جاذبه های دیدنی رامیان، سرزمین آبشارهای باشکوه و چشمه های خروشان

به گزارش وبلاگ طفره، استان های شمالی ایران مقصد بسیاری از گردشگران در ایام تعطیل و فصل تابستان است. یکی از منطقه ها سرسبز و زیبایی که می توانید برای سفر کردن انتخاب کنید، شهرستان رامیان است. این شهرستان به جواهر سبز استان گلستان معروفیت دارد.

جاذبه های دیدنی رامیان، سرزمین آبشارهای باشکوه و چشمه های خروشان

شاید سؤال کنید که چرا؟ رامیان جاذبه های دیدنی و زیبایی دارد که بدون اغراق آن را به جواهری تبدیل کرده است. در این مطلب جاذبه های معروف و دیدنی رامیان را به شما معرفی خواهیم کرد؛ جاهایی که شاید تصاویرش را در کارت پستال ها دیده باشید و امکان دیدنش از نزدیک دور از تصور باشد. همراه ما باشید تا به این سرزمین سبز سفر کنیم.

درباره رامیان

پیش از اینکه جاذبه های رامیان را معرفی کنیم بهتر است با این شهرستان و موقعیت آن کمی آشنا شویم. رامیان یکی از شهرستان های شمال کشورمان است که در استان زیبای گلستان واقع شده است. این شهرستان در 80 کیلومتری گرگان و 25 کیلومتری گنبد کاووس واقع شده است. رامیان قدمتی دیرینه دارد و به علت موقعیت سرسبز و خوش آب و هوا و محصور شدن در دل کوه های البرز شرقی از دیرباز مورد توجه اقوام مختلف بوده است. مردم رامیان به زبان فارس و و ترکی صحبت می کنند و از نژادهای مختلف خراسانی، ترک، بجنوردی، گرگان و کرمانی هستند. شهرستان رامیان جنگل ها، آبشارها و چشمه های بسیار زیبایی دارد و در فصول گرم میزبان گردشگران و خریداران بلیط هواپیما از تمام نقاط ایران است. در ادامه معروف ترین جاذبه های رامیان را به شما معرفی می کنیم تا اگر به استان گلستان سفر کردید از آنها دیدن کنید.

آبشار جوزک

آبشارهای زیبا و دیدنی رامیان را معرفی کردیم اما یکی از زیباترین آنها باقی ماند. آبشار جوزک در جنگلی بکر و زیبا جا خوش کرده و تا رامیان 3 کیلومتر فاصله دارد. آبشار جوزک کمی بالاتر از چشمه نیلبرگ واقع شده است. اگر اهل پیاده روی باشید می توانید از چشمه نیلبرگ تا آبشار جوزک را حدود یک ساعت پیاده روی کنید. این مسیر جنگلی آنقدر زیباست که احتمالاً متوجه گذشت زمان نخواهید شد. کافی است مسیر رودخانه را پی بگیرید تا به آبشار جوزک برسید. پس از رسیدن آبشار جوزک را می بینید که حالت پلکانی دارد و خزه ها و سرسبزی اطراف آن زیبایی بی نظیری را خلق کرده است.

آبشار پشمکی

اگر به تصویر آبشار پشمکی رامیان نگاه کنید باورتان نمی گردد که در واقعیت چنین منظره ای وجود داشته باشد، اما باید بگوییم که وجود دارد. آبشار پشمکی کاملاً به نامش شباهت دارد و فضای طبیعی و پوشش گیاهی اطراف آن حالتی شبیه به پشمک را به وجود آورده است. آبشار پشمکی در فاصله 10 کیلومتری رامیان و 3 کیلومتری روستایی به نام پاقلعه واقع شده است. آبشار پشمکی 8 متر ارتفاع دارد و آبی که از میان صخره ها عبور می کند و روی خزه ها و گیاهان اطراف آن می ریزد باعث به وجود آمدن این زیبایی شگفت انگیز شده است. در اطراف این آبشار غار پشمکی نیز واقع شده است که می توانید از آن دیدن کنید. برای رسیدن به آبشار پشمکی از رامیان باید از جاده ای آسفالته به طول 16 کیلومتر عبور کنید و سپس 2 کیلومتر انتهایی را در جاده خاکی برانید تا به نزدیکی آبشار برسید.

چشمه گل رامیان

بدون شک اگر از محلی ها سراغ جاهای دیدنی رامیان را بگیرید اول از همه چشمه گل رامیان را به شما معرفی می کنند. این چشمه، گل سرسبد جاذبه های شهرستان رامیان است که در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر رامیان واقع شده است. چشمه گل یکی از عمیق ترین چشمه های جهان است که عمق آن به 80 متر هم می رسد. در زبان ترکی واژه گل به معنای عمیق است به همین دلیل این نام را برای این چشمه انتخاب کرده اند.

جالب است بدانید که آب چشمه گل تنها از آب های زیرزمینی کف آن تأمین می گردد و از طریق یک مجرای خروجی به روستاها نیز می رسد و مزارع را سیراب می کند. این جاذبه محل تفرج و بازدید اهالی رامیان و شهرهای اطراف است که در ایام تعطیل به آنجا می آیند. برای بازدید از چشمه باید نصف روز وقت بگذارید. اگر اهل ماهیگیری هستید حتماً وسایلتان را هم با خود بردارید.

امامزاده بی بی حلیمه خاتون

امامزاده بی بی حلیمه خاتون یکی از دیگر جاذبه های شهرستان رامیان به شمار میرود. این امامزاده در فضای جنگلی و مه آلود روستای الهادی قرار گرفته و حدود 25 کیلومتر با رامیان فاصله دارد. گفته می گردد که طبق اسناد تاریخی نسب این امامزاده به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد. قدمت آرامگاه بقعه به دوره صفوی برمی گردد اما به علت تخریب هایی که در سال های قبل صورت گرفته بنای اصلی و تازه امامزاده در سال 1379 ساخته شده است.

در این امامزاده امکاناتی برای استراحتگاه مسافران در نظر گرفته شده و اگر به امامزاده بی بی حلیمه خاتون بروید، مردم محلی را می بینید که برای نذر کردن و حاجت گرفتن به آنجا می آیند. علت آن این است که امامزاده بی بی حلیمه برای مردم روستا مقدس است و به آن اهمیت ویژه ای می دهند.

حمام تاریخی رامیان

حمام تاریخی رامیان به نام حمام عروج یا اروج نیز معروفیت دارد. این حمام قدیمی در بازار شهر رامیان واقع شده است. حمام عروج در زمان حکمرانی مظفرالدین شاه قاجار به دستور حاکم استرآباد به نام سعدالله خان میرفندرسکی احداث شد. حمام عروج به سبک حمام های قدیم ساخته شده و دارای بخش های مختلفی نظیر سالن رختکن یا سربینه، خزینه، حوض آب سرد و گرم، پاشوره و گرمخانه است. احتمالاً در بازدید از حمام سقف های گنبدی با نورگیرهای طبیعی توجهتان را جلب خواهد کرد. اگر علاقه مند به گشت و گذار در تاریخ و آثار تاریخی هستید، در سفر خود به شهرستان رامیان به حمام رامیان سر بزنید.

روستای پاقلعه

روستای پاقلعه در فاصله 10 کیلومتری رامیان و 70 کیلومتری شهر گرگان واقع شده است. این روستای زیبا و دیدنی یکی از زیباترین روستاهای ایران معرفی می گردد. حتماً می پرسید چرا؟ این روستا طبیعت سرسبز و مراتع زیبایی دارد و چندین آبشار و چشمه معروف را در خود جای داده است. جنگل های سرسبز و ییلاقی، آبشار های پرآب و چشمه های بزرگ و کوچک از دیدنی های این روستای قدیمی هستند. اگر به روستای پاقلعه سفر کردید می توانید در بافت تاریخی روستا و در اقامتگاه گردشگری آن بمانید و یکی دو روزی از روستا و دیدنی هایش لذت ببرید.

چشمه نیلبرگ

چشمه نیلبرگ از جاهای دیدنی و زیبای اطراف رامیان است و در دل جنگل های هیرکانی واقع شده است. تفرجگاه جنگل و چشمه نیلبرگ تا رامیان تنها 4 کیلومتر فاصله دارد و به علت نزدیکی در روزهای تعطیل و آخر هفته ها میزبان اهالی رامیان است. برای دیدن این چشمه باید راهی جاده جنگلی نیلبرگ شوید و کمی مسیر را ادامه دهید تا در اوایل آن به چشمه برسید. علاوه بر چشمه نیلبرگ چندین چشمه دیگر نیز در این منطقه وجود دارد که آب شرب مردم محلی از آنجا تأمین می گردد. اگر با تهیه بلیط هواپیما گرگان به این مقصد دیدنی سفر کردید از این منطقه بازدید کنید. دیدن چشمه نیلبرگ و استراحت در جنگل های زیبای اطرافش خالی از لطف نیست.

آبشار سرخه کمر

مجموعه آبشارهای سرخه کمر از دیگر جاذبه های رامیان است که در فاصله 3 کیلومتری جنوب شرقی شهر رامیان قرار دارند. نخستین آبشار این مجموعه آبشار سرخه کمر است و در طول مسیر سرخه کمر 8 آبشار دیگر نیز وجود دارد. این آبشارها در دل جنگل های سرسبز و زیبا قرارگرفته اند و حدود 30 دقیقه با هم فاصله دارند. آبشار نعیم آباد یکی از آبشارهای این مجموعه است که 28 متر ارتفاع دارد و ورزشکاران برای فرودهای فنی و تمرین به آنجا می آیند.

منبع: گردشبان

به "جاذبه های دیدنی رامیان، سرزمین آبشارهای باشکوه و چشمه های خروشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های دیدنی رامیان، سرزمین آبشارهای باشکوه و چشمه های خروشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید