نمود که برای فرودهای فنی، مورداستفاده ورزشکاران قرار می گیرد.

آبشار خزه ای پشمکی

پشمکی منطقه ای ییلاقی در جنوب غربی رامیان است که حدود سه کیلومتر با روستای پاقلعه فاصله دارد، آب وهوای خنک این منطقه در فصل گرما و برفش در فصل سرما پذیرای طبیعت دوستان است.

این منطقه که درست زیر قله قلعه میران قرار گرفته است دارای چشمه ها و آبشارهای فراوان بوده که بزرگ ترین آبشار آن در کنار جاده قرار گرفته است. غار پشمکی هم در این منطقه واقع شده است.

راستا دسترسی به پشمکی جاده ای با طول 16 کیلومتر آسفالت و دو کیلومتر خاکی مسطح و فشرده است.

آبشار جوزک

آبشاری در وسط جنگلی بکر و دست نخورده و بین دو کوه قرار گرفته است، این آبشار که منظره ای زیبا را خلق نموده کمی بالاتر از چشمه نیلبرگ واقع شده است.

فاصله این آبشار تا چشمه نیلبرگ کمتر از یک ساعت پیاده راه است که حرکت در کل راستا، از کنار رودخانه زیبا انجام می گردد و البته آبشارهایی هم در طول راستا وجود دارد.

امامزاده حلیمه خاتون (س)

از دیگر اماکن زیارتی و سیاحتی رامیان بقعه امامزاده بی بی حلیمه خاتون (س) است که نسبش به امام موسی بن جعفر (ع) می رسد. این امامزاده در 25 کیلومتری شهرستان رامیان و در روستای الهادی واقع شده که بخشی از جاده آن آسفالت است.

الهادی یکی از روستاهای بخش مرکزی رامیان است که در 20 کیلومتری جنوب رامیان واقع شده و حدود هزار و 500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. راستا امامزاده در منطقه کوهستانی البرز شرقی با پوشش زیبای جنگلی و با چشم اندازهای بدیع طبیعی و سحرانگیز و چشمه های خوشگوار نظر هر بیننده ای را جلب می نماید.

اطراف امامزاده از میوه های جنگلی مانند تمشک، کندس، گل پر، آلوی جنگلی سرشار است و مسافران با تفرج و اتراق در دل کوهستان از مواهب طبیعت بهره مند می شوند.

با یاری مردم خیر و محبان اهل بیت امکانات اقامتی و رفاهی برای اسکان زائران فراهم شده و با فرا رسیدن بهار طبیعت و عید باستانی نوروز هیئت امنای این بقعه مقدسه آماده پذیرش زائران هستند.

فضای بکر و دست نخورده طبیعت اطراف امامزاده و هوای مطبوع کوهستان در بهار و تابستان وصف ناپذیر است و هرساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رامیان؛ بهشت کوچک گلستان، نوروزی فرح بخش در پایتخت ییلاقی اشکانیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رامیان؛ بهشت کوچک گلستان، نوروزی فرح بخش در پایتخت ییلاقی اشکانیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید