ایرانی ها چقدر قد بلند هستند؟ ، چه چیزی قد یک انسان را تعیین می کند؟

به گزارش وبلاگ طفره، انسانها در سراسر زمین، قدهای مختلفی دارند؛ اما سوالی که مطرح است این است که چرا برخی از افراد قد کوتاهی دارند و برخی دیگر مثل بازیکنان بسکتبال، قد بلند هستند؟

ایرانی ها چقدر قد بلند هستند؟ ، چه چیزی قد یک انسان را تعیین می کند؟

غزال زیاری: ممکن است در طول زندگی بارها این سوال به فکر تان خطور کرده باشد که چرا برخی افراد قد کوتاه هستند و عده ای دیگر قد بلندند؟ حالا محققان به پاسخ این سوال رسیده اند و طبق اعلام آنها، بخش عمده ای از این موضوع، به ژن ها بر می شود. به بیانی دیگر، افرادی که والدین قد بلندی دارند، احتمالا قدبلند هستند. اما یک نکته مهم دیگر در این میان وجود دارد: مطالعات حکایت از آن دارد که سوء تغذیه یا ابتلا به یک بیماری شدید در دوران کودکی ممکن است مانع از آن شود که فرد از نهایت پتانسیل ژنتیکی اش برای قد بلند بودن بهره ببرد. این موضوع می تواند بر میانگین تغییرات قد در تمامی کشورها تاثیرگذار باشد.

در مطالعه ای که در سال 2016 در مجله eLife منتشر شد، محققان نشان دادند که قدبلندترین مردان جهان به طور میانگین از کشور هلند هستند و قدبلندترین زنان جهان به طور میانه اهل لتونی هستند. اما در صورت لحاظ کردن اطلاعات جدول بین المللی عوامل خطر بیماری های غیرواگیر (NCD-RisC)، جدول قدبلندترین ها به نحو دیگری چیده می شد.

تاثیر رژیم غذایی بر قد افراد

در رتبه بندی قدبلندترین ملیت ها، کره جنوبی در سال 1985، در رتبه صد و سی و سوم قرار داشت ولی در سال 2019 به رتبه شصتم رسید. دانشمندان بر این باورند که این تغییر و قد بلندتر شدن افراد ممکن است در اثر بهبود رژیم غذایی افراد در کره جنوبی در دهه های اخیر رخ داده باشد.

استفان هسو، استاد ریاضیات محاسباتی، علوم و مهندسی در دانشگاه ایالتی میشیگان که درباره پیش بینی قد افراد تحقیق می کند گفته: در کره جنوبی و چین، افراد به شکل گسترده ای دریافته اند که افزایش قد در یک تا دو نسل گذشته، تا حد زیادی به دلیل بهبود تغذیه بوده است. پروتئین و کلسیم و کل کالری دریافتی در رژیم غذایی افراد در طول این سال ها افزایش چشمگیری داشته.

بیماری های جدی هم ممکن است بر روند رشد تاثیری منفی داشته باشند؛ به ویژه اگر در دوران کودکی رخ دهند؛ بیماری هایی نظیر سلیاک، کم خونی و بیماری های استخوانی مانند راشیتیسم و پوکی استخوان همگی نمونه هایی از این موارد هستند.

گرچه یک رژیم غذایی ناسالم و بیماری های جدی در دوران کودکی ممکن است منجر به کوتاهی قد افراد شود اما تحقیقات حکایت از آن دارد که رمزگذاری ژنتیکی به مراتب تاثیرگذارتر است.

  • تولید انرژی نامحدود با بزرگترین راکتور هسته ای جهان
  • موش هایی که از خودشان سلفی می گیرند

نتیجه بزرگ ترین تحقیق درباره ژنتیک و قد

در تحقیق اخیری که نتیجه آن درسال 2022 در مجله نیچر منتشر شد، محققان ژنوم 5.4 میلیون نفر را بررسی کردند و این بزرگترین گروهی است که تا به امروز برای بررسی ژنتیک قد مورد تحقیق قرار گرفته است. اعضای این تیم 12.111 نقطه در ژنوم را پیدا کردند که دارای یک پایه یا حرف متفاوت از DNA (که به عنوان پلی مورفسیم تک نوکلئوتیدی (SNP) شناخته می شود) مرتبط با قد هستند. در بین افرادی با اصل و نسب اروپایی، این SNP ها 40 درصد از تغییرات قد را شامل می شوند و این درحالی است که در افرادی با اصل و نسب غیراروپایی، بین 10% تا 20% را شامل می شود.

بیشتر SNP ها در تنه 20% از ژنوم در منطقه ها مرتبط با اختلالات رشد اسکلتی یافت شدند. مثلا 25 SNP در نزدیکی ژن ACAN یافت شدند که با دیسپلازی اسکلتی مرتبط است.

در تحقیق دیگری که نتیجه آن در سال 2018 در ژورنال ژنتیک منتشر شد، هسو و همکارانش از یادگیری ماشین و الگوریتم های کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل حدود نیم میلیون ژنوم افراد ساکن در بریتانیا بهره بردند و پس از خرد کردن اعداد، اعضای این تیم توانست تا قد و تراکم استخوان افراد را فقط از روی ژن های آنها پیش بینی کند.

عوامل منجر به بیماری های کوتاهی قد یا غول پیکری

به علاوه، می توان از جهش های ژنتیکی و عدم تعادل هورمونی به عنوان دیگر فاکتورهای مرتبط با کوتاهی قد که شامل Dwarfism است نام برد. Dwarfism یا بیماری کوتاه قامتی، شرایطی است که در آن قد فرد حداکثر به 147 سانتی متر رسیده و معمولا کمتر از این است.

کوتاه قامتی (Dwarfism) شامل دو زیر دسته می شود: اول آنچه به عنوان کوتاه قامتی نامتناسب شناخته می شود، این گونه است که برخی از قسمت های بدن کوچک هستند ولی برخی دیگر از اعضا، مقدار ای متناسب یا بالاتر از حد میانه دارند. نوع دیگر این بیماری، کوتاه قامتی متناسب است و در آن تمام اعضای بدن به نسبت کوچکتر از حد میانه هستند. برخی از این ژن ها به صورت ژنتیکی غالبند؛ بدین معنا که فرد باید این ژن ها را از تنها یکی از والدینش به ارث ببرد؛ در حالی که برخی دیگر از نظر ژنتیکی مغلوب هستند؛ یعنی برای ابتلا به این بیماری، فرد باید ژن را از هر دو والدینش به ارث برده باشد.

دقیقا در سوی دیگر ماجرا، برخی افراد ممکن است به طرز عجیب و غریبی رشد کرده و به غول تبدیل شوند. رابرت وادلو، قدبلندترین مردی است که نامش در تاریخ ثبت شده و قد او 272 سانتی متر بوده. رشد بیش از مقدار این چینی، گاهی وقت ها غول پیکری نامیده می شود و ممکن است نتیجه یک تومور خوش خیم در غده هیپوفیز باشد که هورمون های رشد را بیش از حد تولید می کند.

طبق گفته هسو، به جز شرایط پزشکی و در مورد افرادی که دارای تغذیه سالم و خوبی هستند، به نظر می رسد که ژنتیک تا حد زیادی می تواند در مشخص قد بزرگسالان مشخص کننده باشد.

گفتنی است که براساس آخرین تحقیقات اجرا شده، ایرانی ها هم در رتبه 88 بلندترین ها قرار دارند.

منبع: livescience

227227

منبع: خبرآنلاین

به "ایرانی ها چقدر قد بلند هستند؟ ، چه چیزی قد یک انسان را تعیین می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانی ها چقدر قد بلند هستند؟ ، چه چیزی قد یک انسان را تعیین می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید