برنامه ریزی حج 1401 شروع شد

به گزارش وبلاگ طفره، سازمان حج و زیارت ایران برنامه ریزی برای حج 1401 را شروع کرد.

برنامه ریزی حج 1401 شروع شد

به گزارش وبلاگ طفره، سازمان حج و زیارت برنامه ریزی درباره حج تمتع سال آینده را درحالی شروع نموده که عربستان هنوز تصمیم قطعی خود درباره حج 1401 را اعلام عمومی ننموده است. عربستان حج را به مدت دو سال بدون حضور زائران خارجی و به شکل محدود برگزار کرد. ایران امیدوار است با دسترسی بیشتر کشورها به واکسن، در حج پیش رو حضور داشته باشد.

سازمان حج و زیارت به زائرانی که از حج 1399 به خاطر همه گیری کووید 19 بازماندند قول داده است آن ها را مطابق سهمیه ای که عربستان تعیین می نماید در اولین نوبت حج و در اولویت اعزام کند. این زائران سال 98 برای حج 99 ثبت نام نموده و هزینه آن را کامل پرداخته اند.

اکبر رضایی ـ معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت ـ بعلاوه درباره واکسیناسیون این زائران با توجه به مقررات کشور میزبان، گفت: از آن جا که از ماه ها قبل برنامه ریزی های حج تمتع شروع می گردد به همین منظور متناسب با دستورالعمل های وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی درباره انجام واکسیناسیون حجاج، دستورالعملی صادر و توصیه شد افرادی که مشمول دریافت دز سوم واکسن کرونا هستند، واکسن آسترازنکا تزریق نمایند.

او درباره این دستورالعمل و تصمیمی که برای واکسن زائران با توجه به مقررات نو عربستان گرفته شده است، اظهار کرد: پیرو دستورالعمل وزارت بهداشت درباره تزریق واکسن افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، سازمان حج و زیارت نیز بیان کرد با توجه به این که هنوز شرایط حج و بعلاوه تاریخ مذاکرات حج ایران و عربستان تعیین نشده است، مدیران حج و زیارت استان ها و مدیران کاروان ها به افرادی که قبلا برای حج ثبت نام نموده اند و در نوبت تشرف هستند و از طرفی، مشمول فراخوان وزارت بهداشت می شوند، برای دُز سوم یا همان یادآور از واکسنی استفاده نمایند که مورد تایید وزارت بهداشت عربستان است.

او افزود: از آنجا که سهیمه حج آینده هنوز معلوم نشده است و ما نمی دانیم چه تعداد از آن افراد قرار است به حج اعزام شوند، بنابراین توصیه کردیم حالا که تزریق دز سوم در کشور برای یکسری از گروه های سنی شروع شده است، در زمان تزریق دُز سوم واکسن کووید حتما دستورالعمل های اعلامی از سوی کشور میزبان را مدنظر قرار دهند.

معاون حج و عمره بعلاوه گفت: برای افرادی که به لحاظ زمانی هنوز امکان دریافت دُز سوم را ندارند، با هماهنگی وزارت بهداشت در آینده برنامه ریزی می کنیم.

در دستورالعملی که سازمان حج به کارگزاران و آژانس های زیارتی ابلاغ نموده، آمده است: از آن جا که برنامه ریزی عملیات حج تمتع 1401 در دستور کار سازمان حج و زیارت است و یکی از مواردی که به طور ویژه مدنظر است، موضوع واکسیناسیون کرونا آن هم با درنظر گرفتن قوانین کشور عربستان است و براساس قوانین فعلی، ورود اتباع کشورهای مختف برای انجام مناسک حج تمتع و یا عمره مفرده مشروط به تزریق دو دز واکسن از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت این کشور است و از آن جا که بسیاری از مردم کشورهای مختلف، از جمله ایران در برنامه واکسیناسیون سراسری خود از واکسن های مختلف استفاده می نمایند، بر همین اساس دولت عربستان ورود به این کشور را برای این دسته از افراد به تزریق دُز یادآور از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت خود منوط نموده است.

نظر به این که از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت کشور میزبان، واکسن آسترازنکا، در سبد واکسیناسیون کشورمان است؛ لذا موارد زیر برای اقدام لازم و آگاهی بخشی شایسته به ثبت نام شدگان و متقاضیان سفر حج ابلاغ می گردد:

افرادی که در برنامه واکسیناسیون کشوری هر دو دُز واکسن خود را از واکسن آسترازنکا تزریق نموده اند، به اقدام خاصی احتیاج ندارند و مطابق دستورالعملی که در این خصوص ابلاغ خواهد شد، اقدام می نمایند.

به افرادی که دو دُز واکسن خود را از سایر واکسن ها دریافت نموده اند و در حال حاضر جزو گروهی هستند که در فراخوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گروه های مشمول دریافت دُز یادآور هستند، توصیه می گردد تا دُز یادآور را از واکسن آسترازنکا مطابق با شرایط اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، تزریق نمایند.

به منظور پیش بینی تأمین واکسن مورد احتیاج برای افرادی که تا فروردین 1401 مشمول دریافت دُز یادآور نمی شوند با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکاتبه شده است تا این دسته از افراد بتوانند در فروردین ماه سال آینده دُز سوم واکسن خود را از واکسن آسترازنکا تزریق نمایند.

مدیران حج و زیارت بعلاوه از مدیران کاروان حج خواسته اند از هم اکنون نسبت به اطلاع رسانی به متقاضیان حج تمتع 1401 اقدام نمایند تا با درنظر گرفتن شرایط اعلام شده و در فرصت مناسب به ایمن سازی خود در مقابل بیماری کووید اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برنامه ریزی حج 1401 شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی حج 1401 شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید