آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو

به گزارش وبلاگ طفره، ایسنا/ این خبر به جهت آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو

لاته

از آنجا که دستگاه اسپرسوساز در ایتالیا اختراع شد، بیشتر اصطلاحات مربوط به اسپرسو و مصرف آن از زبان ایتالیایی نشأت گرفته است.

Caffe به معنای قهوه و Latte به معنای شیر است. امروز قهوه لاته در تمام کافه های دنیا مورد مصرف قرار می گیرد و مشاهده 2 یا سه اندازه مختلف لاته غیرمعمول نیست. با سفارش یک قهوه لاته هنر لاته آرت که از طریق باریستا با فوم شیر در سطح فنجان ایجاد شده و دارای طرح های مختلفی است را مشاهده خواهید کرد.

دستورالعمل استاندارد جهت تهیه یک فنجان لاته، یک اسپرسوی کامل به همراه 2 برابر شیربخار دیده و یک لایه ضخیم فوم شیر است. نوشیدنی دیگری تحت عنوان لاته ماکیاتو در برخی از منوها وجود دارد.

در واقع لاته ماکیاتو همان لاته است با این تفاوت که به جای یک اسپرسوی کامل از ریسترتو در تهیه آن استفاده می شود. نوشیدنی لاته مخصوص افرادی است که طعم غالب شیر در فنجان قهوه را می پسندند و نوشیدنی لاته ماکیاتو مختص افرادی است که فقط عطر قهوه را در فنجان می پسندند.

کاپوچینو

این نوشیدنی سنتی ایتالیایی به 2 شکل متفاوت و با عناوین کاپوچینوی خشک و خیس آماده و ارائه می شود. درک اصطلاحات خشک و خیس به شما این امکان را می دهد که کاپوچینوی مورد علاقه خود را به راحتی و با امکان کنترل اندازه فوم شیر در نوشیدنی انتخاب کنید.

با درخواست کاپوچینوی خشک به باریستا یعنی شما می خواهید فوم بیشتر و شیر کمتری داشته باشید. از آنجا که فوم نسبت به شیر مایع کمتری دارد، باعث می شود نوشیدنی شما خشک تر شود. در مقابل درخواست نوشیدنی خیس از باریستا به معنای این است که شما می خواهید فوم شیر کمتر و شیر بخار دیده بیشتری در فنجان خود داشته باشید.

در حالت کلی یک فنجان کاپوچینو از سه قسمت مساوی تهیه می شود. یک اسپرسوی کامل به همان اندازه شیر بخاردیده و در قسمت سوم از فوم شیر نیز به همان اندازه استفاده می شود. این نوشیدنی مختص افرادی است که تعادل طعمی بین اسپرسو و شیر در فنجان را بیشتر می پسندند.

ماکیاتو

واژه ماکیاتو نیز مرهون زبان ایتالیایی و به معنای نشان دار است، چرا که از یک فنجان اسپرسو به همراه یک لکه فوم شیر بر سطح آن تهیه می شود. اگرچه به نظر می رسد ماکیاتو بطور سنتی صرفا حاوی قهوه و فوم شیر است اما بسیاری از طرفداران نوشیدنی های بر پایه قهوه آن را با مقادیری از شیر بخار داده شده به همراه مجموعه ای از طعم دهنده یا چاشنی ها مورد استفاده قرار می دهند.

یک فنجان ماکیاتو از یک اسپرسوی کامل و یک لکه فوم شیر به همراه شیر بخاردیده به اندازه نیمی از اسپرسو عصاره گیری شده تهیه می شود. یعنی اگر اندازه عصاره را 40 گرم در نظر بگیریم، اندازه شیر بخاردیده استفاده شده در ماکیاتو 20 گرم است. این نوشیدنی مختص افرادی است که رایحه بالاتر شیر در فنجان را بیشتر می پسندند.

آفوگاتو

حال نوبت آن است که به یک فنجان اسپرسو به عنوان یک دسر کامل نگاه کنید. آفوگاتو دارای منشأ ایتالیایی است. اگرچه تنوع بی پایان موجود در عطر و طعم آن موجب محبوبیت بالای این نوع از قهوه شده است. در آفوگاتو لایه های شکلاتی به عنوان ترکیبات خوش طعم اضافه می شود. همچنین میتوان از انواع آجیل ها، میوه ها، نارگیل و... در تهیه آن استفاده کرد. اگرچه آفوگاتو از یک اسپرسوی کامل یا یک یا 2 اسکوپ بستنی تهیه می شود اما مرزبندی جهت تهیه این دسر خوشمزه وجود ندارد.

موکا

نوشیدنی موکا همچنین به عنوان موکاسینو نامیده می شود که با استفاده از سیروپ شکلات، پودر کاکائو، اندازهی از شکلات با کیفیت بالا یا حتی شیر شکلات قابل تهیه است. اساسا موکا یک قهوه لاته همراه با افزودن شکلات و کمی خامه پف کرده در سطح آن است.

آمریکانو

آمریکانو یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو است که از ترکیب یک فنجان اسپرسو و اندازه مشخصی آب داغ تهیه می شود.

طعم حاصل از آن به قهوه ساده و دم کرده بسیار نزدیک است. یک فنجان آمریکانو از یک اسپرسوی کامل و سه برابر آب داغ تهیه می شود. یعنی اگر 40 گرم عصاره از بابت 20 گرم قهوه داشته باشیم، اندازه 120 گرم آب داغ روی آن ریخته می شود. البته در برخی از کافه ها از 2 برابر آب نسبت به اسپرسو استفاده می شود. آمریکانو مختص افرادی است که اسپرسو را دوست نداشته و اما سفارش آنها قهوه تلخ است.

کورتادو

این نوشیدنی با منشا اسپانیایی در کافه های مختلف دنیا به یک انتخاب محبوب تبدیل شده است. یک فنجان کورتادو از یک اسپرسوی کامل و حجم 30 تا 50 گرم شیر گرم تهیه می شود.

براساس مقاله آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو باید بدانید که این نوشیدنی مختص افرادی است که ترکیب اسپرسو با شیر و طعم بالای اسپرسو در فنجان را بیشتر می پسندند و معمولا با نسبت مساوی یک فنجان اسپرسوی کامل و به همان اندازه شیر بخار دیده تهیه می شود.

منبع: همگردی

به "آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نوشیدنی های بر پایه اسپرسو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید