پرتاب موشک آرتمیس 1 به مقصد ماه در لحظات آخر متوقف شد

به گزارش وبلاگ طفره، در حالی که همه چیز برای پرتاب موشک مأموریت آرتمیس 1 فراهم بود، کم تر از یک ساعت پیش از زمان برنامه ریزی شده، ناسا عملیات را متوقف کرد تا نقص جریان هیدروژن را در یکی از موتورها آنالیز کند.

پرتاب موشک آرتمیس 1 به مقصد ماه در لحظات آخر متوقف شد

پرتاب موشکی که تا کنون در عمل آزمایش نشده است، یک امر بسیار سخت و پرخطر است. این موضوع وقتی بیشتر به چشم می آید که میلیاردها دلار برای ساخت موشک هزینه شده باشد. اکنون نخستین نمونه کامل شده موشک سامانه پرتاب فضایی (SLS) راه سختی را پیش رو دارد.

این قدرتمندترین راکت ساخته شده، قرار است در مأموریت های آینده انسان را به وسیله فضاپیمای اوریون (Orion) با خود با فضا ببرد و به همین خاطر در سفر آزمایشی و بدون سرنشین آرتمیس 1 باید همه چیز کاملا تحت نظارت باشد.

پرتاب آرتمیس 1 برای ساعت 8:33 صبح منطقه زمانی شرقی (17:03 به وقت تهران) از مجتمع پرتاب تاریخی 39B مرکز فضایی کندی برنامه ریزی شده بود.

پیش از این هم موشک سامانه پرتاب فضایی در فرایند توسعه مسائلی را تجربه نموده بود. ازجمله در هنگام تمرین لباس خیس، نشت هیدروژن روی داده بود اما ناسا سرانجام آخرین تمرین لباس خیس را با موفقیت به سرانجام رساند.

حالا ظاهرا مشکل مشابه دیگری، این بار عملیات پرتاب موشک آرتمیس 1 را به تعویق انداخته است. این مشکل در موتور شماره 3 دیده شد و باعث شد تا عملیات در 40 دقیقه مانده به پرتاب (T-40) متوقف گردد. کارشناسان پس از آنالیز اولیه اعلام کردند که زمان این تعویق نامشخص است.

آنالیز های بیشتر هم نشان داد موتور موشکی RS-25 شماره 3 سامانه پرتاب فضایی، در فرآیند آزادسازی سوخت برای آغاز به کار موتور، نرخ جریان مورد نظر را که برای پرتاب باید به وسیله هر چهار موتور برقرار باشد، فراوری نمی کند.

این هماهنگی به ویژه از این جهت اهمیت دارد که هر چهار موتور موشک برای پرتاب باید در دمای مناسب قرار داشته باشند. پس از چندین کوشش ناموفق برای عیب یابی، سرانجام زمان تیم پرتاب سرانجام یافت و پیش از بسته شدن پنجره پرتاب امروز، نتوانست مقدمات لازم را برای پرتاب موشک آرتمیس 1 فراهم کند.

طبق اعلام ناسا موشک در شرایط پایدار است و مهندسان با سوخت رسانی جزئی، به جمع آوری داده های بیشتر درباره دلیل مشکل موتور ادامه خواهند داد.

نشت سوخت تنها مشکل ناسا در طول شمارش معکوس پرتاب روز دوشنبه نبود. طوفان های دریایی و رعدوبرق هم سوخت رسانی به موشک SLS را نزدیک به یک ساعت به تأخیر انداختند و کنترل نماینده های پرتاب ناچار شدند برای جبران زمان از دست رفته سریع تر کار نمایند. علاوه بر این در زمان توقف عملیات هم، در منطقه پرتاب رگبار آغاز به باریدن کرد.

ناسا حداقل دو فرصت پشتیبان را برای پرواز مأموریت آرتمیس 1 به مقصد ماه درنظر دارد. اگر مسائل پیش آمده در عملیات امروز حل شوند و در صورت مساعد بودن هوا، ناسا دوباره در 2 یا 5 سپتامبر (11 یا 14 شهریور) برای پرتاب اقدام خواهد نمود.

عکس کاور: موشک آرتمیس 1 بر سکوی پرتاب 39B مرکز فضایی کندی

Credit: NASA/Joel Kowsky

منابع: NASA, Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "پرتاب موشک آرتمیس 1 به مقصد ماه در لحظات آخر متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب موشک آرتمیس 1 به مقصد ماه در لحظات آخر متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید