میراث هنری ایران و قفقاز در فرهنگستان هنر

به گزارش وبلاگ طفره، کتیبه های باقی مانده از قفقاز شمالی و جنوبی که بیشتر متعلق به بناهای مذهبی و از دوره های قاجار و صفوی هستند، بسیاری از مفاهیم در قالب شعر فارسی و متون اخلاقی ارائه شده یا اطلاعاتی درباره ساخت و تعمیر بنا را نشان می دهند، که قرار است در فرهنگستان هنر به نمایش درآیند.

میراث هنری ایران و قفقاز در فرهنگستان هنر

به گزارش وبلاگ طفره، مرتضی رضوانفر - عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری - که در طول چند سال گذشته با سفر به قاره های مختلف کتیبه های فارسی باقی مانده روی بناهای تاریخی هر کشور را بررسی کرده، دوشنبه 14 مرداد در نشست تخصصی و نمایشگاه میراث هنری ایران و قفقاز؛ با تأکید بر کتیبه ها و تزیینات معماری در فرهنگستان هنر، میراث هنری ایران و قفقاز را بررسی می کند.

او قرار است درباره پروژه میدانی میراث مشترک ایران و جهان؛ با تکیه بر کتیبه های فارسی، که در چند سال اخیر در کشورهای چین، تانزانیا، کنیا، ترکیه، جمهوری آذربایجان، هندوستان، ارمنستان و قفقازِ روسیه، به صورت فردی انجام داده، سخنرانی کند.

وی درباره شیوه تحقیق و بررسی به کارگرفته شده در این پژوهش توضیح داد: شیوه کار، میدانی و اسنادی (کتابخانه ای) است. بیش از پنج سال است که این بررسی آغاز شده و سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا را شامل می شود. ما از شرق چین در آسیا تا مصر در آفریقا و بعضی کشورهای اروپا آثاری داریم که تاریخ مشترک ما را با این سرزمین ها نشان می دهد و نشست تخصصیِ روز دوشنبه بخشی از این کار بزرگ است که مربوط به کتیبه ها و تزیینات معماری قفقاز می شود.

این پژوهشگر و مردم شناس هدف از این تحقیق و پژوهش گسترده را معرفی و شناساندن حوزهای ایران فرهنگی دانست و ادامه داد: بهترین سند اثبات حوزه های ایرانِ فرهنگی، همین کتیبه های به زبانِ فارسی است. برای اثبات حضور فرهنگ ایران در سرزمین های مزبور، جدا از جنبه های آیینی که شامل مراسم مشترک مانند نوروز، سده، مهرگان، چله و بعضی دیگر از جشن های ایرانی است، زبان فارسی، مهم ترین و پررنگ ترین عنصرِ بلامنازع، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که این سند در شکل کتیبه های سنگی با اشعار شاعران نامی ایرانی، کتیبه های اطلاع رسانی و تزیین بناها وجود دارد؛ آثاری که بهترین سند برای حضور فرهنگ ایران و ایرانی و خدمات جامعه ایرانی در جهان است.

رضوانفر با بیان این که علاوه بر کتیبه های ساسانی که در قفقاز شناسایی شده اند، بیشترین آثار به جامانده در قفقاز شمالی و جنوبی متعلق به بناهای مذهبی و مربوط به دوره های صفویه و قاجاری است، ادامه داد: در این کتیبه ها بسیاری از مفاهیم در قالب شعر فارسی و متون اخلاقی ارائه شده یا اطلاعاتی درباره ساخت و تعمیر بنا بیان شده است.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، نشست تخصصی میراث هنری ایران و قفقاز با تأکید بر کتیبه های فارسی، دوشنبه 14 مرداد، ساعت 10:30 تا 12 در سالن همایش های فرهنگستان هنر برگزار می شود. پس از این نشست، نمایشگاهی که به صورت تابلوهای پژوهشی ارائه شده و غالباً حاوی تصویر بنا و کتیبه ها، قرائتِ متن کتیبه ها و اطلاعاتی مختصر درباره محتوای آنهاست، در مؤسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی صبا (گالری لرزاده) گشایش می یابد.

علاقه مندان برای حضور در این نشست و بازدید از نمایشگاه آثار می توانند به نشانی خیابان ولیعصر، پایین تر از تقاطع طالقانی، شماره 1552، فرهنگستان هنر، طبقه سوم، سالن همایش ها مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "میراث هنری ایران و قفقاز در فرهنگستان هنر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث هنری ایران و قفقاز در فرهنگستان هنر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید