چابهار می تواند میزبان بخش بین الملل جشنواره فجر مد و لباس باشد؟

به گزارش وبلاگ طفره، یک مدیر و فعال بخش طراحی لباس درباره ویژگی های چابهار برای برپایی بخشی از جشنواره لباس فجر گفت.

چابهار می تواند میزبان بخش بین الملل جشنواره فجر مد و لباس باشد؟

به گزارش خبرنگار ، علی روحی مدیر آکادمی طراحی پارچه و لباس مرکز آموزش های تخصصی دانشگاه علم و فرهنگ است. او بار ها در زمینه آموزش انواع رودوزی و سوزن دوزی با هدف احیای لباس اقوام ایرانی، اقدام به میزبانی از دوره های آموزشی در این زمینه نموده است.

روحی با تأکید بر ظرفیت های منحصر به فرد منطقه آزاد چابهار در این زمینه به خبرنگار ، گفت: از آنجا که آکادمی ما سال هاست در زمینه های متعدد و مرتبط با مقوله طراحی، دوخت و فراوری، دست به نیازسنجی زده و موضوعات و مبانی مختلفی را مورد آنالیز قرار داده است، بار ها به نقش، اهمیت و صندلی احیای لباس اقوام ایران در عصر حاضر پی برده ایم و اقدام به برپایی دوره های آموزشی در این حوزه نموده ایم.

روحی با اشاره به اینکه میزبانی چابهار از بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر، گامی برای کشف مربیان توانمند عرصه سوزن دوزی است، اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان همیشه در زمره پیشگامان هنر طراحی پارچه نه فقط در ایران که سراسر دنیا قرار داشته، اما مشکلاتی متعدد سبب شده که این هنر فرهنگ مدار به دست فراموشی سپرده گردد. چه بسا انسان هایی توانمند و دستان هنرمند عرصه بلوچ دوزی و سوزن دوزی نیز به دست فراموشی سپرده شوند.

او در ادامه بر ایجاد فرصت های مناسب در زمینه معرفی دستاورد های هنرمندان ایرانی در بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر تأکید کرد و گفت: این بخش زمینه ساز ایجاد فرصت های دوسویه است که نه تنها به صادرات محصولات صنایع دستی ایران در بخش مد و لباس یاری می نماید، بلکه راهکاری برای تبادل دانش در زمینه دوخت های سنتی است.

مدیر آکادمی طراحی پارچه و لباس مرکز آموزش های تخصصی دانشگاه علم و فرهنگ با اشاره به لزوم توجه بخش علمی دانشگاهی به معرفی ظرفیت های گسترده در زمینه تاریخ هنر طراحی پارچه و لباس در ایران گفت: در میان هنرجویان آکادمی هستند افراد بسیاری که تمایل دارند، انتها نامه های خود را در این زمینه به انتها رسانند و به این منظور حاضرند که روز ها و هفته ها در این نواحی سکونت نموده و از نزدیک با ظرفیت های آن مناطق آشنا شوند.

روحی اضافه نمود: در چنین شرایطی بدون شک هنر زیبا و کاربردی مردمان خطه سیستان و بلوچستان برای دیگر جوامع و ملیت ها از جذابیت بسزایی برخوردار بود و برپایی بخش بین الملل جشنواره مد و لباس فجر در چابهار می تواند زمینه صادرات این هنر غنی و ارزشمند را به اقصی نقاط دنیا فراهم کند.

او در انتها بیان نمود: امید است به سمتی پیش رویم که برای آموزش صنایع دستی مختلف به ویژه در زمینه مد و لباس به دنبال اسم و رسم نباشیم و سراغ افرادی در این حوزه برویم که سالیان سال است، کنج خانه های خود به خلق آثاری بی بدیل مشغول بوده و بهترین مربیان تجربی در این حیطه خواهند بود.

لازم به ذکر است تفاهم نامه میان معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با موضوع و برای همکاری ویژه در عرصه مد و لباس با توجه به مزیت های نسبی منطقه، پیشینه تاریخی و مشخصه های اجتماعی و فرهنگی چابهار در زمینه مد و لباس، پارچه و تزئینات انواع پوشاک در چهاربند به امضا و طرف رسیده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چابهار می تواند میزبان بخش بین الملل جشنواره فجر مد و لباس باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چابهار می تواند میزبان بخش بین الملل جشنواره فجر مد و لباس باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید