اولیور استون: تحریم ها علیه ایران در بحبوحه شیوع کرونا بسیار ظالمانه است

به گزارش وبلاگ طفره، کارگردان معروف آمریکایی تحریم های واشنگتن علیه ایران، ونزوئلا و کشور های دیگر را در شرایط فعلی شیوع کرونا بسیار ظالمانه توصیف کرد و گفت، قبل از آنکه تعداد زیادی، قربانی این حماقت شوند، آمریکا باید رویه خود را تغییر دهد.

اولیور استون: تحریم ها علیه ایران در بحبوحه شیوع کرونا بسیار ظالمانه است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ طفره، اولیور استون کارگردان معروف آمریکایی طی یادداشتی در روزنامه طی یادداشتی در روزنامه آمریکایی دیلی نیوز تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در بحبوحه شیوع کرونا را ظالمانه توصیف کرد.

استون در آغاز یادداشت خود به اقدام کوبا در صدور مجوز برای پهلو دریافت یک کشتی تفریحی در بندر این کشور اشاره کرد که کشور های دیگر به دلیل نگرانی شیوع ویروس کرونا اجازه پهلو دریافت به آن را نمی دادند.

استون شرح داد، برخی شاید شاهد داستان زیبای کوبا بوده باشند که به یک کشتی تفریحی که دیگر کشور ها به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا اجازه پهلو دریافت به آن را نمی دادند، اجازه داد تا در بندر این کشور پهلو بگیرد.

طبق این گزارش، بیشتر سرنشینان این کشتی تفریحی بریتانیایی بودند که کوبا به آن ها اجازه داد از این کشور به کشورشان بازگردند. از طرف دیگر کوبا به همراه چین پزشکان و تجهیزاتی را به شماری از کشور های سراسر جهان برای کمک به آن ها در مقابله با بیماری همه گیر کرونا فرستاد.

استون با اشاره به این داستان ادامه داد که اینگونه اقدامات نشانه ای از اتحاد و یکپارچگی جامعه بین المللی و نمایش انسانیتی است که جهان در حال حاضر به آن نیاز دارد.

این کارگردان آمریکایی سپس به اقدامات یکجانبه ایالات متحده علیه کشورهایی، چون ایران و ونزوئلا در شرایط فعلی اشاره کرد و گفت: متأسفانه، دولت فدرال در واشنگتن در شرایط فعلی کاملاً برعکس رفتار می کند و تمامی کارکنان سپاه صلح خود را از سراسر جهان حذف کرده است و حتی بدتر از آن، تحریم ها علیه کشورهایی، چون کوبا، ایران، ونزوئلا و نیکاراگوئه را در اوج شیوع کووید-19 تشدید کرده است. به طور دقیق می توان گفت که آمریکا این ویروس را به سلاحی علیه این کشور ها تبدیل کرده است.

وی سپس به شرایط شیوع کرونا در ایران اشاره کرد و تأکید کرد که شرایط شیوع کرونا موجب نگرانی بسکمک از کارشناسان بین المللی بهداشت و درمان شده است و در این اوضاع، تحریم های آمریکا، اقتصاد ایران را دچار مشکل کرده است و به نظام خدمات درمانی و توانمندی این کشور برای مقابله با بیماری همه گیر کرونا لطمه وارد آورده است.

استون در خصوص نقش آمریکا در خصوص شرایط شیوع کرونا در ایران گفت: ایران گزارش کرده است که [حدوداً]هر ده دقیقه یک ایرانی بر اثر ابتلا به کووید-19 جان خود را از دست می دهد و همچنین در خصوص مرگ احتمالی میلیون ها ایرانی بر اثر این ویروس هشدار داده است. میلیون ها! در صورت وقوع چنین رخدادی، تا حد زیادی مسئولیت اخلاقی و قانونی این امر بر دوش دولت آمریکا خواهد بود، زیرا آگاهانه در شیوع این بیماری همه گیر در ایران نقش داشته است.

وی سپس به تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا اشاره کرد و گفت که اقدامات یکجانبه آمریکا موجب شده است که در شرایط فعلی شیوع کرونا، این کشور از دستیابی به دارو های مورد نیاز و تجهیزات پزشکی ضروری برای مقابله با کرونا محروم شود.

اولیور استون سپس به رفتار های متناقض دولت ترامپ در مواجهه با کشور های جهان اشاره کرد و گفت که ایالات متحده آمریکا در حالیکه کشور های مذکور را تحریم می کند، همچنان به دنبال منابع و دیگر ابزارآلات لازم برای ادامه جنگ های خود در عراق و افغانستان و حمایت از جنایت سعودی ها در یمن است و این در حالی است که جنایت سعودی ها در یمن به بزرگترین شیوع وبا در تاریخ مدرن منجر شد و بیش از یک میلیون نفر به آن مبتلا شدند.

اولیور استون در خاتمه گزارش خود با اشاره به تمامی این موارد نتیجه گیری کرد: همانطور که شماری از نخبگان دینی هشدار داده اند بلا و مصیبت، پایه های بی عدالتی را در جوامع ما فاش می کند. بیماری همه گیر فعلی (کرونا) نه تنها ناکامی های مطلق دولت ما در محافظت از شهروندانش را فاش کرد بلکه فقدان عمیق نجابت انسانی آن را در مواجهه با کشور های دیگر را نیز بر ملا کرد. زمان آن است که با توجه به این واقعیت بسیار ناخوشایند، خوداندیشی اخلاقی بسیار جدی صورت گیرد و خیلی سریع قبل از آنکه به واسطه حماقت اخلاقی کشور ما، جان تعداد بیشتری از افراد از دست برود، تغییری در این رویه صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اولیور استون: تحریم ها علیه ایران در بحبوحه شیوع کرونا بسیار ظالمانه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولیور استون: تحریم ها علیه ایران در بحبوحه شیوع کرونا بسیار ظالمانه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید