انواع روش های باز سازی و زیبایی دندان ها

به گزارش وبلاگ طفره، لمینت دندان یا ونیر سرامیکی که به آن پرسلن ونیر هم گفته می گردد، شامل یک پوسته نازک سرامیکی (چینی) است که درواقع دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ قطر دارد.

انواع روش های باز سازی و زیبایی دندان ها

انواع روش های باز سازی و زیبایی دندان ها

زیبایی دندان ها در داشتن لبخندی مجذوب نماینده بسیار تاثیرگذار است. از جمله روش ها برای زیباسازی دندان ها می توان به استفاده از لمینت، مینا کاری، ارتودنسی، بریج کردن، ونیر و ... اشاره نمود.

داشتن دندان هایی سفید که با ترتیب خاصی کنار هم قرار داشته باشند شاید آرزوی خیلی ها باشد. این روزها با پیشرفت روزافزون علم دندانپزشکی تقریبا هیچ امری غیرممکن نیست. شاید با تماشا اصطلاح زیبایی دندان سریعا به یاد ارتودنسی دندان ها بیفتید اما باید بدانید به جز این روش راهکارهای دیگری هم برای زیباسازی هر چه بیشتر دندان ها وجود دارد که شاید از آن بی خبر باشید. روش هایی که احتمالا مورد استفاده ستاره های سینما و افراد مشهور هم هست.

کارشناسان دندانپزشکی زیبایی معتقدند که لبخند هر فرد می تواند تا 30 درصد زیبایی صورت وی را به خود اختصاص دهد. زیبایی لبخند احتیاجمند زیبایی دندان ها به صورت تقارن و توازن چند جانبه است. به هم ریختگی دندان ها مشکل شایعی است که به درجات مختلف در بعضی از افراد دیده می شود. به جز ایجاد مسائل زیبایی ، نا مرتب بودن دندان ها می تواند منجر به بروز مسائل جدی تری مثل عدم توانایی در تمیز کردن دندان ها و یا عدم صحیح جویدن غذا شود.

سفید کردن رنگ دندان ها

یکی از پر تقاضاترین خدمات قابل انجام به منظور زیبایی دندان روشن کردن رنگ دندان های تیره، زرد یا قهوه ای می باشد. دلایل زیادی وجود دارند که سبب می شوند افراد از رنگ دندان خود راضی نباشند و در پی روشی مطمئن و سریع برای دستیابی به دندان هایی روشن تر باشند. انواع مختلف سفید نماینده های دندانی عبارتند از: خمیردندان، ژل ها، چسب ها و مواد سفیدنماینده ای که دندانپزشک به دندان می زند. اما سفید نماینده برای همه افراد خوب نیست. این سفید نماینده ها برای افراد سالمی که دندان و لثه های سالمی دارند، می تواند خوب باشد.

معجزه ای به نام لامینت

لمینت دندان یا ونیر سرامیکی که به آن پرسلن ونیر هم گفته می شود، شامل یک پوسته نازک سرامیکی (چینی) است که درواقع دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ قطر دارد. این پوسته ها به یاری انواع باندهای رزینی- همان ماده ای که باعث چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان می شود- روی دندان تراش خورده چسبانده می شود.

مزایای استفاده از لمینت:

زیبایی دندان به صورت طبیعی: این زیبایی به دلیل انعکاس نور در سطح پرسلن به دندان ایجاد می شود؛ در حالی که مینای دندان نور را در سطح عاج باز می تاباند.

عدم رنگ پذیری و جرم پذیری: سطح شیشه ای سرامیک رنگ و جرم نمی پذیرد.

معایب استفاده از لمینت:

در دندان ها با پوسیدگی وسیع و یا پرکردگی های قدیمی کاربرد ندارد.

بعد از چسباندن لامینت روی دندان رنگ و شکل آن قابل تغییر نیست.

در صورت شکستن باید تعویض شوند.

این درمان هزینه نسبتا گرانی دارد.

ارتودنسی دندان

دندان های کج و ناهموار به وسیله ارتودنسی اصلاح می شود. سیم های ارتودنسی به دندان ها، فشار مداوم وارد می نماید و به آرامی دندان ها را در یک ردیف قرار می دهد. همانطور که دندان با فشار وارده حرکت می نماید، حفره استخوان دندان هم تغییر شکل می یابد. براکت های بریس (قسمتی که به دندان متصل می شود) می تواند شفاف، همرنگ دندان و یا رنگی باشد. بعلاوه می توانند به پشت دندان متصل شوند تا دیده نشوند. بریس های نامرئی از یک سری قالب های پلاستیکی شفاف ساخته شده اند که به تدریج دندان ها را در یک ردیف قرار می دهند.

مطالب خواندنی: اصلاح طرح لبخند - طراحی لبخند با روش کامپوزیت ونیر

استفاده از کامپوزیت

پرکردگی دندان گاهی در اثر خرد شدن احتیاج به جایگزینی دارد. افراد برای زیبایی دندان ها به جای آمالگام نقره ای، از کامپوزیت همرنگ دندان استفاده می نمایند. بعضی از افراد هم نگران این هستند که آمالگام نقره ای محتوای جیوه بوده و برای سلامتی خطر دارد، لذا از کامپوزیت همرنگ دندان استفاده می نمایند. در پرکردگی بزرگ با کامپوزیت نسبت به آمالگام نقره ای، دندان پرکرده زودتر فرسوده می شود. اما در پرکردگی های کوچک، کامپوزیت به خوبی عمل می نماید.

بریج کردن دندان

در صورتی که دندانی کشیده شود، برای جایگزینی آن، دو دندان مجاور ناحیه بی دندانی به عنوان پایه در نظر گرفته شده و ناحیه وسط پر می شود. به این روش که یکپارچه بوده و سه دندان (دو دندان پایه و یک دندان وسط) متصل به هم هستند، بریج یا پل گفته می شود. بریج ها از دو روکش برای دندان های دو طرف ساخته شده اند و دندان ساختگی در بین این دو روکش قرار گرفته است. این دندان ساختگی می تواند از جنس طلا، آلیاژ، چینی و یا ترکیبی از این مواد باشد.

بریج ها حمایت نماینده دندان های طبیعی و یا ایمپلنت ها می باشند. درواقع بریج جهت درمان بی دندانی ساخته می شود؛ به این صورت که با قرار گرفتن روی دندان های طرفین ناحیه بی دندانی، به شکل یک پل قسمت بی دندانی را کامل می نماید.

میناکاری دندان

میناکاری، یک روش سریع و بدون درد می باشد. این روش برای تصحیح عیوب کوچک مانند دندان های ناهموار و یا دندان های روی هم گرفته، استفاده می شود. نتیجه فورا بدست می آید و احتیاجی به بیهوشی نیست. اغلب به همراه مینا کاری، سفید کردن، روکش کردن (ونیر) و باندینگ هم انجام می شود.

روکش کردن دندان (ونیر)

ونیرها ، نازک و همرنگ دندان هستند که سطح جلویی دندان ها را می پوشاند. روکش ها می توانند باعث تغییر رنگ و یا تغییر شکل دندان ها شوند، اما این فرایند قابل برگشت نیست و نمی توان آنها را برداشت. ونیرهای با جنس چینی بهتر از ونیرهای با جنس صمغی هستند و در برابر بروز لکه ها مقاوم هستند و بازتاب نور در ونیرهای چینی شبیه بازتاب نور در دندان های طبیعی می باشد. ونیرهای صمغی نازک تر می باشند و قبل از قرار دادن بر روی دندان، باید اندازه کمی از دندان را برداشت.

علاوه بر تمامی روش های زیبایی دندان که در بالا ذکر شد گفتنی است که با صحیح مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و سایر اصول بهداشتی و بعلاوه استفاده از خمیر دندان با فلوراید زیاد می توانید تا حدود زیادی به صورت طبیعی دندان های سالم و زیبایی داشته باشید.

منبع:سایت ستاره

منبع: راسخون

به "انواع روش های باز سازی و زیبایی دندان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع روش های باز سازی و زیبایی دندان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید