این ربات های بسیار ریز وارد بدن می شوند ، عکس

به گزارش وبلاگ طفره، محققان ربات نانویی ساختند که می تواند به سلول های ایمنی بدن متصل شود و عملکرد آنها را بررسی کند. این ربات به نام هگزاپود روشی نو و بسیار سازگار برای مطالعه سلول های ایمنی بدن است و از آن می توان برای کمک به سیستم ایمنی درمانی در برابر سرطان، عفونت یا بیماری های خود ایمنی استفاده کرد.

این ربات های بسیار ریز وارد بدن می شوند ، عکس

هر ربات هگزاپود دارای 6 بازوی حاوی مولکولی است که ممکن است از طریق سیستم ایمنی بدن به عنوان جسم خارجی نظیر پروتئین تومور، ویروس یا باکتری شناخته شود. محققان می توانند از هگزاپود برای اسکن مجموعه ای بزرگ از سلول های ایمنی استفاده کنند.

سلول های تی (T) نوعی از گلبول های سفید خون هستند که وظیفه تشخیص پاتوژن های خارجی را دارند که از طریق سلول های دندریتیک پردازش شده اند. سلول های ایمنی با بازوهای شاخه ای بلند عوامل بیماری زا را به دام می اندازند.

در بدن هر فرد تریلیون های سلول تی مجزا وجود دارد که هر یک از آن ها گیرنده سلول T متفاوت دارند که به طوری تنظیم شده اند تا یک مولکول بیماری زا (آنتی ژن) را بر روی یک سلول دندریتیک تشخیص دهد.

محققانی که قصد دارند تا قدرت سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با یک آنتی ژن خاص تقویت کنند، اغلب تلاش دارند، دریابند که سلول تی بیماری را چگونه تشخیص می دهد. اما پیدا کردن این موضوع مثل یافتن سوزن در انبار کاه است.

برای حل این مشکل، محققان یک ربات نانویی ساختند که هسته ای مغناطیسی داشته و از بازوهایی از جنس دی اکسیدسیلیکون دارد که می توان آنتی ژن به آنها وصل کرد. عملکرد این ربات تنها به پاسخ ایمنی سلول های تی محدود نشده و می توان از آن برای تشخیص این که کدام سلول ایمنی قوی تر عمل می کند، استفاده کرد.

جون هوانگ استادیار مهندسی مولکولی دانشگاه شیکاگو در آمریکا درمورد این دستاورد گفت: جنبه هایی از کارکرد سلول های ایمنی برای دانشمندان شناخته شده نیست و چگونگی عملکرد این سلول ها بر علیه پاتوژن ها همیشه پنهان بوده است. اکنون با استفاده از این ابزار نو، می توان درک بهتری از عملکرد سلول های ایمنی داشت.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "این ربات های بسیار ریز وارد بدن می شوند ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ربات های بسیار ریز وارد بدن می شوند ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید