آلودگی هوا پرندگان را از شهر فراری می دهد

به گزارش وبلاگ طفره، اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان بر کسی پوشیده نیست اما نکته ای که شاید در روزهای بحرانی آلوده کمتر به آن توجه گردد اثرات سوء آلودگی هوا بر حیوانات و ازجمله پرندگان است. در حال حاضر در شهر تهران حدود 250 گونه پرنده شناسایی شده است که به گفته مدیر عامل انجمن پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان آلودگی هوا می تواند این گونه ها را از شهر دور کند.

آلودگی هوا پرندگان را از شهر فراری می دهد

علیرضا هاشمی در گفت و گو با وبلاگ طفره ضمن اشاره به اثرات سوء آلودگی هوا بر پرندگان اظهار کرد: پرندگان در مقابل آلودگی هوا نسبت به انسان حساس تر هستند و در آزمایش های مختلف هنگام کالبدشکافی بدن آن ها میزان زیادی دوده و ذرات معلق هوا در شش و دستگاه گوارش پرندگان مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه استاندارد آلودگی هوا برای پرندگان متفاوت تر از انسان ها است، توضیح داد: در دوران پس از انقلاب صنعتی و پیش از آنکه سنسورهای حساس به گازهای آلاینده اختراع شوند از پرندگان به عنوان یک سیستم سنجش آلودگی هوا در معادن اروپا استفاده می شد. پرندگان در این شرایط به دلیل حساسیت بیشتر خود به افزایش غلظت آلاینده ها واکنش نشان می دادند و کارگران معادن با واکنش آن ها متوجه می شدند که تا ساعاتی دیگر هوای آن منطقه برای انسان در شرایط بسیار نامطلوبی قرار خواهد گرفت.

مدیر عامل انجمن پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان با بیان اینکه پرندگان در زمان اوج آلودگی هوا عموما مراکز آلوده را ترک می نمایند، گفت: باید این نکته را درنظر گرفت که وقتی شرایط آلودگی هوا برای انسان در موقعیت اضطراری قرار می گیرد برای پرندگان یعنی مدت ها است که از شرایط اضطرار گذشته است بنابراین تعداد زیادی از آن ها از مراکز آلوده دور می شوند. به طور قطع در این بین پرندگان ضعیف تر بر اساس اصل بقا از بین می فرایند اما زمانی که دخالت های انسانی مانند مسائل آلودگی هوا سبب از بین رفتن پرندگان و برهم خوردن تعادل طبیعت گردد جای تاسف دارد.

هاشمی ادامه داد: طی سال های اخیر به دنبال تغییر زیستگاه های شهر تهران، ترکیب جمعیت پرندگان در این شهر نیز با گذشته فرق نموده است. برای مثال زیستگاهی مصنوعی مانند دریاچه چیتگر پرندگان آبزی و نیمه آبزی مختلفی را در کنار خود جای داده است. متاسفانه اطلاعاتی از تعداد پرندگان در گذشته وجود دارد بنابراین تنها می توانیم نوع آن ها را با گذشته مقایسه کنیم. در حال حاضر کلاغ ها در تهران بیشتر از تعداد یاکریم ها شده اند چرا که معماری شهر تغییر نموده است. یاکریم ها به فضاهای روستایی علاقه مند هستند بنابراین به حاشیه شهرها مهاجرت نموده اند.

وی در سرانجام گفت: در شهر تهران مطلوبیت زیستگاه برای برخی از پرندگان کم شده است و گونه هایی مانند پرستوها و بادخورک ها نمی توانند با زیستگاه های جدید ارتباط برقرار نمایند و این سبب می گردد که این گونه ها به مرور از ما دور شوند و از آنجایی که پرندگان دشمنان طبیعی حشرات هستند این موضوع می تواند روی افزایش جمعیت حشرات شهر تهران اثرگذار باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آلودگی هوا پرندگان را از شهر فراری می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا پرندگان را از شهر فراری می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید