نگرانی از بازگشت مالاریا به کشور ، ورود بیماران مبتلا به مالاریا به کشور از مرزهای شرقی چقدر جدی است؟

به گزارش وبلاگ طفره، رئیس اداره کنترل و مبارزه با مالاریا، نسبت به بازگشت چرخه انتقال بیماری مالاریا به کشور از مرزهای شرقی، ابراز نگرانی کرد.

نگرانی از بازگشت مالاریا به کشور ، ورود بیماران مبتلا به مالاریا به کشور از مرزهای شرقی چقدر جدی است؟

به گزارش وبلاگ طفره، احمد رئیسی،گفت: متأسفانه موارد مالاریا در استان سیستان و بلوچستان خیلی زیاد است.

وی با عنوان این مطلب که وقوع سیلاب ها و بارندگی های اخیر در کشور پاکستان باعث افزایش موارد مالاریا در منطقه ها شرقی کشور شده است، افزود: عمدتاً اتباع پاکستان از طریق مرزهای شرقی وارد منطقه های از استان سیستان و بلوچستان شده اند که جای نگرانی دارد.

رئیسی ادامه داد: این افراد در شهرهایی همچون زاهدان، سراوان و چابهار، سرباز و…، در بخش جنوبی استان، حضور دارند.

وی بدون اشاره به تعداد مبتلایان در منطقه، گفت: موارد ابتلاء قابل قیاس با سال های گذشته نیست و اگر به موقع درمان نشوند، احتمال دارد به بیماری بومی در کشور تبدیل شود.

رئیس اداره کنترل و مبارزه با مالاریا افزود: افراد مبتلا عمدتاً کارگرانی هستند که برای کار وارد چابهار شده اند. همچنین افراد بومی که در مرزها تجارت سوخت انجام می دهند، از افرادی هستند که می توانند بیماری را به داخل شهرها انتقال دهند.

وی با عنوان این مطلب که مسئله ای برای درمان بیماران اتباع و بومی وجود ندارد، گفت: موردی از مرگ و میر نداشته ایم، اما نگران چرخش انتقال بیماری به داخل کشور هستیم.

رئیسی با اشاره به اینکه از سال 98 تا 1400 موارد بومی بیماری مالاریا در کشور به صفر رسیده بود، افزود: اگر نتوانیم بیماری را در منطقه و مرزهای شرقی کشور کنترل کنیم، این احتمال هست که شاهد برگشت بیماری به کشور باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "نگرانی از بازگشت مالاریا به کشور ، ورود بیماران مبتلا به مالاریا به کشور از مرزهای شرقی چقدر جدی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از بازگشت مالاریا به کشور ، ورود بیماران مبتلا به مالاریا به کشور از مرزهای شرقی چقدر جدی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید