تنها نیستیم، حیات بیخ گوش ما در منظومه شمسی!

به گزارش وبلاگ طفره، آیا ما در کیهان تنها هستیم؟ آیا تنها زمین حامی حیات است؟ آیا حیات فراتر از سیاره ما می تواند شبیه حیات میکروبی باشد که ما در زمین شاهد نوعی از آن هستیم؟

تنها نیستیم، حیات بیخ گوش ما در منظومه شمسی!

تینا مزدکی: چگونه همه چیز شروع شد؟ میکروارگانیسم ها، پیشگامان حیات روی زمین، برای میلیاردها سال رشد نموده اند و مدت ها پیش از شکل های حیات چند سلولی، از جمله انسان، بوجود آمدند.

تنوع متابولیک آنها به آنها اجازه می داد در محیط هایی مانند اعماق سوزاننده دریچه های گرمابی، شوری بیش از حد دریاچه های خاص و حتی در محدوده های جامد سنگ ها که برای انسان ها بسیارآزار دهنده است، شکوفا شوند. اروپا، قمر یخی که به دور مشتری می چرخد، تخیل اختر زیست شناسان را به عنوان مهدی برای حیات فراتر از زمین به تصویر می کشد.

با وجود نمای یخی و دمای سطح آن به طور مداوم زیر 220 درجه فارنهایت، اقیانوس زیر یخبندان اروپا آن را به عنوان یک کاندید اصلی برای میزبانی حیات در منظومه شمسی معرفی می نماید. همانطور که ما درک می کنیم وجود آب برای زندگی بسیار مهم است. آب به عنوان یک حلال برای واکنش های بیوشیمیایی ضروری است و تمام اشکال شناخته شده حیات را حفظ می نماید. بنابراین، آب به عنوان یک زیستگاه بالقوه پایدار برای رشد و تکامل موجودات است.

ظرفیت اروپا برای حمایت از حیات میکروبی

در سپتامبر 2023، دو تیم علمی مستقل شواهدی را کشف کردند که نشان می دهد دی اکسید کربن جامد (CO2) در سطح اروپا احتمالاً از اقیانوس زیر یخچالی آن سرچشمه می گیرد. این یافته، با ویژگی های زمین شناسی که نشان دهنده حمل و نقل مواد از یخ است، فرظیه قابلیت سکونت اروپا را تقویت می نماید.

در حالی که منبع دقیق CO2 هنوز تعیین نشده است، شناسایی کربن در اروپا، برآورد های اختر زیست شناسان را در خصوص ظرفیت ماه برای حمایت از حیات میکروبی برانگیخته است. شناسایی نمادهای زیستی، مانند کربن آلی و آب، در جستجوی حیات فرازمینی بسیار مهم است. هیچ امضای زیستی به تنهایی نمی تواند حضور حیات در دنیا های دور را به طور قطع اثبات کند.

اما، انباشته شدن نمادهای زیستی متعدد در اجرام آسمانی مانند اروپا، این استدلال را تقویت می نماید که احتمالاً حیات در فراسوی زمین وجود دارد. سایت های آنالوگ مبتنی بر حیات زمین، محیط های آزاردهنده روی زمین که منعکس نماینده شرایط در دنیا های دیگری مانند اروپا هستند بینش های ارزشمندی در خصوص انعطاف پذیری زندگی در محیط های خاص ارائه می دهد.

با مطالعه حیات میکروبی در این زیست بوم ها، به درک عمیق تری از چگونگی ادامه حیات در محیط هایی که برای بیشتر اشکال دیگر زندگی کاملاً نامناسب است، دست می یابیم. این سایت های آنالوگ بعلاوه محققان را در خصوص امضاهای زیستی بالقوه برای جستجو در داده های مأموریت های آینده به اروپا آگاه می نمایند. یک محقق یکی از این مکان های آنالوگ را آنالیز نموده است: آبشار خون، یکی از ویژگی های زمین شناسی منحصر به فرد در دره های خشک قطب جنوب.

او می گوید:کار کردن و چادر زدن در دره های خشک، احساسی ماورایی دارد.

آبشار خون با آب نمک غنی از آهن خود که در تماس با هوا اکسید می گردد، زندگی میکروبی که می تواند در زیر یخ اروپا وجود داشته باشد را نشان می دهد. تحقیقات در خصوص متابولیسم میکروبی در زیر یخچال ها، زیست بومی را نشان می دهد که ممکن است برای بیش از یک میلیون سال و کاملا دور افتاده در آنجا وجود داشته باشد.

این محقق می گوید:من فکر می کنم آبشار خون یک آنالوگ عالی برای مطالعات دنیا اقیانوسی است زیرا یکی از معدود مکان هایی است که در آن مایعات از زیر یخ به سطح منتقل می گردد. علاوه بر این، این آب شور است، بنابراین مانند یک دنیای اقیانوسی کوچک است که به طور دوره ای میزان کمی از مایعات زیر یخبندان و محتویات میکروبی خود را بیرون می ریزد.

ماموریت های فضایی آینده

ماموریت های آینده، از جمله JUICE (کاوشگر قمرهای یخی مشتری)، آژانس فضایی اروپا و اروپا کلیپر ناسا، قرار است اطلاعات بیشتری در خصوص پوسته یخی اروپا، اقیانوس زیرسطحی و پتانسیل حیات آن ارائه دهند. این ماموریت ها که در سال های آینده شروع می شوند، با هدف تعمیق درک ما از اروپا و توسعه نظریه ها و بینش هایی در خصوص حیات فرازمینی هستند.

جستجوی حیات فراتر از زمین، چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، پیامدهای عمیقی دارد. کشف حیات، درک ما از منحصر به فرد بودن و تنوع زندگی را به چالش می کشد و به ما نشان می دهد که تنها نیستیم.

منبع: earth

227323

منبع: خبرآنلاین

به "تنها نیستیم، حیات بیخ گوش ما در منظومه شمسی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها نیستیم، حیات بیخ گوش ما در منظومه شمسی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید