جانور برنزی؛ رازآمیزترین کشف باستانی چین در سال 2022

به گزارش وبلاگ طفره، تا کنون هزاران اثر باستانی در گودال های نذورات واقع در سایت باستانی سانشینگدوئی یافت شده اند. اما مجسمه ای که تابستان سال جاری در گودال شمارۀ 8 کشف شد از همۀ آن ها رازآمیزتر و عجیب تر است.

جانور برنزی؛ رازآمیزترین کشف باستانی چین در سال 2022

وبلاگ طفره | سایت باستانی سانشینگدوئی (Sanxingdui) در استان سیچوان چین یکی از غنی ترین و رازآمیزترین سایت های باستانی دنیاست که از سال 1986 میلادی تا به حال محل کشف آثاری خاص و خارق العاده بوده است.

به گزارش وبلاگ طفره ؛ باستانشناسان آثار این سایت را متعلق به حکومت باستانی شو (Shu) می دانند. تاریخ شکل گیری این حکومت احتمالا 5 هزار سال قبل است و قدمت آثار کشف شده از آن به بیش از 3 هزار سال می رسد.

ویژگی خاص این سایت باستانی وجود گودال های نذورات است؛ گودال هایی که آثار طلایی، برنزی، یشمی و انواع دیگری از مصنوعات در آن ها یافت شده اند. تا به امروز حدود 14 هزار اثر باستانی 3 هزارساله در گودال های متعدد موجود در این سایت باستانی به دست آمده اند.

کاوش ها در این سایت به صورتی مستمر ادامه دارد. اما یکی از جالب ترین اکتشافات در این سایت در همین تابستان گذشته رخ داد. در جریان کاوش یکی از گودال ها موسوم به گودال شمارۀ 8، تعداد زیادی اشیاء برنزی از قبیل نقاب ها و مجسمه ها یافت شدند که یکی از آن ها مجسمه ای شگفت انگیز از یک موجود افسانه ای است.

این مجسمه حدودا یک متر طول، یک متر ارتفاع و وزنی معادل 150 کیلوگرم دارد. این بزرگترین و کامل ترین مجسمۀ حیوانی است که تا به حال در این سایت یافت شده است. این مجسمه جانوری را نشان می دهد که یک شاخ روی سرش دارد و بر روی سینه اش هم نقشی از یک درخت حک شده است. روی شاخ جانور مجسمه ای کوچک از یک انسان قرار گرفته است که انگار می خواهد جانور را مهار کند.

(این مجسمۀ کوچک انسان بر روی شاخ جانور قرار گرفته است)

ژائو هائو، یکی از اعضای تیم کاوش می گوید: درختی که روی سینۀ جانور حک شده می تواند نشانه ای از پرستش درخت مقدس به وسیله مردمان باستانی ساکن در این منطقه باشد و یا اینکه درخت مقدس برای آن ها نمادی از حضور الهی بوده است.

(این سر اژدها نمونۀ دیگری از ده ها اثر کشف شده در گودال شمارۀ 8 است)

ژو فیونگ از دانشگاه شانگ های می گوید: شیوۀ ساخت، شکل و شمایل و همینطور مضمون مصنوعاتی که در این سایت پیدا شده اند بسیار پیچیده و غنی است و فهم قبلی ما از آثار باستانی برنزی را تغییر می دهد.

منبع: فرادید

به "جانور برنزی؛ رازآمیزترین کشف باستانی چین در سال 2022" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانور برنزی؛ رازآمیزترین کشف باستانی چین در سال 2022"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید