مدیر کل موقت آژانس از رویکرد ایران تمجید کرد

به گزارش وبلاگ طفره، مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی از رویکرد مناسب ایران در گفت وگو با این نهاد تمجید کرد و گفت در سفرش به تهران، بحث های پرمحتوایی میان طرفین اجرا شده است.

مدیر کل موقت آژانس از رویکرد ایران تمجید کرد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ طفره، کورنل فروتا مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه از مقام های ایرانی به دلیل اتخاذ رویکردی مناسب در گفت وگوها با این نهاد تمجید کرد.

وی که پس از نشست شورای حکام آژانس در وین در جمع وبلاگ طفره صحبت می کرد، در خصوص سفر روز گذشته اش به تهران، گفت: با مقام های ارشد ایرانی بحث های بسیار بامحتوایی داشتیم. از آقای [علی اکبر] صالحی معاون رئیس جمهور، وزیر خارجه [محمدجواد] ظریف و دیگر مقام های ارشد سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه ایران به خاطر بحث های پرمحتوایی که داشتیم و مجموعه گسترده ای از مباحث را پوشش داد، سپاسگزارم. از لحن و مطالبی که در این مباحث مطرح شد، سپاسگزارم.

فروتا اضافه کرد: این نشانگر آن است که رابطه ای که میان آژانس و ایران وجود دارد، رابطه ای است که ما در آن می توانیم تمام موضوعات را مطرح کنیم و بعضی اوقات هم ضروری است که لزوم افزایش و تسریع [همکاری] را طرح کنیم. پیغام ما به خوبی در تهران دریافت شد و همانطور که گفتم این سفر بسیار به موقع بود تا بتوانیم چند موضوع را با مقام های ایرانی در میان بگذاریم.

مدیر کل موقت آژانس در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به این سؤال که مفهوم این جمله که ایران باید با آژانس همکاری به هنگام و کامل داشته باشد، چیست، گفت: این به آن معنی است که تعاملی که با یکدیگر داریم، باید پیشرفت داشته باشد.

وی در خصوص سؤال دیگری با همین محور، ابتدا تأکید کرد که آژانس در حال حاضر مستحکم ترین ساز و کار راستی آزمایی را در ایران دارد و مفهوم این جمله فوق نیز این است ایران باید همکاری های مربوط به تعهدات برجامی خود را انجام دهد، اما این بدان معنی نیست که تاکنون این همکاری وجود نداشته است.

در بخشی از گزارشی که بیانیه ای که فروتا امروز در نشست شورای حکام قرائت شد، عنوان شده است که همکاری ایران با آژانس باید در یک چارچوب زمانی معین به نتیجه برسد. وی در شرح این جمله و اینکه این چارچوب زمانی چه میزان است، گفت یک چارچوب استاندارد که بتوان آن را از پیش برای همه کشورها مشخص کرد وجود ندارد و این بازه زمانی بر اساس مجموعه ای از مسائل فنی و حقوقی معین می گردد.

در نشست خبری امروز فروتا بخش زیادی از سؤالات حول فضاسازی رسانه ای بود که این هفته توسط خبرگزاری رویترز و روزنامه وال استریت ژورنال شکل گرفت. مدیر کل موقت آژانس در پاسخ به سؤالاتی در خصوص ادعاهای این دو رسانه، گفت نمی تواند جزئیات همکاری های پادمانی با کشورها را عنوان کند و صرفا می تواند بار دیگر تأکید کند که روند راستی آزمایی آژانس بر عدم وجود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران، همچنان ادامه دارد.

فروتا شب گذشته در گزارشی که تایید نموده است که ایران در حال نصب نسل های پیشرفته تر ماشین های سانتریفیوژ است. در بخشی از گزارش آژانس عنوان شده است که این نهاد تایید می نماید که این سانتریفیوژها یا نصب شده اند یا در حال نصب هستند: 22 سانتریفیوژ IR-4، یک سانتریفیوژ IR-5، سی سانتریفیوژ IR-6 و سه سانتریفیوژ IR-6s.

این گزارش می افزاید: ایران در نامه ای به تاریخ 8 سپتامبر به آژانس خبر داد که لوله کشی های مربوط به دو خط تحقیق و توسعه برای نصب یک آبشار متشکل از 164 سانتریفیوژ IR-4 و یک آبشار متشکل از 164 سانتریفیوژ IR-2m را مجددا نصب می نماید.

مدیر کل موقت آژانس در نشست خبری امروز تأیید کرد که این دستگاه ها علاوه بر سانتریفیوژهایی هستند که از قبل در تأسیسات ایران نصب شده بود.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "مدیر کل موقت آژانس از رویکرد ایران تمجید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر کل موقت آژانس از رویکرد ایران تمجید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید