خبرنگاران ممنوعیت تبدیل امکانات دستگاه ها به اقامتگاه نوروزی

به گزارش وبلاگ طفره، تهران- خبرنگاران- وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه ایجاد چادر و کمپین در مقاصد گردشگری در سفرهای نوروزی و اقامت در مراکز غیرمجاز گردشگری ممنوع شده است، تاکید نمود: هیچ دستگاهی حق ندارد امکانات خود را به محل اقامت گردشگران تبدیل کند.

خبرنگاران ممنوعیت تبدیل امکانات دستگاه ها به اقامتگاه نوروزی

به گزارش خبرنگار فرهنگی وبلاگ طفره، علی اصغر مونسان عصر یکشنبه در حاشیه امضا تفاهم نامه همکاری مشترک با وزارت راه وشهرسازی در جمع وبلاگ طفره درباره سفرهای نوروز 1400 گفت: جلسه ای در کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور وزارتخانه های کشور، بهداشت و درمان و سایر دستگاه برگزار و موضوع سفر نوروزی در آن آنالیز شد و در نهایت برای برگزاری سفرهای نوروز1400 تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله کرونا هستیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به دسته بندی سفرها نوروز 1400، گفت: نوع اول، سفرهایی است که در قالب تورهای گردشگری انجام می گردد که از نقطه آغاز تا اقامت و برگشت گردشگران به مبدا مطابق با شیوه نامه های بهداشتی سفرها کاملا کنترل و مدیریت می گردد و وزارت بهداشت هم کمترین دغدغه را نسبت به این مدل سفر دارد.

مونسان اضافه نمود: دسته دوم، سفرهایی است که گردشگران در مراکز اقامتی مجاز در مقصد با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی حضور خواهند داشت، رفت و برگشت آنها با تورها نیست، اما از ناوگان هوایی، ریلی و زمینی تردد می نمایند که کارشناسان وزارت راه وشهرسازی در این زمینه کنترل و نظارت بهداشتی دقیق دارند.

وزیر میراث فرهنگی با بیان اینکه وزارت بهداشت نسبت مدل اول و دوم سفر نوروزی دغدغه و نگرانی ندارد، اضافه نمود: اما بخش سوم، سفرهایی هستند که خود مردم انجام می دهند و روی آن خیلی نمی توان مدیریت و نظارت کرد؛ در این بخش نگرانی وجود دارد، اما در حال آنالیز راه های کنترل و نظارت بهداشتی این گروه از سفرها هستیم.

چادر زدن در محیط عمومی در نوروز ممنوع

مونسان با اشاره به تصمیمات اجرا شده برای اعمال نظارت بهداشتی بر سفرهای نوروزی گفت: ایجاد چادر و کمپین در مقاصد گردشگری در سفرهای نوروزی و اقامت در مراکز غیرمجاز گردشگری کاملا ممنوع شده است، از طرفی هیچ دستگاهی هم حق ندارد امکانات خود را به محل اقامت گردشگران تبدیل کند، این محدودیت ها و ممنوعیت ها به استانداران سراسر کشور ابلاغ شده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ابراز امیدواری از اینکه موج چهارم کرونا در چند هفته خاتمه سال شکل نگیرد، گفت: از مردم درخواست می کنیم در این مدت شیوه نامه های بهداشتی کرونا را دقیق و کامل حتی بیشتر از گذشته رعایت نمایند تا بتوانیم ایام نوروز سفرهایی تحت کنترل و مدیریت شده را برگزار کنیم.

اشغال جایگاه مسافران در اتوبوس ها و قطارها به صورت شطرنجی

مونسان با اشاره به شیوه نامه های بهداشتی در سیستم مسافربری و ناوگان حمل ونقل،گفت: هواپیماها حق ندارند بیش از 60 درصد مسافرگیری نمایند و جایگاه اتوبوس ها و قطارها باید به صورت شطرنجی توسط مسافران اشغال گردد.

وی گفت: تا به امروز هیچ گزارش منفی از کرونا از سفرهای مسئولانه هوشمند و تحت کنترل نداشتیم و این گزارش ها مورد تایید وزارت بهداشت است؛در هتل ها یک شیوه نامه بسیار سخت گیرانه اجرا می گردد تا جایی که این شیوه نامه ها به سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) اعلام شده و آنها هم به عنوان اولین شیوه نامه ها و نمونه در جهان منتشر کردند و مورد تایید وزارت بهداشت هم قرار گرفته است.

وزیر میراث فرهنگی اضافه نمود: در سفرهای نوع اول و دوم به دلیل آنکه شیوه نامه های بهداشتی به صورت کامل رعایت و نظارت می گردد کمترین دغدغه و نگرانی را داریم، اما در سفرهای نوع سوم در حال برنامه ریزی محدودیت ها و اعمال کنترل های شدید هستیم که وقتی نهایی و تصویب شد، اعلام می گردد و کوشش می کنیم این نوع سفرها را مدیریت کنیم.

مونسان با اشاره به امضا تفاهم نامه مشترک با وزارت راه و شهرسازی گفت: امیدوارم با امضا این تفاهم نامه بتوانیم از ظرفیت عظیم سواحل شمال و جنوب کشور برای توسعه بخش جذاب گردشگری تفریحی و دریایی استفاده کنیم تا این بخش از ظرفیت گردشگری هم فعال و شکوفا گردد.

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ طفره، آیین امضای تفاهم نامه مشترک میان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت راه و شهرسازی با حضور وزیران میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و راه و شهرسازی روز یکشنبه دهم اسفندماه 99 در سالن فجر وزارتخانه میراث فرهنگی برگزار گردید.

توسعه فعالیت های گردشگری ساحلی و دریایی در قالب طرح ها و برنامه های سازگار با محیط زیست، ایجاد زمینه های لازم برای همکاری و تبادل دانش و اطلاعات و نیز یاری به فراوری محتوا به منظور توسعه منابع گردشگری ساحلی و دریایی کشور و همکاری در راستای ارتقای فرهنگ استفاده گردشگری از دریا به عنوان ابزاری برای افزایش نشاط اجتماعی، تنوع بخشی به درآمد ساحل نشینان و معرفی ظرفیت های بالقوه و بالفعل دریا از موضوعات این تفاهم نامه است.

در این مراسم که علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، ولی تیموری معاون گردشگری و محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی حضور داشتند، مسائل مربوط به همکاری های دو جانبه در راستای تحقق اهداف سند راهبردی توسعه گردشگری و توسعه فعالیت های گردشگری ساحلی و دریایی مطرح شد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران ممنوعیت تبدیل امکانات دستگاه ها به اقامتگاه نوروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ممنوعیت تبدیل امکانات دستگاه ها به اقامتگاه نوروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید