اجرای طرح محدودیت های هوشمند کرونایی از امروز؛ واکسن نزده ها در تور سامانه هوشمند

به گزارش وبلاگ طفره، تهران (پانا) - 91 درصد ایرانی های بالای 12 سال در اولویت دریافت واکسن کرونا یک دوز و 75 درصدشان دو دوز را دریافت نموده اند و طبق آخرین گزارش های وزارت بهداشت تزریق واکسن از مرز 102 میلیون دوز عبور نموده است و به رغم خلوت بودن پایگاه های تجمیعی، واکسیناسیون برای 15 درصد افراد با احتساب اتباع (جمعیت 67 میلیونی) ادامه دارد.

اجرای طرح محدودیت های هوشمند کرونایی از امروز؛ واکسن نزده ها در تور سامانه هوشمند

به گزارش ایران، کوشش ها برای کاهش مرگ و میرهای کرونایی ادامه دارد با این حال آخرین تصمیم وزارت بهداشت و تأکید مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا درباره افرادی که واکسینه نشده اند، قرنطینه هوشمند است به این معنا که افرادی که واکسینه نشده اند، نمی توانند در فضاهایی با تجمع بالا حضور پیدا نمایند. اجرای قرنطینه هوشمند از روزهای ابتدای آذرماه در سراسر کشور در حالی کلید می خورد که به گفته کارشناسان، هنوز خطر شروع موج ششم همه گیری در ایران وجود دارد و نقشه شرایط کرونا چندان امیدوارنماینده نیست.

به همین علت طرح محدودیت های هوشمند کرونایی در آستانه اجرای سراسری قرار گرفته است و آن طور که فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا به ایران خبر می دهد، سامانه وزارت کشور آماده رصد هوشمند افراد واکسینه نشده است و به زودی با اتصال دستگاه ها به سامانه وزارت کشور، داده های افراد در این سامانه بر اساس واکسیناسیون تحلیل و پایش می گردد به طوری که برای افرادی که واکسن نزده اند، محدودیت هایی اعمال می گردد. بعلاوه مصطفی قانعی، عضو کمیته علمی کشوری کرونا که البته یکی از مجریان اجرای طرح محدودیت های هوشمند هم هست، به ایران می گوید: ستاد توسعه زیست فناوری و ستاد فناوری اطلاعات سامانه امید را برای اجرای محدودیت های هوشمند در اختیار وزارت کشور قرار داده و زیرساخت ها تا حد ممکن متصل شده اند البته محدودیت ها بر اساس اولویت بندی و ایجاد خطر طبقه بندی شده اند و قرنطینه هوشمند در مراحل مختلف و طبقه بندی شده در حوزه های مختلف توسعه پیدا می نماید.

در هر حال، دایره سفرها و استفاده از خدمات عمومی برای افرادی که از تزریق واکسن امتناع می نمایند، روز به روز تنگ تر می گردد. چرا که با وصل شدن دستگاه ها به سامانه قرنطینه هوشمند اندازه ترددها و رفت و آمدها مدیریت می گردد؛ به عبارتی با پایش اطلاعات افراد از ورود افراد مشکوک به بیماری به اماکن عمومی و پرتراکم جلوگیری می گردد. در حال حاضر طبق اعلام استانداری ها، علاوه بر سه استان قزوین، کردستان و آذربایجان غربی که طرح پایلوت در آنها اجرا شد بعلاوه استانداران استان های فارس، همدان و یزد نیز از شروع اجرای طرح محدودیت های هوشمند خبر داده اند. در تهران نیز طبق اعلام فرمانده عملیات مقابله با کرونا زیرساخت ها برای اجرای طرح قرنطینه آماده شده است. محمدحسین سپهر، فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا به ایران خبر می دهد که در پی متصل شدن دستگاه ها به سامانه وزارت کشور به زودی طرح محدودیت های هوشمند کرونایی در سراسر کشور اجرا می گردد. فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در پاسخ به این سؤال که آیا طرح محدودیت های هوشمند فقط شامل سفرها و حمل و نقل عمومی است، عنوان می نماید: طبق اولویت بندی همه اماکن ارائه دهنده خدمات عمومی و حمل و نقل عمومی به سامانه تحلیل و پایش اطلاعات در وزارت کشور وصل شده اند. وزارت بهداشت اطلاعات افرادی را که واکسینه شده اند در اختیار وزارت کشور قرار داده است. بنابراین با اتصال دستگاه های ارائه دهنده خدمات به این سامانه براحتی می توان شرایط افراد را به لحاظ تزریق واکسن و تست تشخیصی کرونا رصد کرد.

جزئیات اجرای طرح محدودیت هوشمند به زودی به دستگاه ها ابلاغ می گردد

مهندس فرهادی، معاون بهداشت محیط و کار وزارت بهداشت درباره اجرای طرح قرنطینه هوشمند از اول آذرماه به ایران می گوید: کلیات و الزامات پنجگانه طرح محدودیت های هوشمند روز 29 آذر در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد با این حال هنوز مصوبه ای برای اجرا به دستگاه ها ابلاغ نشده است.

فرهادی با بیان اینکه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره جزئیات اجرای طرح محدودیت های هوشمند سه موضوع اصلی مطرح شده است، می افزاید: وزارت بهداشت از بیان جزئیات اجرای طرح محدودیت هوشمند تا زمان ابلاغیه متن مصوبه معذور است و به زودی وزارت کشور جزئیات اجرای طرح محدودیت هوشمند را به دستگاه ها ابلاغ خواهد نمود.او اضافه نمود: فرایند کار در این سامانه و در طرح محدودیت های هوشمند، براساس تحلیل و پایش اطلاعات جمعی از تمام دستگاه های کشور است. یعنی همه اطلاعات از همه دستگاه های موجود است و بر اساس رصد هوشمند در همان جایی که باید برای اعمال محدودیت ورود نمایند، کار را پیش می برند. در حال حاضر پایه تحلیل داده ها در این سامانه بر اساس واکسیناسیون است به طوری که برای افرادی که واکسن تزریق نکرده اند، محدودیت هایی اعمال می گردد.

رصد هوشمند افراد واکسینه نشده

مصطفی قانعی، عضو کمیته علمی کشوری کرونا و مجری اجرای طرح محدودیت های هوشمند از اجرای بخشنامه اجرای طرح محدودیت های هوشمند کرونایی از اول آذرماه خبر می دهد و عنوان می نماید: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با استفاده از ظرفیت ستاد توسعه زیست فناوری و ستاد فناوری اطلاعات، سامانه امید را به منظور توسعه و اجرای سراسری طرح محدودیت های هوشمند کرونایی تحویل وزارت کشور داد. در حال حاضر وزارت کشور به سامانه ای مجهز شده که می تواند قرنطینه هوشمند را اجرا کند البته پایش تحلیل داده ها با استفاده از این سامانه به طور کامل در سه استان قزوین، آذربایجان غربی و کردستان پایلوت شده است نتایج پایلوت نشان می دهد، به جای اینکه در زمینه محدودیت های کرونایی، همه افراد مشمول محدودیت شوند فقط افرادی که واکسینه نشده اند از دریافت خدمات عمومی و حمل و نقل عمومی محروم می شوند.

به گفته قانعی، در حال حاضر پایه تحلیل داده ها در سامانه محدودیت های هوشمند (سامانه امید) بر اساس واکسیناسیون است. بر این اساس محدودیت ها برای افرادی که واکسن تزریق نکرده اند، اعمال می گردد. این عضو کمیته علمی کشوری کرونا می افزاید: بنا به حکم رئیس جمهور، وزارت کشور و قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا که مسئولیت اجرای طرح هوشمند را برعهده دارند به همه اطلاعات دستگاه های ذیربط دسترسی دارند و بر اساس رصد هوشمند در همان جایی که باید برای اعمال محدودیت ورود کند، کار پایش را پیش می برند. کاری که وزارت بهداشت انجام می دهد؛ پس از خطرسنجی دستورالعمل های اعمال مقررات مربوط به تجمعات یا استفاده از حمل و نقل عمومی را در اختیار قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا قرار می دهد و قرارگاه بر اساس مقررات سامانه را فعال می نماید. در واقع فرایند کار در این سامانه و در طرح محدودیت های هوشمند کرونایی بر اساس تحلیل و پایش اطلاعات جمعی از تمام دستگاه های کشور است. برای مثال اطلاعات همه افراد در سامانه موجود است وقتی فردی قصد خرید بلیت هواپیما یا اتوبوس دارد، بلافاصله اطلاعات فرد به وسیله سامانه بلیت فروشی به سامانه وزارت کشور وصل و تعیین می گردد که آیا فرد واکسینه شده است یا خیر؟

ردیابی کارمندان واکسن نزده

قانعی در ادامه می افزاید: یکی از اماکن پرتجمع و با ریسک خطر بالا رستوران ها هستند. بر اساس رصد هوشمند سامانه قابلیت این را دارد که نشان دهد افراد شاغل در رستوران آیا واکسن کرونا زده اند یا خیر. در واقع هوشمندی سامانه بر این است که داده ها را بر اساس واکسیناسیون افراد تحلیل می نماید. بنابراین دستگاه ها می توانند برای افرادی که واکسن نزده اند محدودیت هایی اعمال نمایند.او با بیان اینکه سامانه مدیریت هوشمند در اختیار وزارت کشور است، می گوید: وزارت بهداشت، اطلاعات واکسیناسیون و داده ها را در اختیار وزارت کشور قرار داده است. بنابراین داده ها در سامانه موجود است و به زودی با متصل شدن دستگاه ها به این سامانه طرح محدودیت های هوشمند اجرا می گردد؛ برای مثال اگر کارمندی بدون واکسیناسیون وارد محیط کار گردد، به وسیله متصل شدن دستگاه به این سامانه شرایط فرد از لحاظ تزریق واکسن و تشخیص افراد کرونا مثبت قابل ردیابی است.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه اجرای طرح هوشمند با فراهم بودن زیرساخت دو چیز مجزا است، درباره اینکه محدودیت های هوشمند شامل چه خدمات و مشاغلی خواهد بود، عنوان می نماید: طرح محدودیت بر اساس اولویت بندی و ایجاد خطر در مراحل مختلف اجرا می گردد در واقع تصمیمات اجرایی بستگی به ریسک خطر از سوی اصناف و اماکن ارائه دهنده خدمات عمومی خواهد بود. بنابراین در روزهای شروع این طرح مشاغل و اماکنی را هدف قرار می دهیم که بیشترین ریسک خطر را دارند. لذا سامانه به منظور سنجش ریسک خطر نیز مجهز شده است. برای مثال اگر با بازگشایی دانشگاه ها یک مرتبه پیک بیماری ایجاد گردد سامانه هوشمند متوجه می گردد خطر بازگشایی مربوط به برداشتن کدام محدودیت ها بوده است، چرا که سامانه به تمامی داده های مربوط به تست پی سی آر و تزریق واکسن دسترسی دارد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "اجرای طرح محدودیت های هوشمند کرونایی از امروز؛ واکسن نزده ها در تور سامانه هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح محدودیت های هوشمند کرونایی از امروز؛ واکسن نزده ها در تور سامانه هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید