مصوبه مقابله با نشر اخبار کذب در فضای مجازی ابلاغ شد

به گزارش وبلاگ طفره، مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور درخصوص الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع در فضای مجازی ابلاغ شد.

مصوبه مقابله با نشر اخبار کذب در فضای مجازی ابلاغ شد

یکی از مسائلی که همیشه در فضای مجازی محل بحث بوده، نشر اطلاعات و اخبار خلاف واقع در فضای مجازی است. شورای عالی فضای مجازی کشور برای رفع این اختلاف نظرها و با هدف صیانت از سلامت و امنیت روانی جامعه و کاهش آسیب هایی که از این طریق تعریف به کاربران فضای مجازی وارد می شود، مصوبه ای را ابلاغ کرد.

معین اقدامات پیشگیرانه، واکنشی، ارتقاء سطح مسئولیت پذیری و پاسخگویی هماهنگ و به هنگام برای مقابله با ناهنجاری ها از جمله محورهای مهم مصوبه جلسه 68 است که 16 دی ماه به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسید.

گسترش رسانه های ارتباطی نوین به ویژه پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی باعث افزایش جریان تولید و انتشار اطلاعات، اخبار و محتوای خبری در فضای مجازی شده؛ اخباری که دامنه تاثیر بسیاری را به همراه داشته است، که این موضوع، زمینه مشارکت شهروندان در تولید و انتشار آسان و ارزان محتوای خبری را فراهم کرده است.

نشر و بازنشر وسیع و سریع اطلاعات، اخبار و محتوای خبری تحریف شده و خلاف واقع که عموماً با هدف ضربه به حیثیت اشخاص، آسیب به امنیت روانی، عوام فریبی، بی اعتبارسازی نهادها وگزارش های رسمی، ایجاد ترس و وحشت عمومی، برهم زدن آرامش اجتماعی، تضعیف انسجام ملی و تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات صورت می گیرد، نیز تسهیل شده و مدیریت شرایط خاص نظیر وقوع بیماری های فراگیر، بلایای طبیعی یا رویدادهای مهم سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی را با چالش روبرو کرده است.

برهمین اساس شورای عالی فضای مجازی کشور نسبت به تصویب و ابلاغ الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع در فضای مجازی اقدام کرده است.

با توجه به این مصوبه، قوه قضاییه با همکاری مرکز ملی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نسبت به ارایه لایحه قضایی مقابله با اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع با پوشش همه ابعاد اقدام کرده است.

همچنین هیئت نظارت بر مطبوعات درگاه های نشر داخلی را به عنوان نشریه الکترونیک محسوب و شیوه نامه جدید نظارت بر تخلفات ناشی از اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع را در چارچوب قانون و آیین نامه های موجود تهیه و اجرا می کند.

بر اساس این مصوبه، نهادهای دیگری نیز برای مقابله با نشر اکاذیب در فضای مجازی باید همکاری داشته باشند. سازمان صدا و سیما برای آگاه سازی افکاری عمومی، ارتقای تاب آوری اجتماعی و کاهش میزان اثرگذاری و وزارت امورخارجه با بهره گیری از ظرفیت های حقوقی و دیپلماتیک، برای مقابله با موارد ارجاعی از سوی دستگاه های مسئول در خصوص عملیات سازمان یافته انتشار اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع علیه منافع و امنیت ملی با منشا خارجی اقدام خواهند کرد.

در این مصوبه برای سکوهای نشر (سازمان و زیرساخت که قابلیت درگاه نشر را دارد) و درگاه های نشر (هر کانال، صفحه یا وبسایت که بیش از 5هزار مخاطب دارد) جهت روبروه با پیامدهای اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع، وظایفی مقرر شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "مصوبه مقابله با نشر اخبار کذب در فضای مجازی ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه مقابله با نشر اخبار کذب در فضای مجازی ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید