شهر تاریخی گسکر با قدمتی 1200 ساله

به گزارش وبلاگ طفره، شهر تاریخی گسکر با قدمتی 1200 ساله که در میان جنگلهای هفت دغنان واقع شده است . این شهر وسیع ترین شهر به جای مانده از دوران اسلامی در شمال ایران می باشد و مساحتی بالغ بر 10 هکتار را در بر گرفته است. گسکر با رشت 55 کیلومتر فاصله دارد. هم اکنون بخش مهمی از آن زیر پوشش گیاهان جنگل مدفون است. با توجه به این که این شهر در منطقه ای بسیار زیبا قرار گرفته است، علاوه بر جنبه تاریخی به دلیل محل قرارگیری اش دارای اهمیت گردشگری دو چندان شده است. طبیعت گردان زیادی به خاطر چشم انداز ها بی مانند هفت دغنان به این منطقه می آیند.

شهر تاریخی گسکر با قدمتی 1200 ساله

معماری شهر گسکر

شهر تاریخی گسکر در نزدیکی صومعه سرا، دارای سبک شهرسازی پیشرفته و متشکل از سه بخش تجاری،صنعتی و مسکونی بوده است. قسمت تجاری شهر به کهنه بازار معروفیت داشته است. پل هایی از جنس خشت در شهر مشاهده می گردد که مربوط به دوره صفویه هستند. این سه پل بر روی رودخانه بهمبر بنا شده اند. برخی از آثار باستانی و به جای مانده کوره ها نیز در حفاری باستان شناسان به دست آمده اند که به همراه سکه های ضرب شده در اوایل دوره اسلامی قدمت دیرینه شهر گسکر را نمایان می کنند.

در این شهر دو حمام مربوط به زمان صفویه وجود دارد که مساحتی حدود چهارصد متر مربع را در بر گرفته اند. این حمام ها طبق اصول کامل مهندسی ساخته شده اند و حاکی از پیشرفت علم و صنعت در این شهر هستند. بنای یکی از این حمام ها که به حمام هفت دغنان معروف است سالم مانده و می توان جزئیات معماری گسکر را در آن مشاهده نمود. کاشی های این حمام رنگ های متنوعی دارند و تصویر انسان به شکل مینیاتور روی آن ها مشاهده می گردد. این حمام یکی از قدیمی ترین حمام های استان گیلان می باشد که دارای کاشی کاری های خاص و پر معنایی است.

همچنین آثاری از زمان اشکانیان در قسمت جنوب منطقه شهرنشین گسکر به دست آمده است.

این شهر در فصل های مختلفی از طریق کارشناسان باستان شناسی مورد کاوش قرار گرفته است. کوره های آجرپزی، نشانه هایی از وجود صنعت شیشه گری و سفالگری، گورستان شهر و سه بخش مسکونی، تجاری و صنعتی گسکر در کاوش های قبلی کشف شده اند.

فصل چهارم منجر به کشف آثاری شد که خبر از زندگی در زمان ایلخانیان تا صفویان می دهد. این دوره به حدود هفتصد سال قبل باز می گردد.

راستا این شهر تاریخی به سبب طبیعت بکر و دست نخورده اش، در بین طبیعت گردان به عنوان راستا گردشگری معروفیت یافته است.

مناره گسکر

این مناره که با آجر بنا شده است مربوط به عصر سلجوقی می باشد. مناره ای بسیار باشکوه و زیبا که با صومعه سرا حدود 9 کیلومتر فاصله دارد. معلوم نیست این مناره خوش چهره از طریق کدام فرد یا افرادی بنا شده، اما سازندگان آن اوج هنر و خلاقیت را در ساخت این بنا به خرج داده اند. مناره آجری گسکر در جاده راستا جاده شاه عباسی قرار گرفته است و جزء برجسته ترین آثار تاریخی استان گیلان محسوب می گردد.ارتفاع مناره آجری گسکر در ابتدا 30 متر بوده است. طی سال های متمادی و بر اثر عوامل طبیعی حدود پنج متر از مناره فرو ریخته و با زلزله سال 69 در گیلان سیزده متر دیگر از این مناره خراب شده است. در حال حاضر 12 متر از مناره سالم مانده و قابل مشاهده است.

ابعاد آجرهای استفاده شده در مناره 20 در 20 است و ملات به کار رفته در آن ساروج می باشد. مناره به شکل مخروط است و از قسمت ورودی آن با 50 پله به شکل مارپیچ روبرو می شویم که در آخر به بام مناره می رسند.

در سال 1382 به دلیل حفاظت از این اثر ارزشمند تاریخی بخش هایی از مناره ترمیم شده است. در بالای مناره نقوشی هندسی برای تزئین آن وجود داشته که امروزه چیزی زیادی از آن ها باقی نمانده است. این بنا دو نورگیر داشته که یکی از آن ها در ارتفاع شش متری مشاهده می گردد و دیگری در زلزله سال 1369 فرو ریخته است.

از هموطنان ساکن رشت و صومعه سرا تقاضا دارم در صورت داشتن تصاویری از شهر تاریخی گکسر آنرا برای معرفی بیشتر برای ما ارسال فرمایند .

منبع:سیـری در ایـران

منبع: دیجیاتور

به "شهر تاریخی گسکر با قدمتی 1200 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر تاریخی گسکر با قدمتی 1200 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید