بی تحرکی بچه ها، زمینه پوکی استخوان در بزرگسالی است

به گزارش وبلاگ طفره، رییس کمیته توسعه فعالیت های بدنی بچه ها اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان گفت: ورزش و فعالیت بدنی بچه ها باعث تحریک ترشح هورمون رشد و افزایش توده استخوانی خواهد شد و بی تحرکی، باعث پوکی استخوان ها در سن های بالاتر می گردد.

بی تحرکی بچه ها، زمینه پوکی استخوان در بزرگسالی است

به گزارش وبلاگ طفره، هادی مرادی وستگانی شامگاه گذشته (شنبه) در کانون توسعه فرهنگی بچه ها نوش آباد، اظهار کرد: تمام کسانی که با بچه ها سر و کار دارند باید با فراهم کردن آموزش سالم و فعالیت های ورزشی مناسب و هدفمند به رشد همه جانبه بچه ها یاری نمایند تا در بزرگسالی دچار هزینه های بیماری و درمان نشویم.

وی اضافه نمود: ساز و کارهایی که به پوکی استخوان منجر می شوند، به طور کامل شناخته نشده اند، اما سطح چگالی استخوانی شکل گرفته طی دوران کودکی و نوجوانی و میزان باز جذب و از دست دادن مواد معدنی دو عامل مؤثر در این زمینه است که موجب کاهش چگالی استخوان می گردد.

رییس کمیته توسعه فعالیت های بدنی بچه ها اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان، تأکید کرد: استخوان با چگالی و ترکیب ضعیف در معرض خطر شکستگی قرار خواهد گرفت. کاهش چگالی استخوان بر اثر باز جذب استخوانی به ضعف استخوانی منجر می گردد و برعکس تأثیرات مثبت در استخوان و مقاومت بیشتر آن نتیجة افزایش چگالی استخوان است.

مرادی وستگانی با اشاره به عارضه پوکی استخوان در دوران کودکی، توضیح داد: عوارض بعضی بیماری های خاص بچه ها از جمله فلج مغزی، بیماری های سیستم ایمنی، مبتلایان به کاهش ترشح هورمون رشد و مصرف بعضی داروها با کاهش تراکم استخوان منجر به بروز پوکی استخوان در بچه ها می گردد.

این پژوهشگر حوزه تربیت بدنی گفت: برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان، روش های متعددی وجود دارد که از جمله آنها شروع درمان پیشگیرانه با کلسیم و ویتامینD، پرهیز از مصرف نوشیدنی های حاوی قهوه و تشویق بچه ها به انجام ورزش و فعالیت بدنی است.

وی با اشاره به اهمیت توسعه ورزش همگانی از دوران کودکی، اضافه نمود: به منظور جلوگیری از عارضه پوکی استخوان بهتر است ورزش هرچه زودتر از دوره کودکی و نوجوانی شروع گردد. با وجود نقش ورزش و فعالیت بدنی بر رشد استخوان ها، اما همه ورزش ها تأثیر یکسانی بر استحکام سیستم اسکلتی ندارند.

مرادی وستگانی گفت: بهترین نوع ورزش برای تحریک رشد استخوان ها، فعالیتی است که بر همه استخوان های بدن اثرگذار بوده و بدن، هنگام انجام آن متحمل وزن گردد که به معنای راه رفتن یا وارد کردن سنگینی به استخوان ها نیست، بلکه هر نوع فعالیتی که به سیستم اسکلتی بدن یا ماهیچه هایی که استخوان ها را احاطه نموده اند فشار وارد آورد.

رییس کمیته توسعه فعالیت های بدنی بچه ها اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان، توضیح داد: استخوان های بدن به فشارهایی که به آن ها وارد می گردد واکنش نشان می دهند. زمانی که استخوان احساس فشار کند، تمایل بیشتری به محکم تر شدن پیدا می نمایند و بدن را مجبور به ساختن استخوان های بیشتری می نماید که این امر از بروز پوکی استخوان جلوگیری می نماید.

وی اضافه نمود: استخوان هایی که در طول زندگی از آن ها استفاده نگردد و فشاری بر آن ها وارد نگردد به تدریج ضعیف می شوند و معمولاً فعالیت هایی که باعث افزایش توده استخوانی می شوند به مبتلایان به پوکی استخوان توصیه می گردد. از بهترین انواع ورزش برای استحکام استخوان ها ورزش های به اصطلاح تحمل نماینده وزن یا بار است.

مرادی وستگانی، تأکید کرد: ورزش های تحمل نماینده وزن، ورزش های تعادلی و ورزش های تقویت­ نماینده عضلات پایین تنه و ناحیه مرکزی بدن از جمله مداخلات رایج جهت تحریک روند استخوان سازی هستند و برای جلوگیری از پوکی استخوان مفید هستند.

رییس کمیته توسعه فعالیت های بدنی بچه ها اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان، گفت: عضلات و استخوان ها برخلاف جهت نیروی جاذبه فعالیت می نمایند که پا و ساق پا وزن بدن را تحمل نموده و فشار بدن روی استخوان های مرکزی، یعنی مهره ها و لگن وارد و باعث تحریک روند استخوان سازی می گردد.

وی توضیح داد: در خصوص بچه ها این نکته را باید در نظر گرفت که ورزش هایی مانند شنا که در آن ها اندام های بدن متحمل فشار وزن نیستند، نقش مؤثری در ایجاد تراکم استخوان ندارند، هر چند که این ورزش ها برای تقویت سیستم قلبی و عروقی و داشتن اندام مناسب مفید است، اما چون بدن در آب دچار بی وزنی می گردد فشار مکانیکی به استخوان ها وارد ننموده و نمی تواند در سیستم اسکلتی نقشی ایفا نماید.

پوکی استخوان، نوعی بیماری است که با نشانه هایی مانند چگالی پایین مواد معدنی و ترکیبات بیوشیمی در بافت استخوانی تعیین می گردد که برای آگاهی همگانی از این بیماری و راه های پیشگیری از آن توسط سازمان بهداشت جهانی روز20 اکتبر برابر با 28 مهر به نام روز جهانی پوکی استخوان نامگذاری شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بی تحرکی بچه ها، زمینه پوکی استخوان در بزرگسالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی تحرکی بچه ها، زمینه پوکی استخوان در بزرگسالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید