هواداران توقف برگزیت در لندن تظاهرات کردند

به گزارش وبلاگ طفره، صدها هزار نفر از انگلیسی های پشیمان و هوادار توقف خروج این کشور از اتحادیه اروپا، در خیابان های لندن دست به تظاهرات زدند.

هواداران توقف برگزیت در لندن تظاهرات کردند

به گزارش ایرنا، در این حرکت اعتراضی که از سوی کارزار تبلیغاتی رأی مردم و حمایت نهادهای مخالف برگزیت در آستانه مهلت قبلی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برگزار شد، شرکت کنندگان پارچه نوشته و شعارنوشته هایی را در دست داشتند که روی آن عبارت هایی در حمایت از ماندن در اتحادیه اروپا درج شده بود.

آنها همچنین شعارهایی را علیه دولت محافظه کار ترزا می سر داده و خواستار برگزاری مجدد همه پرسی درباره عضویت در اتحادیه اروپا شدند.

در این حرکت اعتراضی، تظاهرات کنندگان پس از تجمع در خیابان پارک لین در نزدیکی کاخ سلطنتی باکینگهام، به سمت مجلس انگلیس راهپیمایی کرده و قرار است شخصیت های سیاسی در پایان سخنرانی کنند.

این برای سومین بار در یک سال گذشته است که مخالفان برگزیت در لندن تظاهرات اعتراضی گسترده ای را به راه می اندازند.

بیش از 700 هزار تن از مخالفان برگزیت، اکتبر گذشته در خیابان های مرکزی لندن راهپیمایی کرده و خواستار توقف خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شدند.

فضای سیاسی انگلیس در آستانه خروج این کشور از اتحادیه اروپا روزهای پرحرارتی را پشت سر می گذارد.

از یک سو قانونگذاران دولت را به اتلاف وقت برای رسیدن به توافقی سرهم بندی شده متهم و از سوی دیگر ترزا می نخست وزیر، کنندگان را به ایجاد بحران در روند برگزیت متهم می کند.

کنندگان مجلس عوام انگلیس تاکنون دو بار و با اختلاف بالا به طرح موردنظر دولت ترزا می درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا رأی مخالف داده و خواستار تعویق برگزیت شدند.

انگلیس بر اساس برنامه اعلام شده قرار بود 29 مارس یعنی یک هفته دیگر از اتحادیه اروپا رسما جدا شود.

با این حال ترزا می چهارشنبه گذشته در نامه ای خطاب به رئیس شورای اروپا تقاضا کرد تا برگزیت به مدت سه ماه به تعویق بیافتد.

یک روز بعد، سران کشورهای اروپایی پس از چهار ساعت بحث و بررسی توافق کردند تا دو ماه (22 می) به انگلیس فرصت دهند، خود را برای خروج از اتحادیه اروپا آماده کند اما اگر کنندگان

مجلس عوام تا هفته آینده توافق حاصل شده میان دولت و اتحادیه اروپا را تائید نکند بروکسل فقط دو هفته (12 آوریل) به لندن فرصت اضافه خواهد داد که طرح متفاوتی پیشنهاد کرده یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود.

درحالیکه حدس های از شکست مجدد طرح برگزیت در مجلس حکایت دارد، منابع نزدیک به دولت از احتمال رأی گیری بر سر چندین طرح مختلف در مجلس ازجمله طرح توقف خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خبر می دهند.

منابع نزدیک به دولت می گویند که اوضاع در دفتر نخست وزیری به شدت متشنج است و اعضاء کابینه نگرانند که طرح دولت برای سومین بار هم در مجلس شکست بخورد.

گزارش ها حاکیست که دولت برای جلوگیری از شکست مجدد در مجلس قصد دارد تا هفت طرح مختلف از جمله طرح حزب اصلی مخالف دولت و توقف برگزیت را به رأی بگذارد تا ضمن افزایش شانس موافقت مجلس با طرح اصلی برگزیت، کنترل اوضاع را از دست ندهد.

بیشتر نظرسنجی ها از پشیمانی مردم انگلیس نسبت به خروج از اتحادیه اروپا حکایت دارد.

بیش از سه میلیون نفر از مردم این کشور با امضاء توماری خواستار توقف برگزیت و ادامه عضویت در اتحادیه اروپا شده اند.

در این تومار که در تارنمای مجلس ثبت شده آمده است: دولت بارها اعلام کرده که خروج از اتحادیه اروپا خواست مردم است. اما اینک ضروری است که با نشان دادن قدرت مردم، نقطه پایانی بر این ادعا گذاشته شود.

بر اساس رویه قانونی، اگر شمار امضاهای یک تومار از 10 هزار نفر بیشتر شود، دولت انگلیس باید به آن پاسخ گوید و اگر از یکصد هزار نفر بیشتر شود، درخواست مطرح شده در نشست مجلس عوام به بحث گذاشته خواهد شد.

با این حال استقبال کم سابقه مردم انگلیس از این تومار به حدی است که گفته می شود در هر دقیقه 2 هزار نفر به جمع امضاء کنندگان اضافه می شود که این میزان رکورد بی سابقه ای را ثبت کرده است.

صادق خان شهردار لندن امروز با انتشار یادداشتی در نشریه ایندیپندنت نوشت: دولت به عمد کشور را به سوی خروج بی توافق از اتحادیه اروپا سوق داده که خسارت های جبران ناپذیری را به زیرساخت های کشور وارد می کند.

وی نخست وزیر را به دو سال اتلاف وقت برای مذاکره با اتحادیه اروپا متهم کرد و افزود: اکنون زمان برای مذاکره مجدد و دستیابی به توافق سپری شده و داریم هزینه شکست ترزا می را پرداخت می کنیم.

شهردار لندن تنها راه خروج از بن بست کنونی را برگزاری مجدد همه پرسی برگزیت دانست که می تواند شکاف عمیق به وجود آمده در کشور را رفع کند.

وی افزود: آینده کشور اینک در دست نخست وزیر است و زمان آن رسیده که او برگزیت را متوقف و برگزاری همه پرسی مجدد برگزیت را خواستار شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "هواداران توقف برگزیت در لندن تظاهرات کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواداران توقف برگزیت در لندن تظاهرات کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید