برنامه نو اردوغان برای مقابله با تورم چیست؟

به گزارش وبلاگ طفره، ترکیه مالیات بر ارزش افزوده کالا های اساسی و مواد غذایی را با هدف مقابله با تورم گسترده در این کشور کاهش داد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام نموده علاوه بر کاهش مالیات بر ارزش افزوده، دولت از شرکت ها و صنایع غذایی می خواهد که قیمت ها را تا 7 درصد کاهش دهند. آنطور که این رسانه اعلام نموده، قرار است کاهش مالیات بر ارزش افزوده از فردا دوشنبه اجرایی گردد.

برنامه نو اردوغان برای مقابله با تورم چیست؟

به گزارش فارس، اردوغان اعلام نموده که مالیات بر ارزش افزوده در محصولات غذایی از 8 درصد به یک درصد کاهش پیدا می نماید و براساس این گزارش آمار های رسمی ماه ژانویه نشان می دهد که تورم در این کشور به 48.69 درصد افزایش یافته،، اما بعضی می گویند که رقم های واقعی بسیار بالاتر از اینهاست و حتی بیش از 115 درصد می باشد. این در حالی است که اردوغان تأکید می نماید که اجازه نخواهیم داد تورم در ترکیه بیش از این بر مردم فشار بیاورد.

منتقدان دولت اردوغان می گویند که این کشور به علت سیاست های اشتباه اردوغان و در اصرار و پافشاری وی به کاهش نرخ بهره این مسائل را تحمل می نماید. اردوغان بر این باور است که نرخ بهره بالا در کشور عامل تورم بوده، در حالی که مخالفان آن ها این تئوری را قبول ندارند.

براساس این گزارش، ارزش لیر ترکیه در هفته جاری با 13.49 در برابر دلار بود و همچنان ارزش پول این کشور در جایگاه پایینی است اگرچه نسبت به ماه دسامبر که 18.36 در برابر دلار بود اندکی تقویت شده است.

علاوه بر این، بزرگترین مشکل خانوار های این کشور افزایش قیمت انرژی است، با این حال مقامات این کشور تعرفه برق را در اول ژانویه افزایش دادند. با این حساب قیمت انرژی برای بسیاری از خانوار ها تا 50 درصد و برای مشاغل تا 127 درصد رشد داشت. فشار قیمت بالای انرژی به حدی است که بسیاری از مشاغل کوچک و حتی رستوران داران برای اعتراض به افزایش قیمت ها تعرفه های انرژی خود را در شبکه مجازی به اشتراک می گذارند و با این کار اعتراض خود را اعلام می دارند.

مقامات ترکیه اخیراً برای نجات اقتصاد این کشور سپرده گذاری با پول ملی را تبلیغ می نمایند. آن ها بعلاوه کلیپ هایی را در رسانه ملی خود برای تشویق مردم به این کار به نمایش گذاشته اند. اردوغان تأکید دارد که برای کاهش تورم باید اقبال به پول ملی بیشتر گردد. در کنار آن استفاده از طلا را به عنوان سرمایه گذاری تأکید می نماید.

نورالدین نباتی وزیر اقتصاد و خزانه داری ترکیه مردم را تشویق می نماید که در کنار ارز ملی به ذخیره سازی طلا هم اهتمام داشته باشند.

مسائل ترکیه در یکسال گذشته با افزایش تورم شروع شد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور معتقد بود بالا بودن نرخ بهره مشکل اصلی اقتصاد این کشور است، اما مقامات مالی این کشور نه تنها قبول نداشتند بلکه اعتراض می کردند که ایشان اقتصاد نخوانده و نباید در این موضوعات دخالت کند، اردوغان چندین مقامات مالی این کشور را در دو سال گذشته بر کنار نموده، اما مسائل مالی ترکیه همچنان به همان پاشنه می چرخد.

ترکیه وارد نماینده انرژی است و بالا رفتن قیمت انرژی از جمله نفت و گاز فشار زیادی را به این کشور وارد نموده است. اعتراضات خیابانی در ماه های گذشته در این کشور بار ها و بار ها رخ داد.

منبع: فرارو

به "برنامه نو اردوغان برای مقابله با تورم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه نو اردوغان برای مقابله با تورم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید