ماهیت اثر تاریخی تازه کشف شده در مشهد به زودی تعیین خواهد شد

به گزارش وبلاگ طفره، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: به زودی تیم تخصصی میراث فرهنگی تشکیل خواهد شد و ماهیت اثر تازه مکشوف در حوالی کوچه باغ مشهد را روشن خواهد نمود.

ماهیت اثر تاریخی تازه کشف شده در مشهد به زودی تعیین خواهد شد

به گزارش وبلاگ طفره به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، مرجان اکبری معاون میراث فرهنگی این اداره کل امروز یکشنبه16 دی 97 در خصوص ماهیت اثر کشف شده در حوالی کوچه چهار باغ مشهد، اظهار کرد: طبق مشاهداتی که در این سطح از حفاری نظاره گر بودیم این موضوع است که آجرهای چهارگوش قدیمی، پوشش گنبدی، طاق، پایه ها و دیواره های آن تعیین شده است.

او در این خصوص ادامه داد: محتوای این اثر تعیین و معلوم نیست برای آنکه ماهیت و دوره آن تعیین گردد احتیاج به اطلاعات بیشتری است که در این مورد درحال رایزنی هستیم و کارگاهی که در آن منطقه مشغول به کار بود، تعطیل شده تا بتوان مطالعات بیشتری را زیر نظر باستان شناس انجام دهیم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به اضطراری بودن موضوع و اخذ مجوزهای مربوطه درباره آن، اضافه کرد: آغاز مطالعات، محور این اثر بستگی به مجهز کردن یک گروه دارد که بتوانیم با توجه به آن، کار اطلاع رسانی را داشته باشیم.

اکبری خاطر نشان کرد:باید با شهرداری هماهنگی انجام و مجوز اخذ گردد زیرا طرف قراردارد پروژه شهرداری است ولی به لحاظ تخصصی باید بخش مطالعات باستان شناسی عهده دار آن باشد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این خصوص توضیح داد: برای این کار باید پروپزالی بنویسند چرا که باید بدانند به دنبال چه مواردی هستند، نگاه تخصصیِ پژوهشیِ باستان شناسی عوامل خود را می خواهد که نقشه بردار، کسی که بتواند اطلاعات را مدون کند، نیروهای کارگری و خدماتی و...از آن جمله هستند وهمه آن ها زیر نظر یک باستان شناس قرار می گیرند.

او درباره حفاظت این اثر تازه کشف شده، اضافه کرد: اثر طوری واقع شده است که در خاک مدفون است و در حال حاضر تاکیدی بر آن نیست که اثر در موقعیتی خاص واقع شده است و باید حفاظتی از آن صورت دهیم، مهم آن است که در ابتدا ماهیت اثر تعیین گردد تا درباره بافت تاریخی مشهد به ما یاری کند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این باره ضافه کرد: اکنون در پهنه همان کارگاه، پیمانکار از آن محافظت می نماید و همچنین یگان حفاظت ما هر روزه سرکشی خود را به این اثر دارد.

اکبری متذکر شد: ممکن است کشف آثاری در حین حفاری، کشاورزی و ... صورت بگیرد، مهم این است که باید همیشه آمادگی خود را حفظ کنیم تا بتوانیم تیم پژوهشی ای داشته باشیم که سرعت عمل را در آن بخش افزایش می دهد.

او توضیح داد: قانون برای چنین وضعیتی سه ماه فرصت می دهد یعنی بر اساس قانون 102شهرداری ها، این موضوع پیش بینی شده است که در مکان هایی مانند معابر اگر با فضایی تاریخی روبرو شویم کار باید متوقف گردد و پس از اعلام به به میراث فرهنگی، این ارگان سه ماه وقت دارد که درباره آن اثر اظهار نظر کند و امیدوارهستیم تا این وقت را نیز به ما بدهند.

منبع: میراث آریا

به "ماهیت اثر تاریخی تازه کشف شده در مشهد به زودی تعیین خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهیت اثر تاریخی تازه کشف شده در مشهد به زودی تعیین خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید