زائران باانجام چه اعمالی در منا و عرفات دوباره به کعبه برمی گردند؟

به گزارش وبلاگ طفره، روز عرفه و وقوف در عرفات به انتها می رسد و شب عید قربان در راه است؛ میهمانان خدا برای حرکت به سوی مشعرالحرام آماده می شوند اذان مغرب روز عرفه، آهنگ کوچ است. واجب است حاجی، شب دهم را از طلوع صبح تا طلوع آفتاب در مشعرالحرام وقوف کند و در این سرزمین بماند و باید با نیت خالص، حاجی در شب عید قربان در آستانه خانه مولا رحل اقامت می افکند همانند گدایان اجازه ورود دوباره به مکه و مسجدالحرام را از خدا می طلبد.

زائران باانجام چه اعمالی در منا و عرفات دوباره به کعبه برمی گردند؟

بعد از دمیدن آفتاب در صبح دهم ذی الحجه حاجیان برای به جا آوردن بقیه اعمال حج از مشعرالحرام خارج می شوند.

آنها صبح عید قربان با تکبیر و تهلیل در سرزمین منا وارد می شوند، نخستین وظیفه آنها در این سرزمین رمی جمره عقبه است؛ بعد از رمی جمره عقبه وظیفه حاجیان در منا قربانی است. در حدیثی آمده که خداوند قربانی را دوست دارد و این عمل مطلوب اوست چراکه غرض از قربانی کردن سر بریدن از حیوانیت انسان است و کشتن نفس و هوای او.

بعد از ادای قربانی، نوبت به حلق یا تقصیر می رسد، تراشیدن سر ریختن آخرین نشانه های هواپرستی و خودخواهی است.

حاجیان در شب های یازدهم و دوازدهم ذی الحجه در سرزمین منا نیت بیتوته می نمایند. یعنی از اذان مغرب تا نیمه شب شرعی در این سرزمین می مانند.

در روزهای یازدهم و دوازدهم هر سه شیطان به ترتیب از کوچک به بزرگ، یعنی اولی وسطی و عقبی رمی می شوند. بدان که تو در ظاهر به سوی جمره سنگ می اندازی اما در حقیقت سنگ بر چهره شیطان می زنی و پشت او را می شکنی.

منبع: گردشبان

به "زائران باانجام چه اعمالی در منا و عرفات دوباره به کعبه برمی گردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زائران باانجام چه اعمالی در منا و عرفات دوباره به کعبه برمی گردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید