فصل هفتم کاوش معبد لائودیسه نهاوند با 70 میلیون اعتبار آغاز می گردد

به گزارش وبلاگ طفره، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، فصل هفتم کاوش معبد لائودیسه نهاوند با 70 میلیون اعتبار آغاز می گردد.

فصل هفتم کاوش معبد لائودیسه نهاوند با 70 میلیون اعتبار آغاز می گردد

محسن جانجان اظهار کرد: به تازگی از محل اعتبارات استانی 70 میلیون تومان اعتبار برای فصل هفتم کاوش معبد لائودیسه تخصیص یافته و بزودی فصل هفتم کاوش این معبد را در شهرستان شروع می کنیم.

وی افزود: هدف از فصل هفتم کاوش معبد لائودیسه، کشف این معبد و حل مسائل مردم منطقه دوخواهران در راستای آزادسازی قسمتهایی از این منطقه برای ساخت و ساز است.

جانجان ادامه داد: از سال 1384 کاوش هایمان را در منطقه دوخواهران نهاوند شروع نموده ایم و تا امروز شش فصل کاوش باستان شناسی برای کشف معبد لائودیسه در منطقه دوخواهران انجام داده ایم.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه محل دقیق معبد لائودیسه معین نیست، کل 12 هکتار منطقه دوخواهران در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است و همین ثبت شدن در لیست آثار ملی باعث ایجاد محدودیتهایی برای ساخت و ساز مردم این منطقه شد.

سرپرست هیأت باستان شناسی کاوش معبد لائودیسه نهاوند یادآور شد: همین محدودیت 60 ساله ساخت و ساز باعث شد بناها و املاکی که در منطقه دوخواهران وجود دارند، دچار فرسودگی شوند و همیشه مطالبات مردم این منطقه این بوده که مسئولان برای این مشکل چاره اندیشی نمایند.

وی با بیان اینکه شهر نهاوند روی گسل زلزله واقع شده است و خانه های منطقه دوخواهران نیز فرسوده هستند، افزود: در فصل هفتم کاوش درنظر داریم با گمانه هایی که در این منطقه می زنیم بخشهایی که آثاری ندارد، در وزارتخانه میراث فرهنگی برای ساخت و ساز مجوز آزادسازی بگیریم تا مردم این بخشها بتوانند ساخت و سازشان را انجام دهند.

جانجان افزود: برای فصل پنجم کاوش معبد لائودیسه 150 میلیون و برای فصل ششم کاوش 200 میلیون تومان اعتبار هزینه شده که خوشبختانه در این کاوش ها توانستیم سرنخ ها و آثار فراوانی از دوران سلوکی پیدا کنیم اما هنوز محل دقیق معبد لائودیسه پیدا نشده است.

وی به آثار کشف شده در فصل پنجم کاوش معبد لائودیسه اشاره نمود و گفت: ما در فصل پنجم سفال هایی مربوط به پیش از تاریخ کشف کردیم که نشان می دهد در دوران پیش از تاریخ در شهر نهاوند استقرار و سکونت وجود داشته و این بسیار با اهمیت و مهم است.

سرپرست هیأت باستان شناسی کاوش معبد لائودیسه نهاوند بیان نمود: درست است که شهریت نهاوند و یا به عبارتی تبدیل به شهر شدن نهاوند در دوران سلوکیان بود اما با کشف این آثار معین شد پیش از تاریخ نیز در نهاوند استقرار و سکونت وجود داشته و این موضوع در فصل پنجم کاوش کشف شد.

به گفته جانجان، تا به امروز آثار فراوانی از دوره های مختلف تاریخی از جمله دوره ساسانیان، دوره اشکانیان و دوره سلوکی در نهاوند کشف شده و بویژه آثار سفالی فراوانی از دوره اشکانیان در منطقه دوخواهران کشف شده است.

وی تأکید کرد: کاوش فصل هفتم را با اعتبار 70 میلیون تومان که البته اعتبار ناچیزی است، شروع خواهیم کرد که امیدواریم فرماندار شهرستان نهاوند و سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان در کمیته برنامه ریزی اعتباری برای کاوش را در نظر بگیرند.

به گفته سرپرست هیأت باستان شناسی کاوش معبد لائودیسه نهاوند، کشف این معبد به طور قطع باعث رونق گردشگری شهرستان و استان خواهد شد و نهاوند را در سطح جهانی مطرح می نماید.

منبع: همگردی

به "فصل هفتم کاوش معبد لائودیسه نهاوند با 70 میلیون اعتبار آغاز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل هفتم کاوش معبد لائودیسه نهاوند با 70 میلیون اعتبار آغاز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید