نمی توانیم عزاداری ها را تعطیل کنیم

به گزارش وبلاگ طفره، قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با کرونا خراسان رضوی، گفت: مراسم عزاداری ایام محرم بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا به وسیله هیئات ها انجام خواهد شد، اما ما کوشش خواهیم کرد تا این مراسم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار گردد.

نمی توانیم عزاداری ها را تعطیل کنیم

به گزارش ایسنا؛ محسن نجات در نشست خبری قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با کرونا خراسان رضوی که امروز، 19 مرداد ماه، در استانداری خراسان رضوی برگزار گردید با اشاره به تشکیل این قرارگاه در پی شرایط اضطراری و بحرانی شیوع بیماری کرونا در استان، اظهار کرد: این قرارگاه در پی تصمیم استانداری خراسان رضوی به اسم یک قرارگاه عملیاتی و جهادی با فرماندهی استاندار و به صورت شبانه روزی شروع به کار نموده است.

وی با بیان اینکه شرایط شیوع کرونا در استان بحرانی و اضطراری است، ادامه داد: در این شرایط باید همه با هم و در کنار هم قرار بگیریم و بتوانیم از ظرفیت های ویژه استان استفاده نموده و بر این شرایط فائق بیاییم و زنجیره این بیماری منحوس را قطع نموده و از این موج بیماری عبور کنیم.

نجات با اشاره به اینکه درک درستی از شرایط استان داریم، توضیح داد: بر این اساس کمیته حمل ونقل این قرارگاه به ریاست معاون عمرانی استاندار خراسان رضوی نظارت ویژه ای بر رعایت پروتکل های بهداشتی در فرودگاه ها، راه آهن و پایانه های مسافربری خواهد داشت. بر این اساس باید کلیه مصوبات و پروتکل های بهداشتی اعلام شده در هواپیماها، قطار ها و اتوبوس ها رعایت گردد.

وی اضافه نمود: مسئولان در حوزه حمل ونقل عمومی درون شهری و برون شهری هم پای کار هستند تا از امروز پروتکل های بهداشتی به صورت جدی تر رعایت گردد.

سخنگوی قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با کرونا خراسان رضوی اعلام نمود: کمیته نظارت به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی شکل گرفته است. این کمیته نظارت های محسوس و نامحسوس ویژه ای بر رعایت پروتکل های بهداشتی خواهد داشت تا این پروتکل ها به صوت کامل رعایت گردد.

وی با اشاره به تشکیل کمیته بهداشت و کمیته درمان در این قرارگاه، بیان نمود: کمیته بهداشت موضوع مراکز بهداشت و واکسیناسیون را با حضور نماینده تام الاختیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت جدی پیگیری خواهد نمود. بعلاوه در کمیته درمان موضوعات بیمارستانی و درمانی بیماران مبتلا به کرونا به صورت کامل با حضور هیأت عالی اعزامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان و نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در خراسان رضوی آنالیز می گردد.

نجات کمیته بازرسی ویژه و کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی را از دیگر بخش های تشکیل شده ذیل این قرارگاه عملیاتی برشمرد و اسم کرد: دغدغه جدی ما موضوع کنترل ها و نظارت ها بود که دچار نقص بود. بر این اساس تیم های عملیاتی و بازرسی در حال ساماندهی هستند و به صورت میدانی از نزدیک رعایت پروتکل های بهداشتی را رصد نموده و گزارش خواهند داد.

وی اضافه نمود: از تمامی همشهریان تقاضا داریم هرگونه رعایت نشدن مصوبات و پروتکل های بهداشتی در نهاد ها و سازمان ها را به سامانه ارتباط دولت و مردم به شماره 111 گزارش نمایند. شهروندان بعلاوه می توانند رعایت نشدن قوانین و پروتکل های بهداشتی در حوزه اصناف را به شماره 124 گزارش نمایند.

سخنگوی قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با کرونا خراسان رضوی گفت: کمیته اماکن مذهبی و گردشگری هم به ریاست معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تشکیل شده است. با توجه به ایام محرم و برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام حسین (ع) امیدواریم با هماهنگی و تذکر به دستگاه های متولی و هیئات شاهد رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی باشیم.

مردم باید همکاری نمایند

وی با بیان اینکه مردم باید همکاری نمایند، گفت: باید با فرهنگ سازی و تبلیغات مردم را به رعایت پروتکل های بهداشتی فرا خوانیم. اگر فاصله گذاری اجتماعی و شیوه نامه های بهداشتی رعایت نگردد نمی توانیم کرونا را مدیریت کنیم.

سیستم های هشدار کرونا در سطح استان فعال شدند

نجات با اشاره به فعال شدن سیستم های هشدار کرونا در سطح استان از امروز، اظهار کرد: مجموعه آتش نشانی، اورژانس و نیرو های امدادی پیغام های هشداردهنده را در سطح شهر ها پخش خواهند کرد. بعلاوه در مکان هایی که ازدحام جمعیت وجود دارد همانند پایانه های مسافربری و بوستان ها با پخش پیغام های هشداردهنده کرونا در راستای فرهنگ سازی رعایت پروتکل های بهداشتی اقدام خواهد شد.

وی گفت: از امروز نظارت ها بر رعایت قوانین و مصوبات بهداشتی پارک ها، پاساژ ها و مراکز خرید و فعالیت رستوران ها صرفاً به صورت بیرون بر افزایش خواهد یافت.

سخنگوی قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با کرونا خراسان رضوی در مورد مسدود شدن ورود مسافر به استان، بیان نمود: دستورات صریحی درباره مسدود شدن پنج ورودی استان بر روی خودرو های با پلاک غیر بومی داده شده و هیچ خودرویی اجازه ورود به استان را نخواهد داشت. آثار اجرای این دستورالعمل در روز های گذشته با کاهش اندازه اشغال هتل های مشهد در حال مشاهده است.

وی ادامه داد: بعلاوه در حوزه حمل ونقل هوایی دستور لزوم کاهش 50 درصدی پرواز های ورودی به فرودگاه مشهد به وسیله وزیر کشور به رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ و عملیاتی شده است. با شروع به کار کمیته حمل ونقل قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با کرونا در استان از امروز بر اجرای دقیق این مصوبات نظارت خواهد شد.

مشاهده نتایج قرارگاه عملیاتی تا دو هفته آینده

نجات در مورد پیش بینی زمان مشاهده نتایج از تشکیل این قرارگاه، گفت: امیدواریم با تشکیل این قرارگاه بتوانیم ظرف مدت دو هفته به نتایج مناسبی در رعایت پروتکل های بهداشتی برسیم.

برگزاری مراسم محرم و تعطیلی حرم در اختیار ستاد ملی کروناست

وی در پاسخ به پرسشی در مورد برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و رعایت پروتکل های بهداشتی در حرم مطهر رضوی، اسم کرد: یکسری از تصمیمات را ستاد ملی مقابله با کرونا می گیرد و تصمیم گیری در مورد آن ها در اختیار استان نیست. برای نمونه در موضوع تعطیلی حرم ها و اماکن مذهبی و برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم تصمیم گیری ها در ستاد ملی کرونا انجام می گردد.

نمی توانیم عزاداری ها را تعطیل کنیم

سخنگوی قرارگاه عملیاتی پیشگیری و مقابله با کرونا خراسان رضوی با بیان اینکه نمی توانیم عزاداری ها را تعطیل کنیم، ادامه داد: مراسم عزاداری ایام محرم بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا به وسیله هیئات ها انجام خواهد شد، اما ما کوشش خواهیم کرد تا این مراسم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار گردد.

مهم ترین دغدغه ما در حرم مظهر رضوی رعایت پروتکل های بهداشتی است

وی گفت: بعلاوه در مورد حرم مطهر رضوی مصاحبه هایی از سوی استاندار خراسان رضوی با تولیت آستان قدس رضوی شکل گرفته است. در حال حاضر مهمترین دغدغه ما در حرم مطهر رضوی رعایت پروتکل های بهداشتی است.

نجات با تأکید بر اینکه اگر شرایط بحرانی نبود این قرارگاه ایجاد نمی شد، بیان نمود: با این حال بعضی از تصمیم گیری ها همانند تعطیلی شهرها، حرم ها و اماکن مذهبی و برگزاری مراسم عزاداری به وسیله ستاد ملی کرونا است و ما باید بر اساس تصمیمات آن ستاد عمل کنیم.

وی با اشاره به توجه ویژه رئیس جمهور و استاندار خراسان رضوی به مدیریت کرونا در استان، افزود: استاندار خراسان رضوی در راستای مدیریت بیماری کرونا از رئیس جمهور اختیار تام گرفتند و با توجه به این شرایط حساس استاندار خراسان رضوی با اختیار تام تصمیم خواهد گرفت. امیدواریم با همدلی و همکاری مردم و مسئولان در سطح استان از این بیماری عبور کنیم.

منبع: فرارو

به "نمی توانیم عزاداری ها را تعطیل کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی توانیم عزاداری ها را تعطیل کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید