نقاب ها و سایه ها بر اساس نظریه یونگ خلق شده است

به گزارش وبلاگ طفره، به گزارش خبرنگار خبرنگاران ، داستان کتاب نقاب ها و سایه ها نوشته مریم کوچکی رمضان، رمانی است که به وسیله چندین شخصیت به عنوان راوی پیش می رود و علاوه بر اتفاقات ظاهری به تعاملات درونی شخصیت ها هم پرداخته شده است. همه آنها به صورت خانوادگی و دوستی به هم وابسته اند.

نقاب ها و سایه ها بر اساس نظریه یونگ خلق شده است

اگر نویسنده با نگاه به نظریه یونگ خود به عنوان راوی داستان را نقل می کرد مجبور به نگاه از بیرون به شخصیت ها می شد و به اجبار فقط از شخصیت نقاب آنها می گفت. در این کتاب شخصیت ها خود راوی زندگیشان هستند؛ پس هر دو جنبه شخصیتشان (سایه / نقاب) را نشان می دهند.

ایده اصلی داستان از تعریف معروف یونگ درباره شخصیت های انسان گرفته شده است. به عقیده یونگ انسان ها دو شخصیت دارند؛ یکی شخصیت واقعی آنهاست که درونی است و کمبودها، نقص ها و زشتی ها را شامل می گردد که یونگ آن را سایه می نامد. از نظر وی سایه آن کسی است که ما نمی خواهیم باشیم.

دیگر شخصیتی که نشانی از سایه در آن نیست و یونگ به آن نقاب می گوید؛ نقابی که انسان بر چهره اش می زند و خود را آن طور که نیست نشان می دهد. در ارتباط ها انسان ها با شخصیت نقابین یکدیگر روبه رو هستند. وی معتقد است انسان ها برای رشد حقیقی در زندگی نباید سایه خود را کتمان نمایند، باید آن را بشناشند. به عبارت دیگر یونگ یکی شدن همیشگی با نقاب را مانع رشد شخصیت و روان انسان ها می داند.

مریم کوچکی رمضان، نویسنده این اثر متولد 1340 در تهران و دارای مدرک کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی است. وی در پی مطالعات تحقیقی، شیفته مولفه های گوستاو یونگ، روان شناس و اسطوره شناس اتریشی و میرچا الیاده، اسطوره شناس رومانیایی شده و سایه ها و نقاب ها را نیز تحت تاثیر مطالعات و تجربه های ادبی خود نوشته است.

در بخشی از کتاب می خوانیم: گفتی تند رفتی، آره واقعا تند رفتی. قضاوت نمی کنی، محکوم می کنی. به میزان ادعات ازم شناخت نداری، نمی تونی شناخت داشته باشی. ذهنیت خودساخته از ساخته ذهنت شناخت داری. وقتی عاشقت شدم، چند سال داشتم، تو چند سال داشتی؟ رابطه مون چقدر طول کشید؟ به سختی به یک سال رسید. تو عشق اولم بودی، اولین. برای اون کسی که براش تو قلبت برای اولین بار جا بازمی کنی و اون در جای بازشده، می شینه؛ حتی اگه بعدها بیرون بندازیش، جاش توی قلبت خالی می مونه. عشقی بین ما نبود؛ چون یک طرفه بود.

نشر کامک اخیرا کتاب نقاب ها و سایه ها را در 367 صفحه و بهای 259 هزار تومان منتشر نموده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "نقاب ها و سایه ها بر اساس نظریه یونگ خلق شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقاب ها و سایه ها بر اساس نظریه یونگ خلق شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید