عادت های غلطی که کلیه شما را سنگ ساز می کند!

به گزارش وبلاگ طفره، سنگ کلیه یکی از بیماری های شایعی در ایران است که بخش مهمی از آن در بین افراد به دلیل سبک زندگی غلط رخ می دهد.

عادت های غلطی که کلیه شما را سنگ ساز می کند!

علاوه بر سبک زندگی غلط، عوامل محیطی و موروثی نیز در بروز این بیماری نقش دارد و ابتلا به سنگ کلیه عموما فرد را با درد های شدیدی روبرو می کند.

سنگ های کلیه رسوباتی سخت از جنس مواد معدنی (کلسیم، اگزالات و فسفات) هستند که در کلیه های شما ساخته میشوند. ابتلا به سنگ کلیه دلایل زیادی دارد و می تواند هر بشخی از دستگاه ادراری شما از کلیه ها تا مثانه را درگیر کند ودفع این سنگ ها اغلب بسیار دردناک است.

اگر تعداد و اندازه این سنگ ها بیشتر و بزرگ تر شوند، ممکن است بیمار نیاز به مصرف دارو های ضد درد داشته باشد و با نوشیدن آب زیاد برای دفع سنگ کلیه تلاش کند.

این بیماری علائم مشخصی نیز دارد، درد شدید در پهلو، دردی که به قسمت تحتانی شکم و کشاله ران کشیده میشود، درد در هنگام ادرار، حالت تهوع و استفراغ، نیاز مداوم به ادرار کردن، تب و لرز (در صورت وجود عفونت)، از علائم ابتلا به سنگ کلیه هستند.

اگر میخواهید از تشکیل این سنگ ها پیشگیری کنید، باید از علل ابتلا به این سنگ ها آگاه باشید. 8 علت اصلی که خطر ابتلا به این عارضه را تشدید می کنند را در ادامه بخوانید:

مصرف نوشابه: اگر فکر میکنید نوشیدن نوشابه ها به هضم موثر غذا کمک می کند، در اشتباهید. بر اساس تحقیقات علمی، فروکتوز موجود در این نوشیدنی ها باعث افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه می شود. مصرف روزانه یک قوطی نوشابه خطر ابتلا به سنگ کلیه را تا 23 درصد افزایش میدهد.

خوردن بیش از حد گوشت: این فرایند باعث افزایش اسید اوریک بدن شده و خطر ابتلا به سنگ کلیه را بالا میبرد. کسانی که گیاه خوار هستند یا بیشتر ماهی میخورند، 30 تا 50 درصد کمتر در معرض خطر این عارضه هستند.

مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین سی: بر اساس مطالعات اخیر، مکمل های ویتامین سی عامل ابتلا به سنگ کلیه هستند. کسانی که بیش از 7 مکمل ویتامین سی در هفته دریافت میکنند، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند. علتش هم این است که ویتامین سی در فرم اگزالات دفع میشود و میتواند در مجاری کلیوی به سنگ تبدیل شود. البته هیچ ارتباطی بین غذا های طبیعی سرشار از این ویتامین و ابتلا به سنگ کلیه وجود ندارد.

عدم دریافت کافی مرکبات: مرکبات حاوی سیترات هستند؛ ترکیباتی که خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش میدهند. افزایش لیمو به آب آشامیدنی، راهی آسان برای پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه است.

مصرف کم کلسیم: تصور بیشتر مردم این است که کاهش مصرف کلسیم باعث کاهش خطر ابتلا به سنگ های کلیوی میشود. این فرض اشتباه است، چون بنا به نتایج تحقیقات، افرادی که رژیم های کم کلسیم دارند، بیشتر به سنگ کلیه مبتلا میشوند.

خوردن بیش از حد سبزیجات تیره رنگ: این سبزیجات سرشار از اگزالات هستند و همانطور که گفته شد، این ماده خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهد. اگر سابقه ابتلا به سنگ کلیه را دارید، این سبزیجات را کمتر مصرف کنید.

کم آبی بدن: نخوردن کافی آب خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهد. اطمینان حاصل کنید که حداقل 2 لیتر مایعات را در طول شبانه روز مصرف میکنید.

مصرف زیاد نمک: مصرف نمک به اندازه زیاد باعث افزایش اندازه کلسیم دفع شده از طریق کلیه می شد و خطر ابتلا به سنگ کلیه را تشدید میکند. بیشتر نمک مصرفی ما در غذا های فراوری شه پنهان است.

منبع: ایرنا

منبع: فرارو

به "عادت های غلطی که کلیه شما را سنگ ساز می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادت های غلطی که کلیه شما را سنگ ساز می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید