درباره دومین تابلوی گران دنیا چه می دانید؟

به گزارش وبلاگ طفره، تابلوی Interchange (مبادله) که در سال 1955 به وسیله ویلم دکونینگ ـ هنرمند آمریکایی ـ ترسیم شده است، دومین تابلوی گران قیمت دنیا است.

درباره دومین تابلوی گران دنیا چه می دانید؟

به گزارش ایسنا، این نقاشی که در سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی ترسیم شده، به سبب مبلغ زیادی که بابت خریدش پرداخت شد، جنجال زیادی را به پا نموده بود.

Interchange در سال 2015 به مبلغ 300 میلیون دلار به فروش رسیده است. موسس شرکت سیتادل (Citadel LLC) که یک شرکت آمریکایی است این تابلو را خرید.

تابلوی Interchange اکنون بعد از سالواتور موندی اثر لئوناردو داوینچی، گرانترین نقاشی جهان است و معامله آن یکی از بزرگترین معامله های هنری در جهان محسوب می گردد.

سالواتور موندی اثر داوینچی / گران ترین تابلوی جهان

مکتب اکسپرسیونیسم انتزاعی بعد از جنگ جهانی دوم در آمریکا پدید آمد. در ابتدا تعداد کمی از گالری ها حاضر بودند که نقاشی های این سبک نو را به نمایش بگذارند، زیرا معتقد بودند این اشکال نقاشی نیستند؛ اما در دهه 50 از قرن گذشته میلادی، اکسپرسیونیسم انتزاعی به گرایش هنری غالب تبدیل شد و نخستین جنبش هنری بود که برخلاف دیگر جنبش های هنری که از اروپا سرچشمه می گرفتند، از آمریکا سرچشمه می گرفت.

فلسفه پیروان این مکتب هنری این بود که آزادی، الهام بخش حقیقی هنری است و بوم نقاشی باید فضایی باشد تا هنرمند آزادانه افکارش را بر روی آن ترسیم کند؛ بدون اینکه به چهارچوب خاصی پایبند باشد یا ناچار باشد تصاویر آشنایی ترسیم کند.

به جز تابلوی ویلم دکونینگ (1997 ـ 1904)، تابلو های دیگر این سبک نیز در فهرست گران ترین نقاشی های جهان قرار گرفته اند؛ برای مثال تابلوی شماره17 آ اثر جکسون پولاک ـ نقاش آمریکایی ـ در جایگاه سوم گران ترین نقاشی های جهان قرار گرفته است.

اثری از جکسون پولاک که در ایران به نمایش گذاشته شد

به گفته بعضی از منتقدان، اکسپرسیونیسم انتزاعی پیش درآمدی برای بسیاری از تغییرات و اتفاقات فرهنگی در آمریکا بود. در دهه 50 و 60 قرن گذشته، زنان برای کار از خانه خارج شدند و تظاهرات گسترده ای برای حقوق مدنی و جنگ ویتنام صورت گرفت. این تغییرات در شهر های بزرگ و کوچک تأثیر گذاشت و از آمریکا به اروپا هم منتقل شد.

هنرمندان اکسپرسیونیسم انتزاعی شیوه فراوری و ارائه هنر را تغییر دادند همان طور که فرهنگ جهانی هم در دهه 50 و 60 میلادی برای همواره تغییر کرد.

سومین تابلوی گران قیمت جهان/ اثر پولاک

منبع: فرارو

به "درباره دومین تابلوی گران دنیا چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره دومین تابلوی گران دنیا چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید