بابا گورگور؛ پدر آتش ابدی در عراق

به گزارش وبلاگ طفره، میدان نفت و گاز بابا گورگور که قطر آن به بیش از 40 متر می رسد نزدیک شهر کرکوک در شمال عراق در سال 1927 کشف شد و تا قبل از کشف میدان غوار در عربستان سعودی در سال 1948 به اسم عظیم ترین میدان نفتی دنیا شناخته می شد.

بابا گورگور؛ پدر آتش ابدی در عراق

اما بابا گورگور فقط برای ذخیره طلای سیاه معروفیت ندارد بلکه برای آتش جاودانه ای که از 2 هزار و 500 سال قبل وسط این میدان می سوزد هم بسیار معروف است.

نام بابا گورگور برگرفته از واژه هندواروپایی بابا به معنی پدر و واژه کردی گور به معنی آتش و شعله که دو بار تکرار شده است و بنابراین، بابا گورگور را می توان پدر آتش ابدی ترجمه کرد.

بعضی معتقدند که آتش ابدی، همان کوره آتشینی است که در کتاب دانیال نبی فصل 3 در عهده عتیق به آن اشاره شده و مربوط به نِبوکَدنِصَر، پادشاه بابل است که سه عبری را به علت نفی ستایش بت طلایی اش داخل آن انداخت.

این شعله ارزش نمادین بالایی برای مردم کرکوک دارد و بسیاری از زنان کرد و سایر زنان عراقی به این منطقه می آیند و از بابا گورگور فرزند پسر می خواهند که این رسم احتمالا ریشه در آیین زرتشتیان دارد.

این شعله همیشه سوزان نتیجه نشت گاز طبیعی از ترک هایی است که در ناحیه سنگی بابا گورگور وجود دارد و چوپان ها درطول زمستان برای گرم نگه داشتن گله از این شعله ابدی استفاده می نمایند.

نزدیک شهر آنتالیا در ترکیه هم آتش جاودانه دیگری وجود دارد که از دل صخره ها بیرون می آید و به یانارتاس معروف است.

یانارتاس واژه ای ترکی به معنی سنگ شعله ور، خصیصه ای زمین شناختی نزدیک دره الیمپوس و پارک ملی الیمپوس بیداگلاری در 80 کیلومتری جنوب غربی شهر آنتالیا است. این خصیصه زمین شناختی محوطه ای متشکل از دوازده آتش کوچک است که به طور ثابت از منافذی که در صخره ها وجود دارند به بیرون زبانه می کشد. درست زیر این شعله ها ویرانه های معبد هِفایستوس واقع شده است.

هفایستوس، خدای یونان باستان است که با استفاده از آتش، نقش آهنگر خدایان را ایفا می کرد. بازتماشامایندگان برای تماشا این آتش و ویرانه های معبد هفایستوس باید به دامنه کوهستان بفرایند و حدود یک کیلومتر کوهپیمایی سبک داشته باشند. بیشتر مردم شب ها به آنجا می فرایند زیرا این شعله ها که در اثر نشت گاز طبیعی از منافذ صخره ها همیشه روشن اند، در شب ها تماشایی تر به نظر می رسند. امروزه گردشگران برای تهیه چای از این شعله ها استفاده می نمایند.

در آتشکده آتش بهرام یزد هم شعله ای نگهداری می گردد که بیش از 1500 سال است که درحال سوختن است.

منبع: گردشبان

به "بابا گورگور؛ پدر آتش ابدی در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بابا گورگور؛ پدر آتش ابدی در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید