10 تمرین از بازی های صخره نوردی برای تقویت مهارت و سرگرمی

به گزارش وبلاگ طفره، بیشتر بازی های صخره نوردی را می توان برای تمام سنین و افراد با توانایی های مختلف طراحی کرد. بعضی از بازی های صخره نوردی مخصوص کوهنوردان با تجربه تری هستند که در پی اضافه کردن سرگرمی، تنوع و رقابت سالم به تمرینات خود یا یاری به بهبود مهارت های ضعیف تر کوهنوردی و صخره نوردی خود هستند. بعضی دیگر نیز برای والدینی مناسب هستند که بچه ها را همراه با خود به تمرینات صخره نوردی می برند و می خواهند آن ها را برای مدت کوتاهی بیشتر سرگرم نمایند. در این مقاله، بازی های صخره نوردی داخل سالن و بازی های بولدرینگ را می خوانید که به شما برای تقویت مهارت و سرگرمی بیشتر یاری می نمایند.

10 تمرین از بازی های صخره نوردی برای تقویت مهارت و سرگرمی

1. بازی بردن (Take-away)

تعداد بازیکنان: 1 نفر یا بیشتر در همه سنین و با هر توانایی، البته، گروه های کوچکتر بهتر است.

وسایل مورد احتیاج: کفش کوهنوردی و گچ.

هدف از بازی: با کاهش تدریجی تعداد گیره های صخره نوردی، به بالای تخته سنگ مورد نظر برسید.

قوانین بازی: با گروه خود مسیری ایجاد کنید که حداقل 20 گیره صخره نوردی یا بیشتر داشته باشد و یک مسأله کامل ایجاد کند. گیره بیشتر برای آغاز بهتر است. مسیر ایجاد شده را با گچ علامت گذاری کنید. سپس، به نوبت در گروه خود مسیری که ایجاد نموده اید را طی کنید. وقتی آخرین نفر در گروه مسیر اولیه را پیمود، یکی از نشانه های مسیر را حذف می نماید. پس از آن، گروه سعی می نماید تا بدون آن گیره صخره نوردی مسیر را طی کند.

اگر نفر بعدی نتواند مسیر صعود را با گیره از دست رفته به خاتمه برساند، نوبت به نفر بعدی گروه می رسد. اگر هیچ کس در گروه نتواند بدون توقف در مسیر صعود کند، کسی که علامت مسیر را پاک نموده باید این کار را انجام بدهد. باید آن قدر این بازی ادامه یابد که تنها 1 نفر ایستاده باقی بماند.

فواید بازی بردن: این بازی یکی از برترین بازی های صخره نوردی است که به شما یاری می نماید تا مسیریابی، تفکر خلاق و حرکات پویا را تمرین کنید. وقتی گیره ها برداشته می شوند، خلاق تر می شوید. در این صورت، مجبور می شوید تا یاد بگیرید که بدن خود را به روش های مختلف و در مسیرهای متفاوت حرکت دهید. به این ترتیب، پویاتر می شوید چون از فواصل طولانی تری در میان گیره های صخره نوردی می پرید.

2. اضافه کردن (Add-on)

تعداد بازیکنان: حداقل 2 نفر که دارای توانایی های صخره نوردی مشابهی هستند. می توانید این بازی را با صخره نوردان بیشتری هم انجام دهید اما هر چه تعداد کمتر باشد بهتر است. در غیر این صورت، بازی زمان بسیاری طول می کشد.

تجهیزات مورد احتیاج: کفش کوهنوردی و گچ. بیشتر افراد این بازی را با به خاطر سپردن جای گیره ها انجام می دهند اما می توانید در حین حرکت به آن ها اسباب بازی صخره نوردی دیگری مانند نوار یا گچ هم اضافه کنید.

هدف از بازی: ایجاد یک مسأله تازه بولدر در هر زمان.

قوانین بازی: شما و همراهتان باید روی 3 تا 5 حرکت اولیه توافق و بعد صعود را آغاز کنید. سپس، یکی از صخره نوردان ابتدا اولین حرکات را آغاز می نماید و یک حرکت صخره نوردی دیگر را به مجموعه اول اضافه می نماید. حرکت اضافه شده معمولا شامل گیره های تازه به علاوه مجموعه ای از پایه ها می گردد. پس از آن، صخره نورد دوم حرکاتی را که نفر اول انجام داده را تکرار می نماید اما در خاتمه مسیر صعود خود یک حرکت دیگر را اضافه می نماید. باید آن قدر در مسیر جلو و عقب بروید تا زمانی که نتوانید ادامه دهید.

علاوه براین، می توانید این بازی را طوری انجام دهید که گویی هر کدام 3 جان دارید. به عنوان مثال، اگر تمام حرکات را به خاتمه برسانید، در امان هستید اما اگر نتوانید حرکات را به طور کامل انجام دهید، یک جان از دست می دهید. اگر نتوانید حرکات را برای 3 مرتبه متوالی انجام دهید، شکست می خورید یا اگر در گروهی بزرگتر بازی می کنید، حذف می شوید. باید آن قدر به بازی ادامه دهید تا زمانی که فقط یک نفر ایستاده باقی بماند.

فواید بازی اضافه کردن: اضافه کردن به عنوان یکی از برترین بازی های صخره نوردی به شما یاری می نماید تا استقامت را تمرین کنید. با طولانی شدن مسیر، مهارت به خاطر سپردن توالی حرکات خود را نیز بهبود می بخشید.

3. پیچ و تاب (Twister)

تعداد بازیکنان: 3 نفر یا بیشتر در همه سنین و با هر توانایی. البته، این بازی برای بچه ها و مبتدیان بهتر است.

وسایل مورد احتیاج: کفش کوهنوردی و گچ. یک اسپینر یا چند تکه کاغذ با رنگ های مختلف که روی آن ها عبارات دست راست، دست چپ، پای راست و پای چپ نوشته اید. بعلاوه، می توانید یک برنامه Twister spinner را در تلفن همراه خود دانلود کنید.

هدف از بازی: از یک اسپینر رنگی بالا بروید تا به گیره بعدی برسید.

قوانین بازی: این بازی به همان روش بازی رومیزی پیچ و تاب انجام می گردد. با چرخیدن یک نفر یا برداشتن یک تکه کاغذ آغاز کنید. سپس، سایر صخره نوردان بر اساس آنچه اسپینر حکم می نماید، روی دیواره صخره نوردی حرکت را آغاز می نمایند.

فواید بازی پیچ و تاب: این بازی به عنوان یکی از بازی های صخره نوردی به تمرین استقامت و حفظ تعادل شما یاری می نماید. این بازی یک بازی بولدرینگ عالی است که به شما یاری می نماید برای مدتی روی دیوار آویزان شوید. بازی پیچ و تاب به افزایش خلاقیت و انعطاف پذیری شما یاری می نماید، به ویژه اگر حرکت بعدی پای شما بالای سرتان باشد.

4. گرگم به هوا (TAG)

تعداد بازیکنان: گروه کوچکی از افراد شامل 3 تا 6 نفر. این بازی برای افراد در تمام سنین مناسب است اما بچه ها بهتر می توانند آن را انجام دهند.

وسایل مورد احتیاج: کفش کوهنوردی و گچ. این بازی به یک سالن ورزشی خلوت تر هم احتیاج دارد.

هدف از بازی: دور شدن از کسی که شما را تعقیب می نماید یا تعقیب کسی که در حال صخره نوردی است.

قوانین بازی: مانند بازی گرگم به هوای عادی است اما به جای دویدن به اطراف، همه از روی دیوار بازی را آغاز می کنید. یک نفر بقیه را دنبال می نماید تا یکی را لمس کند. سپس، آن فرد باید دیگران را دنبال کند.

فواید بازی: این بازی از بازی های سنگ نوردی به شما برای تمرین استقامت و باقی ماندن روی دیوار یاری می نماید. گرگم به هوا که یکی از لذت بخش ترین بازی های صخره نوردی به شمار می رود، سرعت شما را هم بهبود می بخشد.

نکاتی که باید برای خرید برترین دستگاه روئینگ به آن ها توجه کنید

5. مسابقه کشیدن (Drag Race)

تعداد بازیکنان: 2 بازیکن با مهارت های میانه یا پیشرفته.

وسایل مورد احتیاج: کفش کوهنوردی، گچ و زمان سنج.

هدف از بازی: صعود از مسیرهای مشخص شده بیشتر در زمانی تعیین.

قوانین بازی: این بازی در برابر یک همراه انجام می گردد و می توان آن را روی مسائل بولدرینگ انجام داد. اگر روی طناب های بالا بازی می کنید، زمان سنج را روی 30 دقیقه تنظیم کنید. در صورتی که با مسائل بولدرینگ بازی می کنید هم زمان سنج را روی 15 دقیقه تنظیم کنید. زمان سنج را روشن کنید و شما و طرف مقابل سعی کنید در طول بازه زمانی مشخص شده تا حد امکان صعود کنید.

فواید بازی: مسابقه کشیدن یکی از بازی های صخره نوردی است که به شما استقامت را یاد می دهد.

6. لیمو-لیمو (Lemon/Lime)

تعداد بازیکنان: 1 نفر با مهارت های میانه یا حرفه ای.

وسایل مورد احتیاج: کفش کوهنوردی و گچ.

هدف از بازی: پس از هر حرکت با بازگشت به ابتدای مسیر، طول مسیر صعود را به تدریج افزایش دهید.

قوانین بازی: این بازی یکی از بازی های صخره نوردی چالش برانگیز و استقامتی است که برای آغاز آن باید یک مسأله بولدرینگ انتخاب کنید. با انجام یک حرکت مشکل آغاز کنید و سپس، به حالت اول بازگردید. این کار را آن قدر ادامه دهید تا زمانی که به بالاترین نقطه یا همان لیمو برسید.

قسمت بعدی هم لیمو نامیده می گردد. برای رسیدن به لیموی دوم هم باید همان مراحل قبلی را طی کنید.

فواید بازی: این بازی به شما یاری می نماید تا استقامت و کار با پا را تمرین کنید.

7. بدون درست بالا رفتن (No Hands Climbing)

تعداد بازیکنان: 1 نفر یا بیشتر.

وسایل مورد احتیاج: کفش کوهنوردی و گچ.

هدف از بازی: رسیدن به اوج بدون استفاده از دست ها.

قوانین بازی: این بازی یکی از ساده ترین بازی های صخره نوردی محسوب می گردد اما به طرز شگفت انگیزی سرگم نماینده است. یک نقطه صعود را انتخاب کنید و بدون استفاده از دست ها برای صعود از مسیر خود را به چالش بکشید.

فواید بازی: این بازی به شما یاری می نماید تا کار با پاها را تمرین کنید و بتوانید تعادل خود را حفظ کنید.

8. یک دست یا یک پا (One hand or one foot)

تعداد بازیکنان: 1 نفر یا بیشتر در هر سنی و با هر سطح از مهارت.

وسایل مورد احتیاج: کفش کوهنوردی و گچ.

هدف از بازی: بدون استفاده از یک دست یا یک پا به نقطه اوج مسیر برسید.

قوانین بازی: این بازی هم یکی دیگر از ساده ترین بازی های صخره نوردی است اما به طرزی شگفت انگیز شما را سرگرم می نماید. باید یک نقطه صعود را انتخاب کنید و بدون استفاده از یک دست یا یک پا در این مسیر حرکت کنید. این بازی در مسیرهای شیب دار یا با استفاده از یک دست و دو پا ساده تر است.

فواید بازی: اگر از یک پا استفاده نکنید قدرت بازوی شما بهبود می یابد. گزینه یک دست هم برای حرکت پا مناسب تر است و هر دو روش بازی تعادل و خلاقیت شما را بهبود می بخشد.

9. سکوت (Silence)

تعداد بازیکنان: با هر تعداد نفر می توان این بازی را انجام داد. بازی سکوت برای صخره نوردان با سطح مهارت های میانه مناسب است.

وسایل مورد احتیاج: کفش کوهنوردی.

هدف از بازی: صعود بدون هیچ صدایی.

قوانین بازی: در هر مسیری چه در داخل و چه در خارج از خانه سعی کنید پاهای خود را چنان صاف و دقیق روی پایه قرار دهید که هیچ صدایی شنیده نگردد. از همراه خود در بازی یا سایر اعضای گروه بخواهید تا با دقت بسیار گوش دهند. اگر سروصدایی به گوش برسد از بازی خارج می شوید و نوبت به نفر بعدی می رسد.

فواید بازی: دقت در حرکات پا به شما یاری می نماید تا با سرعت بیشتری بالا بروید چون تا زمانی که برترین نقطه را پیدا نکنید احتیاجی به تعویض چند باره پای خود ندارید. انجام این بازی در سکوت کامل به این معنا است که نیروی شما به آرامی و به تدریج به کار می رود. در نتیجه، احتمال لغزش شما کاهش می یابد و احتمال صعودتان بیشتر خواهد شد.

10. صخره نوردی کورکورانه (Climbing blind)

تعداد بازیکنان: صخره نوردان باتجربه در گروه های دوتایی.

وسایل مورد احتیاج: کفش کوهنوردی و چشم بند.

هدف از بازی: از دیوار بالا بروید بدون اینکه ببینید که به کدام سمت می روید.

قوانین بازی: این بازی هیچ قانون خاصی ندارد به غیر از اینکه چشمان خود را با چشم بند ببندید و بالا بروید. بهتر است که این کار را با استفاده از طناب مخصوص صخره نوردی انجام دهید. بعد از آغاز این بازی به سرعت متوجه خواهید شد که باید از دست های خود بهره ببرید تا دست و پاها را محکم نگه دارید. علاوه براین، می توانید به همراه خود برای یاد گرفتن مسیر و حرکت در آن تکیه کنید.

فواید بازی: این بازی یکی از بازی های صخره نوردی برای تقویت حس لامسه است. با انجام این بازی، نه تنها دست ها خود را در جای محکمی نگه می دارید، بلکه از فرورفتگی های کوچک و تغییرات مسیر به خوبی مطلع خواهید شد. با از دست دادن بینایی خود در این بازی، متوجه خواهید شد که حرکت دادن پاها بدون نگاه کردن به سمت محل مورد نظر چقدر سخت است. به این ترتیب، درک شما از فعالیت پاهایتان بهبود می یابد.

کلام آخر

فرقی نمی نماید که یک صخره نورد حرفه ای باشید و برای صخره نوردی در بازی های آسیایی آماده می شوید یا اینکه به تازگی صخره نوردی را آغاز نموده اید. انجام دادن بازی های صخره نوردی به شما یاری می نماید تا مهارت های خود در این ورزش را تقویت کنید. انجام دادن بازی های صخره نوردی به شما یاری می نماید تا استقامت و ظرافت در حرکات خود را تمرین کنید. بعضی از بازی های صخره نوردی نیز به تقویت حواس دیگر مانند حس لامسه یاری می نماید. این بازی ها تنها به بزرگسالان اختصاص ندارند، بلکه می توانید بچه های که همراه با خود به سالن ورزشی برده اید را هم با انجام دادن این بازی ها سرگرم کنید.

از آن گذشته، بازی های صخره نوردی به وسایل و تجهیزات خاصی احتیاج ندارند. با یاری یک کفش کوهنوردی و گچ برای مشخص مسیر می توانید این بازی ها را انجام دهید. به این ترتیب، لحظات شاد و لذت بخشی را در کنار دیگران یا به تنهایی تجربه می کنید و در صخره نوردی به یک حرفه ای تبدیل خواهید شد.

منبع: coolofthewild

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 تمرین از بازی های صخره نوردی برای تقویت مهارت و سرگرمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 تمرین از بازی های صخره نوردی برای تقویت مهارت و سرگرمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید