کشف ردپای مادها در تپه باستانی پاقلعه صحنه

به گزارش وبلاگ طفره، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان صحنه گفت: درپی انجام برآورد به منظور مشخص عرصه و حریم تپه باستانی پاقلعه صحنه، خشت هایی از دوره ماد در این محوطه کشف شد.

کشف ردپای مادها در تپه باستانی پاقلعه صحنه

به گزارش وبلاگ طفره، سعید بروشان در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به خاتمه عملیات مشخص عرصه و حریم تپه باستانی پاقلعه شهرستان صحنه، اظهارکرد: تپه پاقلعه یکی از شاخص ترین محوطه های باستانی در صحنه است که عملیات مشخص عرصه و حریم آن به وسیله حمید حریریان از باستان شناسان کشورمان انجام گرفت.

وی اضافه کرد: در این راستا حدود 20 گمانه در ابعاد 1*1 متر در این محوطه باستانی حفاری شد که در آن ها مواد فرهنگی و خشت هایی از دوره مادها بدست آمد.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان صحنه گفت: هم چنین بر روی این تپه باستانی یک تخته سنگ به طول دو متر و پهنای 50 سانتی متر وجود دارد که برشی روی آن ایجاد شده و این احتمال وجود دارد که یادمانی از سارگن دوم پادشاه آشوری باشد.

وی اظهار کرد: طی ماه های آینده گزارش حدس های اجرا شده دراین تپه باستانی منتشر می گردد و در آن اطلاعات بیشتر و دقیق تری را از این محوطه بدست خواهیم آورد.

تپه زیر جاده پاقلعه محوطه ای باستانی مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است که در شهرستان صحنه، بخش مرکزی، روستای پاقلعه واقع شده است. این اثر در تاریخ 18 خرداد 1384 با شمارهٔ ثبت 11816 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

بروشان با بیان اینکه تپه پاقلعه احتمالا یکی از مهمترین و شاخص ترین تپه های دوره مادها در ایران باشد، اضافه کرد: در حدود سه کیلومتری این محوطه، تپه باستانی دیگری وجود دارد که پیش از این مجسمه دختر مادی در آنجا کشف شد و نشان می دهد که این منطقه در زمان مادها مورد توجه بوده است.

وی در خاتمه گفت: از آنجایی که روستای پاقلعه دارای جاذبه های طبیعی زیادی برای جذب گردشگران است، وجود محوطه باستانی پاقلعه و تبدیل آن به یک سایت موزه می تواند گردشگران بیشتری را به سوی این روستا بکشاند.

منبع: دنیای سفر

به "کشف ردپای مادها در تپه باستانی پاقلعه صحنه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ردپای مادها در تپه باستانی پاقلعه صحنه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید