معرفی فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

به گزارش وبلاگ طفره، آشنایی با فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

امروز می خواهیم در این مطلب فرودگاه بین المللی شوپن ورشو(Warsaw Chopin Airport) را در کشور لهستان و شهر ورشو به شما معرفی کنیم. در زبان محلی به این فرودگاه لات نیسکو شوپینا وارساوی(Lotnisko Chopina w Warszawie) می گویند. در حال حاضر این فرودگاه شلوغ ترین فرودگاه لهستان نیز می باشد. در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه این فرودگاه، اطلاعات، ترمینال ها، راه های دسترسی و در آخر امکاناتش را به اتفاق هم مرور و آنالیز کنیم.

معرفی فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

تاریخچه فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

این فرودگاه بین المللی در سال 1924 در حومه شهر ورشو در منطقه ای به در حومه ورشو به خاطر ترافیک هوایی زیاد این منطقه از طریق وزارت راه آهن لهستان خریداری شد و عملیات ساخت آن در این منطقه شروع شد. بالاخره این فرودگاه 10 سال بعد یعنی در سال 1934 ساخته شد و به دست رئیس جمهور وقت لهستان، افتتاح گشت. در زمانی که این فرودگاه ساخته شد، به عنوان یکی از فرودگاه های مدرن آن موقع معرفی گردید. فرودگاه بین المللی ورشو شوپن یکی از شلوغ ترین فرودگاه های کشور لهستان است که حدود 40 درصد از ترافیک هوایی و مسافربری لهستان را در حال حاضر در اختیار دارد. این فرودگاه روزانه حدود 300 پرواز برنامه ریزی شده دارد. شلوغ ترین مسیرهای پروازی این فرودگاه، لندن، شیکاگو، فرانکفورت، پاریس و آمستردام است. در سال 2017 این فرودگاه با 16 میلیون مسافر عنوان شلوغ ترین فرودگاه در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به دست آورد. این فرودگاه قبلا به نام ورشو اوکسی و یا فرودگاه بین المللی اکیه(Okęcie) شناخته می شد که بیشتر آن را فرودگاه ورشو می خواندند.

مساحت زمین این فرودگاه 2060 هکتار است. این فرودگاه برای شرکت های هواپیمایی همانند: آدریا ایرویز، ایجین ایرلاینز، ایر لینگاس، ریگا ،شرمتیوو، … و بعضی دیگر از ایرلاین های اروپایی به عنوان قطب پروازی محسوب می گردد. زمانی که این فرودگاه ساخته شد، سالن انتظار شیشه ای که از بیرون آن تمام چشم انداز قابل تماشا بود، چندین گیت جداگانه، تابلوی پرواز از جمله امکاناتی بوند که این فرودگاه را ممتاز نموده بودند. در آن موقع فرودگاه ورشو با دارا بودن یک باند بتنی برای هواپیماهای مختلف، یک فرودگاه بسیار مناسب و ایده آل برای شرکت های هواپیمایی مختلف شده بود. فرودگاه ورشو در آن موقع گنجایش پذیرا بودن 10.750 مسافر در سال را داشت. با توجه به شرایط سیاسی اروپا و جنگ جهانی که آتشش به کشور لهستان هم رسید، پتانسیل نظامی هم به این سایت اضافه شد و درهای فرودگاه شوپن ورشو به زودی بر روی نیروی هوایی لهستان باز خواه ناخواه، باز شد. در طول جنگ جهانی دوم این فرودگاه به پلی ما بین آلمان و لهستان تبدیل شده بود و در این مابین می توان با قطعیت تمام گفت که 90 درصد این فرودگاه نابود شد زیرا در همان روزهای اول جنگ هدف بمب گذاری آلمانی ها شد.

بعد ها که ورشو از طریق نازی ها اشغال شد، به جای مانده های این فرودگاه تبدیل به فرودگاه پایه برای دو مدرسه پرواز و حمل و نقل آلمانی ها و بعلاوه تعمیرگاه هواپیماهای آنان شد. در طی این دوره، باند بتنی فرودگاه مجددا تعمیر شد. البته با خاتمه کار نازی ها، آن ها زیرساخت های زیر زمینی این فرودگاه را از بین بردند تا ارتش سرخ و ارتش لهستان از آن ها نتوانند استفاده نمایند. از تاریخ پر فراز و نشیب این فرودگاه که بگذریم، از سال های بعد از جنگ در حال بازسازی و توسعه فرودگاه بودند. پس از آخرین دوره بازسازی های این فرودگاه در سال 1992، دوره جدیدی از فعالیت های فرودگاه ورشو با پروازهایی از بانکوک، دبی و نیویورک شروع شد. در سال 1993 ،این فرودگاه پذیرای 2.2 میلون مسافر بود و این رقم در 6 سال بعد به 4 میلیون نفر رسید. این فرودگاه در سال 2006 به افتخار پیانیست و آهنگساز مشهور لهستانی به نام شوپین تغییر نام یافت. از سال 1987 تا ژوئیه سال 2015 این فرودگاه از طریق اداراه دولتی اداره می شد اما از آن تاریخ به بعد مالکیت و مدیریت به وزارت زیر ساخت و توسعه طبق قانون واگذار شد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

نام فرودگاه بین المللی شوپن ورشو: Warsaw Chopin Airport

کد یاتا: WAW

کد ایکائو: EPWA

نوع فرودگاه: مسافربری/ نظامی

ارتفاع از سطح دریا: 110 متر

ترمینال: 2 ترمینال مجزا

فاصله با مرکز شهر ورشو: 10 کیلومتر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی شوپن ورشو: www.lotnisko-chopina.pl

ترمینال های فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

این فرودگاه دارای 2 ترمینال است. ترمینال 1 خود به 5 قسمت مختلف تقسیم می گردد. ترمینال 2 نیز به 2 سالن اصلی تقسیم شده است.

ترمینال جنوبی: یا همان ترمینال 1 ظرفیت 3.5 میلیون نفر مسافر را در خود دارد. این ترمینال در ابتدا به راحتی ترافیک مسافرین را مدیریت می کرد اما با گذشت زمان و بیشتر شدن حج پرواز ها و مسافران، نیاز به یک ترمینال دیگر نیز احساس شد. این سالن در می سال 2015، مجددا مورد بازسازی نهاده شد.

سالن شمالی: یا به عبارتی ترمینال شماره 2، درتاریخ 12 مارس سال 2008، به صورت رسمی افتتاح شد. ترمینال شماره 1 به صورت قابل توجهی از ترمینال 1 بزرگ تر است و معمولا پروازهای فرست کلاس از این ترمینال صورت می گیرد.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

قطار: برای متصل شدن ریل راه آهن به فرودگاه شوپن ورشو، 230 میلیون زلتوی(واحد پول رسمی لهستان) در سال 2012 خرج شده است. این خط شما را مستقیما به مرکز شهر ورشو می برد.

ماشین: 2 شرکت تاکسیرانی به صورت رسمی در هر دو ترمینال این فرودگاه فعالیت دارند.

اتوبوس: 2 خط اتوبوس 175 و 188 به مرکز شهر ورشو می رسند. شما با اتوبوس های ورشو می توانید در هر جای شهر که بخواهید پیاده شوید.

امکانات فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

  • در هر دو ترمینال این فرودگاه می توانید از اینترنت رایگان بهره مند شوید.
  • کابین مخصوص سیگاری ها دراین فرودگاه موجود است.
  • دراین فرودگاه شما برای استراحت می توانید از جایگاه های راحت این فرودگاه استفاده نمایید.
  • فروشگاه ها و رستوران های این فرودگاه را از دست ندهید.
  • می توانید از خدمات اپراتورهای بین المللی در این فرودگاه برای دریافت سیم کارت بهره ببرید.
  • حمل و بسته بندی بارهای مسافران دراین فرودگاه انجام می گیرد.
منبع: الی گشت

به "معرفی فرودگاه بین المللی شوپن ورشو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی فرودگاه بین المللی شوپن ورشو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید