خبرنگاران درگیری میان دولت وفاق ملی لیبی و ژنرال حفتر از سر گرفته شد

به گزارش وبلاگ طفره، تهران-خبرنگاران- باوجود درخواست برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه و آلمان از طرف های درگیر در لیبی، سه شنبه شب بار دیگر درگیری ها میان دولت وفاق و نیروهای مورد حمایت ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش شرق لیبی در جنوب شهر طرابلس از سر گرفته شد.

خبرنگاران درگیری میان دولت وفاق ملی لیبی و ژنرال حفتر از سر گرفته شد

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، این درگیری ها بار دیگر در دو محور عین زاره و الرمله در جنوب طرابلس روی داده است.

مصطفی المجعی سخنگوی مرکز اطلاع رسانی عملیات آتشفشان خشمگین وابسته به نیروهای دولت وفاق ملی لیبی در این باره اعلام کرد که تلاش شبه نظامیان حفتر برای نفوذ به طرابلس با شکست روبرو خواهد شد.

عملیات آتشفشان خمشگین، نام عملیات نظامی است که دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فائز السراج برای مقابله با حمله نیروهای تحت امر حفتر پایه گذاری کرده است.

المجعی با بیان این که درگیری ها در محور الرمله نسبت به عین زاره از شدت کمتری برخودار بود، اضافه نمود که این درگیری با یگان توپخانه ای و از مسافت دور اجرا شده است.

سخنگوی مرکز اطلاع رسانی عملیات آتشفشان دولت وفاق ملی البته گفت که چندین گلوله خمپاره به محور عین زاره در جنوب طرابلس توسط نیروهای حفتر شلیک شده است که تلفات جانی نداشت اما خسارت مادی به جا گذاشته است.

المجعی پیشتر از حمله توپخانه ای نیروهای حفتر به زندان عین زاره در طرابلس خبر داده و اعلام کرده بود در این حمله، سه تن از زندان بان که از نیروهای امنیتی دولت وفاق ملی بودند، زخمی شدند.

دولت وفاق ملی اعلام کرده است که با وجود موافقت برای برقراری آتش بس که برای مقابله با شیوع کرونا انجام می شود، نیروهای تحت امر ژنرال حفتر توافق آتش بس را نقض کرده و به حملات توپخانه ای و هوایی به طرابلس ادامه می دهند.

حملات نظامیان دولت شرق لیبی به طرابلس درحالی رخ می دهد که حفتر 2 هفته پیش در دیدار با امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه اعلام کرد در صورتی پایبند به آتش بس خواهد بود که نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به توافقنامه برقراری آتش بس پایبند باشند.

برلین 29 دی ماه میزبان نشست بین المللی برای مذاکرات صلح لیبی بود و فرماندهان نظامی جناح های رقیب در این کشور تصمیم داشتند تحت نظر سازمان ملل آتش بس را میان خود برقرار کنند که این نشست نیز با اتهام طرفین به نقض آتش بس راه به جایی نبرد.

طرف های درگیر در لیبی 22 دی ماه نیز پذیرفته بودند که درگیری های نظامی را متوقف کنند و قرار شد برای رسمیت بخشیدن به این آتش بس، یک توافقنامه رسمی در مسکو امضا کنند که این مسأله با مخالفت حفتر اجرایی نشد.

لیبی از سال 2011 میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو که با هدف برکناری معمر القذافی دیکتاتور پیشین این کشور روی داد، با بحران سیاسی گسترده ای رو به رو است.

این کشور به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شد و این دولت ها شامل دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می شود و مقر آن در طرابلس است و دیگری دولت موقت به فرماندهی ژنرال حفتر در شرق لیبی که نخست وزیر آن عبدالله الثنی است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران درگیری میان دولت وفاق ملی لیبی و ژنرال حفتر از سر گرفته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران درگیری میان دولت وفاق ملی لیبی و ژنرال حفتر از سر گرفته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید