تأسیس و راه اندازی 6 هنرستان ریلی در 6 استان کشور

به گزارش وبلاگ طفره، تهران (پانا) - معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از تأسیس و راه اندازی 6 هنرستان ریلی در 6 استان کشور اطلاع داد.

تأسیس و راه اندازی 6 هنرستان ریلی در 6 استان کشور

علیرضا کمرئی در جمع مدیران شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به سیاست های کشور و نظام آموزشی در لزوم توسعه آموزش های مهارتی گفت: شرایط کشور ایجاب می نماید برنامه های توسعه آموزش های مهارتی، مورد حمایت و پشتیبانی جدی همه دستگاه های اجرایی کشور قرار گیرد.

کمرئی با اشاره به این که ازمجموع 112 هزار مدرسه، تعداد 7 هزار باب هنرستان، در بخش دولتی و غیردولتی فعالند، اضافه نمود: روینمودهایی در نظام آموزش عمومی در 3 بستر پیگیری می شود؛ نخست هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش که مستقیماً به وسیله وزارت آموزش و پرورش اداره می شود و همه منابع اعم از فضا، تجهیزات و نیروی انسانی به عهده وزارت آموزش ­و ­پرورش است. دوم روش آموزشی که در آن هنرجویان، آموزش های مهارتی را در محیط واقعی کار و در مؤسسات و مراکز صنعتی و تولیدی فرا می گیرند و در واقع نوعی برون سپاری آموزش است و رویکرد سوم، آموزش های مهارتی با یاری دستگاه های دولتی و در قالب اساسنامه مدارس وابسته است که تأسیس و راه اندازی هنرستان های ریلی در قالب هنرستان های وابسته، معنا پیدا می نماید و بخش مهارتی آموزش ها مستقیماً به وسیله اساتیدی از دستگاه متولی استاندارد که دارای صلاحیت های حرفه ای کافی در رشته هستند؛ آموزش داده می شود.

معاون آموزش مبه وسیلهه وزیر اضافه نمود: راه اندازی 6 هنرستان ریلی در امتداد تفاهم نامه وزارت آموزش و پرورش با وزارت راه و شهرسازی در اسفند 99 شکل گرفته و خوشبختانه با پیگیری شرکت راه آهن و معاونت آموزش مبه وسیلهه به فوریت کارگروه های تخصصی برای تعریف استانداردها در سه رشته تشکیل شد و در شهریورماه 1400، 6 استاندارد مربوط به دو رشته نهایی در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسید و در سریع ترین زمان ممکن با همکاری دو جانبه در سطح استان ها 6 هنرستان برای اولین بار در صنعت حمل و نقل ریلی، پا به عرصه نظام آموزشی گذاشت.

کمرئی گفت: امیدواریم با تأسیس این 6 هنرستان، زمینه مؤثر در توسعه نیروی انسانی فراهم آمده باشد تا تربیت یافتگان این حوزه ضمن برخورداری از صلاحیت های حرفه ای مورد انتظار، آشنایی لازم را با فرهنگ سازمانی این بخش کسب نموده و تعلق حرفه ای آن ها قبل از ورود به عرصه شغلی شکل گیرد.

وی اضافه نمود: در صورتی که هنرستان ها در تربیت نیروی انسانی پیروز عمل نمایند؛ صنعت حمل و نقل ریلی از نیروی انسانی قابل توسعه تری برخوردار می شود و علاوه بر آن خزانه صنعت ریلی کشور از حیث نیروی انسانی شایسته برای اشتغال، در آینده غنی تر خواهد شد.

شایان ذکر است؛ در دو سال گذشته هنرستان های وابسته در وزارت جهاد کشاورزی از 8 هنرستان به 40 هنرستان و فرهنگ و ارشاد اسلامی از 33 هنرستان به 53 هنرستان و در وزارت بهداشت و درمان از 22 هنرستان به 27 هنرستان افزایش یافته است . که این امر بیانگر توسعه فرصت های همکاری دوجانبه بین دستگاه ها برای همکاری در توسعه آموزش های مهارتی است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تأسیس و راه اندازی 6 هنرستان ریلی در 6 استان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأسیس و راه اندازی 6 هنرستان ریلی در 6 استان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید