آخرین شرایط آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری های کشور

به گزارش وبلاگ طفره، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی بیان کرد که اگر در واحد صنعتی پرورش طیور آنفلوآنزای فوق حادپرندگان مشاهده گردد، تمام طیور و تخم مرغ های آن واحد معدوم و از چرخه مصرف انسانی به طور کامل خارج می شوند.

آخرین شرایط آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری های کشور

بهمن نقیبی در مصاحبه با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا امکان انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به تخم مرغ و ورود آن ها به چرخه مصرف وجود دارد یا خیر؟ گفت: از زمانی که عملیات تشخیص این بیماری شروع می گردد واحد ها قرنطینه شده و تمام طیور و تخم مرغ های آن واحد ها معدوم و از چرخه مصرف انسانی به طور کامل خارج می شوند. به همین دلیل نگرانی ای در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: ضمن اینکه ویروس آنفلوآنزا نسبتا حساس است و در یک درجه حرارت 50 تا 55 درجه سانتی گرادی عملا غیر فعال می گردد؛ بنابراین اگر مواردی هم با تخلف وارد بازار شوند پس از پخته شدن و حرارت دیدن از بین می رود و بنابراین نگرانی از این بابت نداریم.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی به واحد های صنعتی درگیر شده با این بیماری اشاره نمود و گفت: یک واحد صنعتی پرورش طیور در خراسان جنوبی درگیر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شد که با تاخیر دو تا سه هفته ای این بیماری را گزارش کرد و همین امر باعث شد که آن واحد اولیه تبدیل به آتش فشانی از ویروس گردد و واحد های دیگر مرغ گوشتی، تخم گذار و مادر اطراف خود را تا حد زیادی درگیر کند.

وی توضیح داد: 19 کانون بیماری در خراسان جنوبی شناسایی شد. اما خوشبختانه در سه تا چهار روز اخیر گزارشی از تلفات ناشی از این بیماری نداشتیم و احساس می کنیم که یک گام از ویروس جلوتر هستیم. به عبارت دیگر پایش ها زودتر انجام می گردد و پایش های جدید نیز بیانگر وجود ویروس در آن مناطق نیست.

نقیبی اضافه نمود: واحد های درگیرشده با بیماری ضدعفونی و پاکسازی می شوند و پس از طی یک دوره استراحت با رعایت اقدامات ممیزی مجددا می توانند وارد چرخه فراوری می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این بیماری به انسان منتقل می گردد؟ گفت: به تمام کارگرانی که در این واحد ها قصد معدوم سازی طیور مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را دارند و همچنین پرسنل این واحد ها پوشش حفاظتی لازم داده شده است و با همکاری وزارت بهداشت همه آن ها واکسن و داروی لازم برای ایجاد ایمنی در برابر این بیماری را نیز دریافت می نمایند.

به گفته او، تمام نمونه هایی جدا شده از این بیماری در کشور H 5 N 8 بوده و اگرچه بالقوه مشترک بین انسان و حیوان است، اما خوشبختانه تا به این لحظه موردی از این بیماری در انسان مشاهده نشده است.

نقیبی درپایان گفت: به طور کل نگرانی هایی از ترکیب این بیماری با انواع دیگر آنفلوآنزا وجود دارد، بنابراین از پرورش دهندگان طیور می خواهیم قبل از اینکه ویروس در واحد فراوریی زیاد گردد، اطلاع رسانی نمایند تا عملیات مهار و مختومه سازی به موقع انجام گردد.

منبع: فرارو

به "آخرین شرایط آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری های کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری های کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید