قیمت نفت بالا رفت

به گزارش وبلاگ طفره، تهران (پانا) - قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی در پی افزایش قیمت فروش نفت عربستان سعودی برای مشتریان آسیایی و آمریکایی و ادامه مذاکرات هسته ای ایران و قدرتهای جهانی، بیش از یک دلار در هر بشکه افزایش یافت.

قیمت نفت بالا رفت

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در فوریه یک دلار و 39 سنت معادل دو درصد افزایش یافت و به 71 دلار و 27 سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ژانویه یک دلار و 40 سنت معادل 2.1 درصد افزایش یافت و به 67 دلار و 66 سنت در هر بشکه رسید.

عربستان سعودی روز یکشنبه قیمت فروش همه گریدهای نفتی خود در ژانویه که به آسیا و آمریکا صادر می شوند را 80 سنت نسبت به ماه پیش افزایش داد. این افزایش به رغم تصمیم هفته گذشته فراوریکنندگان اوپک پلاس برای ادامه افزایش ماهانه فراوری به اندازه 400 هزار بشکه در روز در ژانویه اعلام شده است.

قیمتها بعلاوه پس از این که مذاکرات میان ایران و قدرتهای جهانی برای احیای توافق هسته ای سال 2015 به نتیجه نرسید و دورنمای افزایش صادرات نفت ایران را نامعلوم کرد، تقویت شدند. مذاکرات قرار است هفته جاری ازسرگرفته شوند.

شرکت مشاوره جی بی سی انرژی در یادداشتی نوشت: اگرچه گروه اوپک پلاس تاکید نموده که این تصمیم بر مبنای عوامل بنیادین بازار گرفته شده است اما سخت است در کار بودن دست آمریکا را نبینیم؛ به خصوص پس از سفر اخیری که یک هیات آمریکایی به عربستان سعودی داشتند. قطعا شرایط ایران مورد بحث قرار گرفته و موافقت عربستان سعودی با افزایش فراوری نشان می دهد توافق حاصل شده و بهبود روابط با دولت بایدن در دستور کار است.

با وجود افزایش برنامه ریزی شده فراوری، مجموع فراوری نفت روسیه افزایش پیدا نکرد که احتمالا به علت مسائل فنی فراوریکنندگان بزرگ این کشور برای افزایش فراوری مطابق با توافق بوده است.

هر دو شاخص قیمت نفت پس از این که هفته گذشته تحت تاثیر نگرانیها نسبت به متاثر شدن تقاضای جهانی برای سوخت و رشد مالی از شیوع واریانت تازه اُمیکرون، برای ششمین هفته متوالی کاهش پیدا کردند، بهبود یافتند.

رییس صندوق بین المللی پول خاطرنشان کرد این وام دهنده جهانی احتمالا برآورد خود از رشد اقتصاد جهانی را به علت شیوع اُمیکرون به نرخ پایینتری بازبینی می نماید که گویای تبعات ناشی از ادامه پاندمی کووید 19 است.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت جی بی اس انرژی برآورد خود از تقاضا برای نفت در دسامبر و ژانویه را به اندازه 300 هزار بشکه در روز کاهش داد و خاطرنشان کرد با این برآورد عمده کمبود عرضه ای که پیش از این پیش بینی شده بود، برطرف می گردد. اُمیکرون تا روز یکشنبه به یک سوم از ایالتهای آمریکا شیوع پیدا کرد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "قیمت نفت بالا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نفت بالا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید