ماسک زدن مصونیت کرونایی نمی آورد؟!

به گزارش وبلاگ طفره، تردیدی وجود ندارد که ماسک به عنوان یک وسیله برای مهار ویروس عمل می نماید و مانع از انتقال آلودگی ویروسی افراد به دیگران می گردد.

ماسک زدن مصونیت کرونایی نمی آورد؟!

گروهی از دانشمندان دانمارکی اعلام کردند که ماسک های جراحی، افراد را چندان هم از خطر ابتلا به ویروس کرونا مصون نمی نماید.این پژوهشگران پس از انجام آزمایش های گسترده روی شمار زیادی از افرادی که به صورت تصادفی برای مطالعه انتخاب شده بودند، اخیرا به این نتیجه رسیده اند.

روزنامه نیویورک تایمز با انتشار این پیغام می گوید با این حال کارشناسان گفته اند که اگر چه این نتیجه با یافته های شمار دیگری از مطالعات علمی در تضاد است، اما به احتمال زیاد به تغییر توصیه های بهداشت عمومی در ایالات متحده آمریکا منجر نخواهد شد و ماسک زدن همچنان توصیه می گردد.

در این مطالعه که در قالب مقاله ای در نشریه علمی پزشکی داخلی منتشر شده، گفته نشده است که ماسک نمی تواند از انتقال ویروس کرونا از فرد ماسک زده به دیگران جلوگیری نمایند. اما در بخش نتیجه گیری آن گفته شده که ماسک نمی تواند الزاما از شخص ماسک زده در برابر ویروس محافظت کند.

این نظر در تضاد با دیدگاهی است که می گوید ماسک از فرد ماسک زده نیز محافظت می نماید، دیدگاهی که همین هفته گذشته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا آن را تأیید نموده بود.

آمار ابتلا به کووید19 در سراسر آمریکا در حال افزایش است و حتی آن دسته از مقامات در ایالت هایی که تا به امروز در برابر تهیه ماسک مقاومت می کردند، تغییر رویه داده اند. به نوشته نیویورک تایمز، تقریباً 40 ایالت تا کنون احتیاج شهروندان خود به ماسک را رفع نموده اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا اخیراً در توییتر نوشت: من تا پیش از 20 ژانویه رئیس جمهور نیستم، اما پیغام امروز من به همه این است: ماسک بزنید.

محققان دانشگاه کپنهاگ، پایتخت دانمارک، از اوایل آوریل تا اوایل ژوئن امسال میلادی، 6 هزار و 24 نفر از افراد داوطلب را که از پیش تست شده بودند، برای شرکت در مطالعه خود انتخاب کردند تا مطمئن شوند به ویروس کرونا آلوده نشده اند.

در این آزمایش به نیمی از آن ها ماسک جراحی داده شد و به آن ها گفته شد که هنگام ترک خانه از آن استفاده نمایند. به بقیه هم گفته شد که در بیرون از خانه ماسک نزنند.

در آن موقع، تنها 2 درصد از جمعیت دانمارک به ویروس کرونا آلوده بودند، آماری که از آمار امروز همین کشور و کشور های دیگر اروپا بسیار کمتر بود. در همان زمان در دانمارک، رعایت فاصله اجتماعی و شستن مکرر دست معمول بود، اما ماسک زدن نه.

حدود 4 هزار و 860 شرکت نماینده، این مطالعه را تا آخر انجام داده و به سرانجام رساندند. محققان انتظار داشتند که ماسک میزان ابتلا را در میان استفاده نمایندگان به نصف کاهش دهد. با این حال از این تعداد، 42 نفر یعنی 1.8 درصد از افراد ماسک زده و 53 نفر یا 2.1 درصد از افراد بدون ماسک مبتلا شدند؛ بنابراین تفاوت آماری به دست آمده قابل توجه نبود.

دکتر هنینگ بوندگارد، نویسنده اصلی این مطالعه و متخصص قلب در دانشگاه کپنهاگ، گفت: این مطالعه نشان می دهد که استفاده از ماسک تا چه اندازه برای ما مفید است. جواب: نه زیاد.

دکتر مته کالاگر، استاد سیاست گذاری پزشکی دانشگاه اسلو، پایتخت نروژ این تحقیق را قانع نماینده دانست و گفت: این مطالعه نشان داد که اگرچه پوشیدن ماسک ممکن است اثری نمادین داشته باشد، اما به طور قابل توجهی خطر را برای افراد ماسک زده کاهش نمی دهد.

منتقدان این پژوهش خیلی سریع به محدودیت های آن واکنش نشان داده و گفته اند که این مطالعه در زمانی اجرا شده که میزان ابتلا هنوز پایین بوده و هنوز شمار اندکی از افراد ماسک می زده اند. بعضی از منتقدان نیز می گویند شاید شرکت نمایندگان در این مطالعه به درستی ماسک نزده باشند.

به نوشته نیویروک تایمز، کارشناس دیگری به نام دکتر توماس فریدن در یک مقاله علمی درباره این پژوهش نوشت: تردیدی وجود ندارد که ماسک به عنوان یک وسیله برای مهار ویروس عمل می نماید و مانع از انتقال آلودگی ویروسی افراد به دیگران می گردد.

او همچنین تأکید کرد که نوع ماسک استفاده شده نیز اهمیت دارد. او گفته است: ماسک ان95 از ماسک جراحی، ماسک جراحی از ماسک پارچه ای و ماسک پارچه ای از ماسک نزدن بهتر است.

سوزان النبرگ، متخصص آمار زیستی در دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا پرلمن به نیویورک تایمز نیز در خصوص تحقیق دانشمندان دانمارکی و در دفاع از پوشیدن ماسک گفته است: هیچ چیز در این مطالعه به من نشان نمی دهد که پوشیدن ماسک بی فایده است.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید

به "ماسک زدن مصونیت کرونایی نمی آورد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک زدن مصونیت کرونایی نمی آورد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید