ایران سال آینده، روبات انسان نما به مدار زمین می فرستد

به گزارش وبلاگ طفره، رئیس پژوهشگاه هوافضا گفت: اوایل سال آینده در راستای دستیابی به دانش اعزام موجود زنده به فضای زیرمداری زمین، اینبار اعزام یک روبات مدل انسان را در دستور کار داریم.

ایران سال آینده، روبات انسان نما به مدار زمین می فرستد

انجام پرتاب ها به فضای زیرمداری زمین درواقع راه های تستی است که در نهایت، کشور را برای اعزام انسان به فضا در سال های آینده آماده می نماید. هر کشوری که پیروز به اعزام انسان به فضا گردد را ابرقدرت دنیای فناوری می خوانند. ایران مهیا کردن زیرساخت مناسب برای اعزام انسان به فضا را از سال ها قبل با اعزام موجود زنده غیر انسان به فضا شروع کرد. اکنون ایران در نهمین مرحله از دستیابی به هدف اعزام انسان به فضا، میخواهد روبات مدل انسان را به فضا پرتاب کند. این روبات توسط دانشمندان ایرانی طراحی و ساخته شده است.

اگر ایران نیز بتواند در سال های آینده کپسول حامل انسان را با وزن حدود 2 تن در مدار زمین قرار دهد، این صندلی را به دست خواهد آورد هرچند تا رسیدن به این هدف راه زیادی باقی مانده است.

رییس پژوهشگاه هوافضا با بیان این توضیحات در گفت و گو با ایرنا گفت: بیشتر فعالیت پژوهشگاه در جهت تحقق سند جامع توسعه هوافضای کشور است که این سند در جلسه ای که دی ماه 91 برگزار گردید، به ثبت رسیده است. این سند دارای اهداف بلندی است که یکی از آن ها انجام مأموریت فضایی سرنشین دار است که انجام آن بر عهده پژوهشگاه هوافضا است.

فتح الله اُمی خاطر نشان کرد: بر اساس این سند باید بتوانیم تا سال 1404 انسان را به مدار زمین اعزام کنیم.

اُمی تأکید کرد: تکنولوژی و فناوری برای دستیابی به این هدف، بسیار پیشرفته است و به سادگی نمی توان به آن دست یافت. کشور ایران تا به امروز هشت پرتاب در این زمینه داشته و پرتاب نهم را به زودی انجام خواهیم داد.

وی افزود: نهمین کوشش ایران برای دستیابی به اعزام موجود زنده به فضا، پرتاب روبات انسان است. اگر شرایط مناسب باشد این گام مهم اوایل سال آینده انجام خواهد شد. این ربات مدل انسان 100 درصد توسط دانشمندان ایرانی طراحی و ساخته خواهد شد و گام خوبی به سمت پیشرفت در این پروژه است.

آنالیز پرتاب سه ماهواره به فضا

رییس پژوهشگاه هوافضا گفت: پژوهشگاه هوافضا سال ها است در دو بخش کلی توسعه مرزهای دانشی علوم فضا و بخش فناوری در حوزه هوافضا مشغول به کار است. با کوشش این پژوهشگاه، صندلی این مرکز از رتبه 23 کشوری به رتبه 4 ارتقا پیدا کرد. البته تمرکز صرفاً برای پیشرفت داخلی نیست، پژوهشگاه در کوشش است با ثبت مقالات و کتب به سبک جهانی، در سطح جهانی و به عنوان یکی از 200 نامزد آموزشگاه جهانی مطرح گردد.

امی درباره ماهواره هایی که در چند سال اخیر پرتاب شده اند، افزود: پروژه های فضایی به طور کلی از آن دست پروژه هایی نیست که بتوان به آن صفر و یکی نمره داد و برایش پیروزیت یا عدم پیروزیت ثبت کرد. در مورد سه ماهواره دوستی، پیغام و ظفر که اخیراً پرتاب شده است، باید بگویم این ها در بخش سکوی پرتاب پیروز بودند و برای اولین مرتبه توانستند حاملی را برای مدار 500 کیلومتر پرتاب نمایند. در ادامه جدا شدن ها و استارت موتورها نیز با پیروزیت همراه بود.

وی افزود: ما در دستیابی به حداقل سرعت ورود به مدار پیروز نبودیم که البته این مساله، طبیعی است و در تست های اولیه معمولاً پیروزیت زیادی به دست نخواهد آمد.

در حوزه ماهواره بر ضعف داریم

رییس پژوهشگاه هوافضا با بیان این که سال جاری نیز ماهواره هایی توسط سازمان فضایی پرتاب خواهد شد، افزود: در آینده حداقل سه پرتاب ماهواره با همکاری وزارت دفاع انجام می گردد. مشکلاتی که در ماهواره های قبلی بوده در این ماهواره ها رفع می شوند و امیدواریم همگی در مدار قرار بگیرند.

وی در مورد این که چرا ماهواره های قبلی در مدار موردنظر قرار نگرفتند، افزود: عدم ماندگاری ماهواره ها در مدار موردنظر به این دلیل بود که آن ها حداقل سرعت را نداشتند. ماهواره ها به مدار رسیدند اما به دلیل سرعت کم و قدرت جاذبه زمین، دوباره به زمین برگشتند.

رییس پژوهشگاه هوافضا در ادامه گفت: دیگر مسئولیت پژوهشگاه هوافضا طراحی و ساخت هواپیمایی هوانوردی عمومی 2 تا 19 نفره است. اکنون توانسته ایم طراحی هواپیمای 8+2 نفره را به اتمام برسانیم تا در آینده ساخت مدل مهندسی آن شروع گردد. در سند هوافضا بر ساخت جت منطقه ای و هواپیمای هوانوردی عمومی 100 و 150 نفره نیز تأکید شده است که پژوهشگاه در به انجام رسیدن آن مسئولیتی ندارد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "ایران سال آینده، روبات انسان نما به مدار زمین می فرستد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران سال آینده، روبات انسان نما به مدار زمین می فرستد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید