تماشای فیلم نوروز وظیفه هر ایرانی است

به گزارش وبلاگ طفره، نویسنده فیلمنامه در نشست خبری بیان کرد: تماشای فیلم سینمایی نوروز وظیفه ملی هر ایرانی است.

تماشای فیلم نوروز وظیفه هر ایرانی است

به گزارش وبلاگ طفره به نقل از خبرگزاری ایرنا، فیلم سینمایی نوروز به کارگردانی سهیل پیروز در هشتمین روز جشنواره، شامگاه پنجشنبه -19 بهمن- در خانه رسانه چهل ودومین جشنواره فیلم فجر اکران شد و سپس نشست خبری فیلم با حضور سهیل پیروز کارگردان، محمدرضا نادری تهیه کننده، حمزه ساعی نویسنده، بهرام دهقاندار آهنگساز، کاوه ایمانی تدوینگر، منصور شهبازی صدابردار، آزاده قوام طراح لباس، سیاوش چراغی پور، سحر حسینی، طاها شادی فر از جمله بازیگران این فیلم سینمایی و اهالی رسانه برگزار گشت.

نوروز ارثیه ارزشمند ماست

محمدرضا نادری تهیه کننده این فیلم، گفت: نوروز ارثیه ارزشمندی است که سالیان سال طول کشیده، به ما برسد، ما هم باید از این ارزش نگهداری داریم. همچنین همین ابتدا می خواهم از فرشته طائرپور یادی کنم. نوروز مسئله مهمی در کشور ماست و ما به آن توجهی نداریم. متاسفانه میکی موس در شبکه اجتماعی، نوروز را تبریک می گوید و خودمان نسبت به این موضوع بی اهمیت هستیم.

فیلم سینمایی نوروز به کارگردانی سهیل پیروز، محمدرضا نادری (تهیه کننده)، حمزه ساعی (نویسنده)، بهرام دهقاندار (آهنگساز)، کاوه ایمانی (تدوینگر)، منصور شهبازی (صدابردار)، آزاده قوام (طراح لباس)، سیاوش چراغی پور، سحر حسینی، طاها شادی فر بازیگران فیلم هستند

باید فیلم رویایی ساخت

سهیل پیروز کارگردان فیلم نوروز بیان داشت: همواره سعی می کنم در تمامی کارهایم، خانواده را در نظر بگیرم و فیلمی را بسازم که بچه ها بتوانند در کنار خانواده هایشان آن را دیدن کنند. زمانی که فیلم پاستاریونی را می ساختم، توجه دخترم به بابانوئل و کریسمس جلب شده بود و من را به مغازه هایی می برد که وسایل این جشن به فروش می رسد. از آن زمان به بعد این مساله برایم دغدغه ای شد و تصمیم گرفتیم تا فیلم بعدی ام، درباره نوروز باشد.

وی اضافه کرد: حدود 5 سال در پی سرمایه گذار بودیم. چندین کشور نوروز را جشن می گیرند و محدود به مرز جغرافیایی ما نیست. برای ما درد بود که نمی توانستیم سرمایه گذار پیدا کنیم.

کارگردان گفت: از آقای دهقانیار برای تیتراژ که پایه موسیقی رپ دارد، اجازه گرفته بودم. اگر از هر نوجوانی بپرسید، می گویند که ما مخاطب این نوع ژانر موسیقی هستیم. قاعدتا اگر این اثر رپ، مخاطب را اذیت کند در فیلم های بعدی به کار نخواهیم برد.

کارگردان فیلم نوروز ادامه داد: من معقتد هستم که برای خانواده ها باید فیلم رویایی ساخت. این که شخصیت ها از طبقه میانه باشد یا فقیر جامعه، فرقی نمی کند؛ بلکه مهم حرفی است که ما می زنیم. فیلم نوروز در ژانر رئال فانتزی است و در بخش هایی چاره ای نداشتیم جز این که از پرده سبز استفاده کنیم.

هر چه از اسطوره های ایران فیلم بسازیم تمام نمی شوند

حمزه صالحی نویسنده فیلم نوروز تشریح کرد: در این چند سال، در سینمای بدنه زیاد نوشته ام؛ اما درد عجیب غریبی دارم. پس از فیلم پاستاریونی همه مرا تشویق کردند و گفتند که فیلم بعدی تان را ما حمایت می کنیم؛ در حالی که برای ساخت فیلم نوروز کمکی نکردند.

وی اضافه کرد: متاسفانه بچه ها ما اطلاعی از عید نوروز ندارد و هر سال، چندین انیمیشن در کشور ساخته می شود، اما توجهی به آیین های ما نمی شود. ادبیات ما صرفاً غنی نیست؛ بلکه عجیب و غریب است. به قدری ادبیات ما از اسطوره غنی است که ما هر چقدر از آن ها بسازیم باز هم تمام نمی شود.

این نویسنده ادامه داد: اگر این فیلم بفروشد یا نفروشد، صادقانه به لحاظ مالی برای من اتفاقی نمی افتد، اما می خواهم این را بگویم که پس از این همه سال، اثری درباره نوروز و آیین ساخته شده، حتما این فیلم را در سالن سینما دیدن کنید.

وی اضافه کرد: دغدغه من در فیلم نوروز، فروش نیست؛ بلکه بحث ما دیده شدن این فیلم است. امروز دیدن نوروز برای هر ایرانی یک وظیفه ملی است.

در همین رابطه: نشست خبری فیلم سینمایی نوروز در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر

صالحی نویسنده فیلم نوروز عنوان کرد: بیشتر فیلم هایی که درباره کریسمس ساخته می شود، یک قالب دارد که بازیگر کودک، ماموریتی می گیرد. در این فیلم هم ما از این قالب سفر قهرمانانه استفاده کردیم.

سیاوش چراغی پور یکی از بازیگران فیلم نوروز عنوان کرد: من به تنها چیزی که فکر نمی کنم جایزه و سیمرغ است. سال های سال است که دارم کار می کنم و در جشنواره فیلم فجر دیده نشده است. البته همین که شما عزیزان اثر را ببینید برای من کافی است. مهم ترین دغدغه ام تجربه کردن نقش های فرق دارد.

چراغی پور گفت: نقش های زیادی در رویاهایم است و در فکر دارم و امیدوارم کارگردانان برای آن ها به سراغم بیایند و بتوانم در نقش های رویایی ام بدرخشم. به جز فیلم نوروز فیلم دو روز دیرتر را هم در این جشنواره دارم که متاسفانه هنوز پیروز به دیدن آن نشده ام.

بهرام دهقانیار، آهنگساز فیلم نوروز بیان داشت: در روند تولید فیلم، آقای نصیریان در شرایطی نبودند که بتوانند در استودیو حضور داشته باشند و صدای ایشان را در یک بخش ضبط کردیم و خودم هم آن را تنظیم کردم. زمانی که فیلمنامه را خواندم، عاشقش شدم و احساس کردم که ظرفیت زیادی برای ساخت موسیقی دارد.

وی گفت: این فیلم 90 دقیقه است و 89 دقیقه آن، موسیقی دارد. نوروز پرحجم ترین اثری بود که در آن موسیقی وجود داشت و کارگردان هم سکانس به سکانس، ضرب به ضرب در کنار ما برای تولید بود.

دهقانیار تاکید کرد: در این اثر، موسیقی الکترونیک سینمای روز جهان، به کار گرفته شده است. هر آن چه در فیلم نوروز به کار بردیم، چیزی کمتر از آثار خارجی نداشت و باید بگویم که موسیقی نوروز به روز ساخته شده است. موسیقی رپ این فیلم، انتخابی بوده و اکیداً تصمیم من نبوده است.

کاوه ایمانی تدوینگر فیلم نوروز بیان داشت: در سال 1397، با سهیل پیروز پاستاریونی را کار کردم و پس از آن هم در نوروز با هم همکاری کردیم. ما نسخه 100 دقیقه ای به جشنواره تحویل دادیم و باید بگویم که در ابتدا 170 دقیقه بود اما کارگردان سه روز پیش تاکید کرد که کوتاه تر شود و اکنون شما نسخه 90 دقیقه ای نوروز را دیدن کردید.

طاها شادی فر بازیگر کودک نوروز: خود من هم تا به امروز نمی دانستم که چنین افسانه هایی درباره عید نوروز وجود وارد و هدف این فیلم هم نشان دادن افسانه و اسطوره های عید نوروز ما بود

وی در ادامه عنوان کرد: 50 دقیقه فیلم نوروز، دارای جلوه های ویژه بصری است و من سعی کردم پا به پای تمامی عوامل، تدوین خوبی از نسخه 90 دقیقه ای ارائه دهم. از نظر من، تصاویر این فیلم بسیار زیباست.

سحر حسینی بازیگر کودک فیلم نوروز گفت: بسیار شاد هستم که در کنار تک تک شما عزیزان هستم . این پروژه حال بسیار خوبی داشتم و تنها خاطره تلخم زمانی بود که من سر صحنه بودم و برادرم تصادف کرده بود.

طاها شادی فر بازیگر کودک فیلم نوروز گفت: من نقش نامی را در این فیلم بازی کرده ام. اول از همه، خداوند را شاکر هستم و سپس از کارگردان تشکر می کنم که این نقش را به من داد. خود من هم تا به امروز نمی دانستم که چنین افسانه هایی درباره عید نوروز وجود وارد و هدف این فیلم هم نشان دادن افسانه و اسطوره های عید نوروز ما بود.

این بازیگر کودک اضافه کرد: نقش پسر نترس را بازی کردم و باعث افتخار من بود که کنار افرادی همچون استاد علی نصیریان بازی کردم . طی مدت فیلمبرداری یک بار هم خم به ابروی آقای پیروز نیامد و از نظرم اگر او سری به رشته بازیگری هم بزنند قطعا پیروز خواهد شد.

سحر حسینی دیگر بازیگر کودک فیلم نوروز اضافه کرد: از نظر من هم آقای پیروز خیلی کارگردان خوبی است و از همکاری با ایشان لذت بردم.

آزاده قوام طراح لباس فیلم نوروز گفت: نوروز نخستین تجربه من با سهیل پیروز بود؛ اما چندین پروژه با حمزه صالحی کار کرده بودم . نوروز از لحاظ طراحی صحنه و لباس، اثر سختی بود.

منبع: دنیای سفر

به "تماشای فیلم نوروز وظیفه هر ایرانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشای فیلم نوروز وظیفه هر ایرانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید