8 پرسش مهم برای انتخاب شغل مناسب

به گزارش وبلاگ طفره، با پرسیدن این هشت سوال از خودتان میتوانید شغلی را انتخاب کنید که مناسب شخصیت، اصول اخلاقی، توانایی ها و مکان زندگی شماست.

8 پرسش مهم برای انتخاب شغل مناسب

وبلاگ طفره | عوامل زیادی در انتخاب شغل مناسب دخیل هستند. انتخاب شغل مناسب اهمیت زیادی دارد، چون بسیاری از مردم بیشترین ساعات بیداری شان کار می نمایند.

به گزارش وبلاگ طفره ؛ با این هشت پرسش که در ادامه می خوانید بهتر می توانید شغلی را انتخاب کنید که مناسب شماست. به یاد داشته باشید که ممکن است در مقاطع مختلف زندگی پاسخ شما به این پرسش ها متفاوت باشد.

1. آیا این شغل می تواند از سبک زندگی دلخواه من پشتیبانی کند؟

سبک زندگی شما ترکیبی از زمان و پول است. فرقی نمی نماید فرزند داشته باشید یا نه، بدون تردید به اندازه خاصی از زمان به دور از کار احتیاج دارید. یعنی کار شما باید این امکان را به شما بدهد؟ بله قطعاً! تنها راه اطمینان از اینکه برای خانواده و فعالیت های تفریحی تان وقت خواهید داشت فکر کردن به این پرسش است. پس از درک بازه زمانی یک شغل، باید تعیین کنید هزینه سبک زندگی خودتان چقدر است. اگر دوست دارید سفر کنید یا خانواده بزرگی داشته باشید پس برای داشتن این سبک زندگی به میزان تعیینی پول احتیاج دارید.

تصمیم شما هر چه که باشد بهتر است نسبت به نحوه صرف زمان و پول آگاهانه عمل کنید. مطالعات نشان می دهد 78 درصد مردم تمام حقوق شان را خرج می نمایند طوری که هیچ پولی برای پس انداز باقی نمی گذارند. این را هم می دانیم که قطعاً 78 درصد مردم در فقر زندگی نمی نمایند. این رقم فقط منعکس نماینده شمار کسانی است که تمام عایدیشان را تا ریال آخر خرج می نمایند.

2. آیا این شغل مرا به چالش می کشد؟

فرض کنید یک ورزشکار حرفه ایِ بااستعداد هستید و در حال رقابت با بچه ها دبستانی هستید. مثل روز روشن است که برنده هر مسابقه ای فقط خود شما هستید، اما این حسِ رضایت اصلاً قابل قیاس با حس رضایت از رقابت با همتایان حرفه ای و بااستعداد مثل خودتان نیست. دقت کنید شغلی را انتخاب کنید که در آن فرصت رشد و پیشرفت داشته باشید، چون تنها در این صورت است که امکان یادگیری مهارت های نو، ارتقاء تحصیلات و توسعه دانش تان را دارید.

یکی از مزایای رشد کردن در محیط کار اینست که انجام کار های سختِ گذشته برای شما آسان خواهد شد. از اینجا به بعد است که دو انتخاب پیش روی شماست. یا با حداقل کوشش به شغلتان ادامه دهید یا از چالش های نو در حوزه هایی که تجربه ای در آن ها ندارید استقبال کنید. سختیِ تصمیم دوم به علت ترس ما از شکست است. وقتی از چالش های نو استقبال می کنید، یک منحنی یادگیری در پیش دارید که می تواند ترس و عدم اعتماد به نفس ایجاد کند. اجازه ندهید ترس از ناشناخته ها شما را از منطقه امن تان خارج نکند!

3. چه کسی می تواند پیش کسوت من باشد؟

اگر می خواهید به دانسته هایتان بیفزایید یا باید خودتان تجربیات نوی کسب کنید یا از تجربیات فرد دیگری درس بگیرید. با یافتن یک فرد باتجربه در شغلی که می خواهید انتخاب کنید منبعی دارید که می توانید برای یافتن پاسخ پرسش ها و هدایت گرفتن از او یاری بگیرید. وجود یک پیش کسوت که چند گام از شما جلوتر است، مسیر شغلی شما را هموار می نماید.

4. من حاضرم چه کاری را بدون دستمزد هم انجام دهم؟

دنبال کردن پول یکی از سریع ترین راه ها برای ورشکسته شدن است. برای تاب آوردن در بیشتر مشاغل به چیزی بیش از عشق به پول احتیاج دارید. حتماً شما هم افرادی را دیده اید که عایدی بسیار بالایی دارند با وجود این باز هم احساس بدبختی می نمایند، چون هر روز تکه ای از وجودشان را در شغلی که دارند از دست می دهند. فایده پرسیدن این سوال که من چه کاری را بدون دستمزد انجام خواهم داد اینست که مغز شما توانایی شگفت انگیزِ منطقی کردن همه چیز را دارد به این معنا که ممکن است درگیر یک رابطه کاری سمی باشید، چون خودتان را متقاعد نموده اید شغلی که دارید آنقدر ها هم بد نیست. به جای اینکه خودتان را به این باور متقاعد کنید که کاری را می کنید که ضروریست، اجازه دهید مغزتان شغلی را تجسم کند که بدون دستمزد هم مایل به انجام آن هستید.

5. خط مشی من چیست؟

زندگی کردن در دنیایی که در آن همه اخلاق گرا و قابل اعتماد باشند زیباست. با وجود این، سخن تازه ای نیست اگر بگوییم متاسفانه در واقعیت، ما در چنین دنیایی زندگی نمی کنیم. اگر در یک موقعیت مخاطره آمیز هستید، باید تصمیم بگیرید خط مشی شما چیست. در مطالعه ای که به وسیله دانشگاه هاروارد انجام شد، محققان به آنالیز این موضوع پرداختند که انسان های خوب چگونه به انتخاب های بد سوق پیدا می نمایند. دلایل به توضیح زیر است:

وقتی بیان آزادانه عقاید خطرناک است

وقتی برای رسیدن به اهدافِ غیرواقع گرایانه فشار بیش از حد اعمال می گردد

وقتی اهداف متضاد وجود دارد

وقتی هیچ الگوی مثبتی برای سرمشق قرار دادن وجود ندارد

شما قطعاً در شغل تان حداقل با یکی از این چهار سناریو روبرو خواهید شد و این فقط شما هستید که باید تصمیم بگیرید آیا دنبال کردن چنین شغلی ارزش دارد یا نه.

6. آیا رشد من ادامه خواهد داشت؟

یکی از رایج ترین دلایلی که مردم شغل شان را رها می نمایند اینست که احساس می نمایند رشد آن ها متوقف شده است. انتخاب شغل چیزی بیش از کسب عایدی و داشتن امنیت شغلی است. انتخاب شغل باید توام با حس مداوم یادگیری باشد. نرخ ترک شغل در مشاغلی با سطح مهارت پایین، بالاتر است. علاوه بر ماهیت خسته نماینده انجام یک کار تکراری و روزمره، علت دیگر ترک شغل، دستمزد پایین مشاغلی با مهارت های پایین است. کسی نیست که ارتقاء شغل و افزایش عایدی را دوست نداشته باشد، اما این تغییرات فقط تصدیق ظاهریِ رشد درونی شماست. ارتقاء شغلی زمانی ارزش دارد که بدانید آن را به واسطه رشد و پیشرفت مستمر مهارت هایتان به دست آورده اید.

7. چه شغلی مناسب شخصیت من است؟

برای یافتن شغل مناسب شخصیت تان مطالب زیادی را می توانید در اینترنت جستجو کنید. یکی از معروف ترین منابع در این زمینه نظریه انتخاب شغل هالند است. به گفته جان هالند شش طبقه کلیدی وجود دارد که کارمند مدرن را تعریف می نماید. ارزیابی او چارچوبی را پیشنهاد می دهد که علاقه شغلی را در نظر گرفته و محیط های ایده آل را با شخصیت های خاصی جفت می نماید که در رضایت و عملکرد شغلی نقش دارند. این شش طبقه عبارتند از: واقع گرا، جستجوگر، هنری، اجتماعی، متهور و سنتی. برای نمونه، افراد متهور مناسب مشاغلی هستند که رهبری و متقاعد کردن شاخصه آنهاست، در نتیجه برترین مشاغل برای این گروه از افراد مدیر فروش یا وکیل است.

8. کجا می خواهم زندگی کنم؟

انتخاب یک شغل تاثیر مستقیمی بر مکان زندگی شما دارد. برای مثال، منطقه ها کلان شهری برترین فرصت ها را برای مشاغل مهندسی دارند. شما باید جایی را به عنوان محل زندگی انتخاب کنید که برترین فرصت های موفقیت را در اختیار شما قرار دهد. کسانی که ترجیح می دهند مکان زندگی شان را بر اساس احتیاج بچه ها یا نزدیکی به خانواده شان انتخاب نمایند باید مشاغل رایج در آن منطقه را آنالیز نمایند. اگر بتوانید شرکتی را پیدا کنید که در منطقه مسکونی شما دفتر مرکزی دارد، شانس یافتن شغل مناسب بیشتر می گردد.

منبع: Lifehack

منبع: فرادید

به "8 پرسش مهم برای انتخاب شغل مناسب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 پرسش مهم برای انتخاب شغل مناسب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید